PIT/28 czyli zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przedsiębiorcy na ryczałcie i osoby osiągające przychody z najmu i umów pokrewnych do 2 lutego 2015 roku muszą rozliczyć się z fiskusem. Zobacz, co musisz wiedzieć o rozliczaniu PIT/28.
PIT/28 od 1 stycznia 2015 (źródło) roku mogą złożyć podatnicy, którzy podjęli decyzję o rozliczeniu na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy on wszystkich prowadzących działalność gospodarczą lub wspólników spółek cywilnych lub jawnych, a także podatników rozliczających przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i umów o podobnym charakterze. Pod warunkiem, że umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Obowiązki podatnika
Aby złożyć PIT/28 za rok 2014, podatnik musi dopełnić pewne obowiązki. Po pierwsze zawiadomić do 20 stycznia 2014 roku organ skarbowy o rozliczaniu przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem. Jeśli podatnik rozpoczął działalność w roku podatkowym, powinien złożyć zawiadomienie w dniu rozpoczęcia działalności. Może to zrobić najpóźniej do dnia uzyskania pierwszego przychodu.
Po drugie, podatnik musi zawiadomić do 20 dnia miesiąca kolejnego po tym, w którym uzyskał pierwszy przychód z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz umów o podobnym charakterze. Jeśli pierwszy przychód przedsiębiorca otrzymuje w grudniu, na złożenie oświadczenia ma czas do końca roku.
Jakie przychody wykazać w zeznaniu?
W PIT/28 należy wypisać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym następujące przychody z:
– działalności prowadzonej na własne nazwisko,
– działalności prowadzonej w formie spółki lub spółek osób fizycznych, w której podatnik jest wspólnikiem.
Przychody te wpisuje się z podziałem na poszczególne stawki ryczałtu takie jak 3 procent, 5,5 procent, 8,5 procent, 10 procent, 17 procent i 20 procent. Ich wysokość ustala się na podstawie prowadzonej przez siebie ewidencji przychodów. Wyjątkiem od tej zasady są podatnicy, którzy osiągają przychody z tzw. najmu prywatnego. Wysokość tych przychodów wynika z umów zawartych w formie pisemnej. Ci przedsiębiorcy nie muszą prowadzić ewidencji przychodów.
Inne odliczenia
Podatnicy korzystający z PIT/28 mogą odliczyć od przychodów:
– składki na ubezpieczenia społeczne,
– straty z ubiegłych lat,
– kwoty wykazane w części B załącznika PIT/O, między innymi: ulgi prorodzinnej, związanej z wydatkami na cele rehabilitacyjne czy z tytułu darowizn,
– kwoty wykazane w części B.1 i B.3 załącznika PIT/D, między innymi wydatków związanych ze spłatą odsetek od kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe.
Załączniki do PIT/28
Osoby rozliczające PIT-28 muszą dołączyć do deklaracji odpowiednie załączniki.
– po PIT/28/A powinni sięgnąć wszyscy Ci, którzy uzyskali przychody z działalności prowadzonej na własne nazwisko lub z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub umów o podobnym charakterze,
– PIT/28/B dotyczy osób, których przychody wynikały z działalności prowadzonej w formie spółki lub spółek osób fizycznych,
– PIT/O skierowany jest do osób, którzy korzystają z ulg i odliczeń od dochodu i od podatku,
– PIT/D składają podatnicy, którzy rozliczają nabyte w latach ubiegłych ulgi budowlane,
– PIT-2K, związany jest z ulgą odsetkową i rozpoczęciem odliczania odsetek od kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe.
PIT/28 nie rozlicza się z małżonkiem
W deklaracji nie ma możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub jako rodzin wychowujący samotnie dziecko.