1. Pomyłki przy obliczeniach w formularzu PIT: podstawa obliczenia podatku oraz należny podatek bez lub z nieprawidłowymi zaokrągleniami, błędne przepisanie wartości z PIT-11, wpisanie kwot w nieadekwatne rubryki. Błędy w rachunkach skutkują zwykle nieprawidłowym wyliczeniem podatku, co wiąże się z odpowiedzialnością skarbową. Najlepszym rozwiązaniem jest rozliczanie się poprzez dedykowane programy, które nie tylko pozwolą uniknąć błędów obliczeniowych, ale także udostępniają wszelkie formularze urzędowe.
2. Brak kontroli wysokości składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przy wnioskowaniu o zwrot części ulgi na dzieci. Suma składek zdrowotnych i ZUS redukuje kwotę, którą należy wpisać do formularza PIT/UZ. W przypadku, gdy podatnik nie opłaca wymienionych składek, nie może starać się o zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi na dzieci.
3. Nie złożenie podpisu przez podatnika na deklaracji PIT.
4. Brak uzupełnionych danych identyfikacyjnych.
5. Podwajanie ulgi za Internet przez małżonków. Próg odliczenia od podatku wydatków za korzystanie z Internetu wynosi 760 zł.
6. Wystawianie faktur za korzystanie z Internetu tylko na jedno z małżonków. Ważne jest, aby na dokumentach potwierdzających opłacanie usługi korzystania z Internetu widniały nazwiska każdego z małżonków, ponieważ według przepisów, ulga przysługuje podatnikowi, na którego wystawiana jest faktura.
7. Błędne, ryczałtowe rozliczanie kosztów uzyskania z umowy o pracę jako o podwyższonej wartości. Pracownikowi przysługują koszty w pełnej wysokości. W przypadku, gdy podatnik jest zatrudniony na kilka umów o pracę, koszty ustala się osobno dla każdej z nich, przy czym obowiązują tu pewne narzucone limity. Podwyższony limit kosztów można rozliczać, kiedy są one niższe od kosztów związanych z dojazdem do miejsca pracy (przy czym ważne jest udowodnienie poniesienia tych wydatków poprzez okazanie biletów imiennych).
8. Składanie deklaracji przez podatnika, który nie osiągał żadnych zysków. Z obowiązku złożenia zeznania zwolniony jest podatnik, który w okresie rozliczeniowym nie zarobił bądź był to dochód nie podlegający opodatkowaniu.
9. Przenoszenie odpowiedzialności za wypełnioną deklarację PIT na pracodawcę. W myśl przepisów na podatniku ciąży obowiązek złożenia prawidłowo rozliczonego zeznania podatkowego nawet, gdy nie otrzymał druku PIT-11 lub pracodawca popełnił błąd przy obliczeniach.
10. Brak rozliczenia w zeznaniu rocznym przychodów z innych źródeł, gdy podatnik, którego one dotyczą nie uzyskał deklaracji PIT-8C. Informacja o dochodach takich jak np. alimenty, dotacje, przychody giełdowe i inne) obowiązkowo muszą być zawarte w deklaracji rocznej w sposób prawidłowy.
11. Składanie PIT-37 przy doliczeniu dochodów dzieci poniżej 18 r. życia nie pochodzących z pracy zarobkowej, stypendiów i przedmiotów oddanych im w swobodne użytkowanie W takim przypadku rodzic musi wypełnić druk PIT-36 również wówczas, gdy jego przychody podlegają rozliczeniu poprzez druk PIT-37.
12. Błędy związane z ulgą prorodzinną:
a. Przysługuje ona do momentu osiągnięcia przez dziecko 18. lub 25. roku życia – w przypadku dziecka uczącego się.
b. Odlicza się ją w danym roku, gdy dziecko do 25. roku życia pobierało naukę w szkole minimum dzień.
13. MIT: Deklaracja złożona w imieniu podatnika przez pracodawcę (PIT-12) lub ZUS jest nieodwracalna. PRAWDA: Jeśli dla podatnika korzystniej będzie rozliczyć się w inny sposób (np. wespół z małżonkiem lub korzystając z ulg), wówczas może złożyć nowe zeznanie.
14. MIT: Wspólnego rozliczania się małżonków można dokonywać w sytuacji, gdy oboje z nich pracują. PRAWDA: Osoby pozostające w związku małżeńskim mogą rozliczyć się razem również wtedy, gdy jedno z małżonków nie osiągnęło dochodów w roku podatkowym.
15. MIT: ulgę prorodzinną, z której nie skorzystało się w jednym roku, można przenieść na następny rok. PRAWDA: Niewykorzystana w danym roku ulga przepada.
16. Błędy przy naliczaniu ulg podatkowych dla krwiodawców i osób oddających osocze. Nie ma różnic w wymiarze ulgi – dla obu grup limit odliczenia jest taki sami i wynosi 130 zł/litr krwi lub osocza.
17. Błędy w rozliczeniach wspólnych z małżonkiem – niedozwolone jest wspólne rozliczanie się
a. jeśli któreś z małżonków opłaca podatek liniowy, podatek tonażowy lub ryczałtowy od przychodów ewidencjonowanych. Wyjątek stanowi ryczałt ewidencjonowany przychodów pochodzących z najmu prywatnego.
b. gdy przychody małżonka są rozliczane w sposób złożony: część ryczałtem ewidencjonowanym, pozostałe – na zasadach ogólnych.
c. świeżo upieczonych małżonków, Wspólnego rozliczenia można dokonywać od drugiego roku po ślubie.
d. kiedy wspólnota majątkowa ustała w trakcie roku podatkowego (np. w przypadku rozwodu) lub nie zaczęła się wraz z jego początkiem.
18. MIT: Podatnik może jedynie zawierać umowy z tym samym progiem kosztów uzyskania przychodów. PRAWDA: Podatnicy, którzy są związani umową o pracę lub zlecenia mogą przy części umów – tych związanych z prawami autorskimi – korzystać z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.
19. Wykazywanie dochodów z zagranicy:
a. Podatnik, który osiąga dochody zagraniczne i w Polsce nie uzyskuje żadnych zarobków, nie deklaruje ich w zeznaniu (ponieważ zwykle przychody z zagranicy są nieopodatkowane – na mocy umów z krajem).
b. Podatnik zarabiający w Polsce i za granicą jest zobowiązany do wykazania dochodów spoza kraju ojczystego (o ile są opodatkowane wg skali),gdyż mogą mieć wpływ na skalę podatkową związaną z przychodami osiąganymi w Polsce.
c. W przypadku umów z państwami, gdzie przychody podlegają opodatkowaniu, podatnik musi wykazać osiągane za granicą dochody i rozliczyć należny podatek w Polsce.
20. Błędy w interpretacji przepisów odnośnie sprzedaży bez podatku gruntu z zabudowaniami. Transakcja sprzedaży ziemi z budynkiem nie podlega opodatkowaniu po 5. latach od daty zakupu gruntu, nie zaś wzniesienia na nim budynku.
21. MIT: Sprzedaży okazjonalnej rzeczy ruchomych należących do podatnika nie trzeba wykazywać w zeznaniu rocznym. PRAWDA: Jest to dozwolone w przypadku udowodnienia, że odsprzedaż miała miejsce po pół roku od ostatniego dnia miesiąca, w którym dana rzecz została zakupiona przez podatnika. W przeciwnym razie należy wykazać przychód i koszt jego uzyskania, zawierając je w deklaracji. Gdy koszt okaże się wyższy od przychodu, podatnik nie musi płacić podatku za sprzedaż.
22. Wykazywanie w deklaracji rocznej PIT dochodów, które w Polsce nie podlegają opodatkowaniu.
23. MIT: Prowadzący działalność gospodarczą, który nie osiągnął żadnych przychodów w roku podatkowym nie musi składać deklaracji. PRAWDA: Brak przychodów nie zwalnia podatnika z obowiązku złożenia zeznania podatkowego.
24. Błędy w obliczaniu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku małżonka pomagającego w działalności firmy. W przytoczonym przykładzie, mieszkającego wraz z podatnikiem – przedsiębiorcą małżonka uznaje się za osobę współpracującą, wobec czego podatnik prowadzący działalność może potraktować jego składki społeczne i zdrowotne za swoje koszty.
25. Odliczanie pełnej podstawy opodatkowania składek (9%), podczas gdy odliczeniu podlega wyłącznie 7,75%.