Akcje chińskich deweloperów i australijiskich spółek surowcowych ciągnęły w górę giełdowe indeksy. W tym tygodniu do defensywy mogą przejść inwestorzy uciekający od ryzyka, którzy w ostatnich dniach wycofywali kapitał z rynków wschodzących i surowcowych. Najważniejsze giełdowe indeksy świata w połowie ubiegłego tygodnia znajdowały się na poziomach oznaczających głębokie wyprzedanie, a mimo to spadki nasiliły się.

Akcje chińskich deweloperów i australijiskich spółek surowcowych ciągnęły w górę giełdowe indeksy. W tym tygodniu do defensywy mogą przejść inwestorzy uciekający od ryzyka, którzy w ostatnich dniach wycofywali kapitał z rynków wschodzących i surowcowych.

Najważniejsze giełdowe indeksy świata w połowie ubiegłego tygodnia znajdowały się na poziomach oznaczających głębokie wyprzedanie, a mimo to spadki nasiliły się. W piątek w USA zła passa została w końcu przerwana i notowania na Wall Street kończyły się wzrostami indeksów S&P500 i DJIA o ponad 1 proc. Warto pamiętać, że wygasanie majowych kontraktów terminowych i opcji przyczyniło się do stworzenia specjalnych warunków, w których niekoniecznie liczą się dane makroekonomiczne i komunikaty ze spółek.

W tym tygodniu kalendarz publikacji danych z najważniejszych gospodarek jest wypełniony po brzegi. Oprócz wystąpień przedstawicieli banków centralnych, którzy mogą poinformować o nowych nadzwyczajnych krokach lub interwencjach, w USA uwaga inwestorów koncentrować się będzie na rynku nieruchomości, gdzie oczekiwana jest kontynuacja zapoczątkowanej niedawno pozytywnej tendencji (głównie jeśli chodzi o wzrost cen, ponieważ aktywność kupujących i liczba aukcji komorniczych wciąż pozostawiają wiele do życzenia). W czwartek poznamy dynamikę PKB Stanów Zjednoczonych w I kw. 2010 r. po pierwszej weryfikacji, ale szacunki ekonomistów nie napawają optymizmem – prognozują wzrost PKB o 3,4 proc. w ujęciu annualizowanym, a poprzedni odczyt mówił o wzroście o 5,6 proc.

Wiele działo będzie się również w Polsce, lecz siła złotego zależeć będzie w dalszym ciągu przede wszystkim od nastrojów w Europie Zachodniej. Posiedzenie RPP i decyzja w sprawie stóp procentowych, dynamika sprzedaży detalicznej i kwietniowa stopa bezrobocia to kluczowe wydarzenia ekonomiczne tego tygodnia na krajowym rynku. Ekonomiści spodziewają się spadku stopy bezrobocia do 12,6 proc. z 12,9 proc., ale także spadku dynamiki sprzedaży detalicznej do ok. 4,5 proc. r/r.

W poniedziałek w Azji obserwowaliśmy stabilizację na rynkach akcji. Liderem wzrostów była chińska giełda z blisko czteroprocentowym wzrostem głównego indeksu, który generowały głównie spółki deweloperskie. W Australii najaktywniej odkupowano akcje spółek surowcowych, które w ubiegłym tygodniu najmocniej traciły na wartości, co pokazuje, że jako pierwsi na rynek wracają inwestorzy szukający krótkoterminowych okazji cenowych.

Łukasz Wróbel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj