Opublikowany w dniu wczorajszym kwartalny raport Banku Anglii potwierdził, że należy spodziewać się pierwszej podwyżki stop procentowych jeszcze w tym roku. BoE podwyższył nieco prognozy dotyczące inflacji na 2015 rok, ale z drugiej strony obniżył projekcje na 2016 rok.

Bank oczekuje jednak, że inflacja wzrośnie powyżej celu na poziomie 2% w trzecim kwartale 2017 roku. Ścieżka dotycząca wzrostu płac pozostaje niepewna, jednak BoE oczekuje, że płace będą wzrastać. Jeśli chodzi o tempo wzrostu gospodarczego, to prognozy PKB zostały obniżone na kolejne lata. Bank postrzega jednak perspektywy brytyjskiej gospodarki jako solidne pomimo spowolnienia obserwowanego w pierwszym kwartale tego roku.

Waluta amerykańska znalazła się ponownie pod presją sprzedających po publikacji słabszych danych odnośnie sprzedaży detalicznej. W kwietniu sprzedaż detaliczna nie zmieniła się w relacji miesięcznej wobec wzrostu o 1,1% po rewizji w marcu. Z kolei sprzedaż detaliczna bez aut wzrosła jedynie o 0,1% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,5% w ujęciu miesięcznym i wobec wzrostu o 0,7% po rewizji w poprzednim miesiącu.

Nie dziwi wyprzedaż dolara w reakcji na słabe dane, bowiem konsumpcja prywatna jest jednym z głównych motorów napędzających wzrost gospodarczy i inflację. Jeśli kolejne dane z publikowane z gospodarki amerykańskiej znów będą rozczarowywały, to wzrośnie ryzyko, że proces normalizacji polityki pieniężnej się opóźni, co może przedłużyć korektę na dolarze. Dzisiaj poznamy dane na temat bezrobocia tygodniowego, natomiast jutro uwaga będzie koncentrowała się na produkcji przemysłowej w kwietniu oraz wstępnych danych odnośnie indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów.

Pozytywnie zaskoczyły natomiast publikowane wczoraj wieczorem dane o sprzedaży detalicznej z Nowej Zelandii. W pierwszym kwartale tego roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,7% w ujęciu kwartalnym wobec oczekiwanego wzrostu o 1,6% k/k. Z kolei sprzedaż detaliczna z wyłączeniem sprzedaży samochodów wzrosła o 2,9% kwartał do kwartału podczas gdy konsensus rynkowy kształtował się na poziomie 1,5% k/k. Dolar nowozelandzki pozytywnie zareagował na te dane.

EURUSD

Eurodolar wczoraj zbliżył się w okolice szczytu z dnia 7.V.2015, natomiast w dniu dzisiejszym para ustanowiła nowe maksimum lokalne przełamując opór wynikający z projekcji 161,8% całości fali spadkowej z poziomu 1,1051 na 1,0519. Techniczny obraz rynku wskazuje na chęć kontynuacji wzrostów na tej parze. W skali dziennej obecnie najbliższe wsparcie wyznacza 100-okresowa średnia EMA, natomiast najbliższy opór wyznaczają okolice 1,1480.

NZDUSD

Słabość waluty amerykańskiej sprzyja także wzrostom na NZDUSD. Para wybroniła istotne geometryczne wsparcie wynikające z równości fali spadkowej realizowanej w dniach 26.II-11.III w stosunku 1:1 z falą spadkową realizowaną w dniach 29.IV-12.V. Gdyby dzisiejsza świeca dzienna zamknęła się powyżej chmury ichimoku, to byłby to sygnał wzrostowy. Obecnie opór w postaci 100-okresowej średniej EMA znajduje się na poziomie 0,7567.  Tuż powyżej przebiega 61,8% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 0,7743. Tenkan sen i dolne ograniczenie chmury wyznaczają wsparcie w rejonie 0,7445.

Autor: Anna Wrzesińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj