Piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy daje zielone światło dla podwyżki stóp procentowych w USA w drugiej połowie tego roku, najprawdopodobniej we wrześniu. Zgodnie z konsensusem rynkowym stopa bezrobocia spadła w kwietniu do poziomu 5,4% z 5,5%. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 223 tys., nieco poniżej konsensusu rynkowego na poziomie 225 tys., natomiast dane za marzec zostały zrewidowane w dół do 85 tys. z 126 tys.

Istotną kwestią pozostawał wzrost płac, którego dynamika w poprzednim miesiącu nieco spadła. Przeciętne godzinowe zarobki wzrosły o 0,1% w ujęciu miesięcznym wobec prognozowanego wzrostu o 0,2% miesiąc do miesiąca. Mając na uwadze powyższe dane Fed najprawdopodobniej będzie chciał przyjrzeć się rozwojowi sytuacji gospodarczej jeszcze w drugim kwartale tego roku by mieć pewność, że kondycja na rynku pracy będzie ulegała dalszej poprawie. Dolar amerykański zyskał nieco na wartości w reakcji na dane z USA a początek tego tygodnia dla USD rozpoczyna się dość dobrze. Eurodolar ponownie handlowany jest poniżej poziomu 1,12 w oczekiwaniu na wieści, które napłyną ze spotkania Eurogrupy  w kwestii Grecji w dniu dzisiejszym.

Po raz kolejny w ten weekend Ludowy Bank Chin  zdecydował się na cięcie stóp procentowych o 0,25% w celu dalszej stymulacji gospodarki. Po ostatnich słabszych danych odnośnie chińskiego eksportu i importu rynek spekulował, że taki ruch może nastąpić. Co więcej opublikowane w sobotę dane o inflacji wskazywały, że wskaźnik CPI wzrósł o 1,5% w skali roku, mniej niż oczekiwano, natomiast dynamika spadku wskaźnika PPI była większa niż antycypowano (-4,6% r/r vs -4,4% r/r). Warto obserwować odczyty sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z Państwa Środka w tym tygodniu. Istnieją bowiem obawy, że tempo wzrostu gospodarczego Chin w drugim kwartale tego roku może pozostać słabsze i spaść poniżej 7,0% w skali roku.
Wyjątkowo w dniu dzisiejszym zostanie opublikowana decyzja Banku Anglii odnośnie stóp procentowych i wartości programu skupu aktywów. Nie oczekuje się jednak zmian parametrów polityki monetarnej. Sentyment do funta pozostaje w ostatnim czasie nieco lepszy. Dodatkowo zdecydowana wygrana Konserwatystów w wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii sprzyja umocnieniu waluty brytyjskiej. GBPUSD handlowany jest blisko ostatniego maksimum lokalnego na poziomie 1,5521.

EURUSD

Techniczny obraz rynku po piątkowych danych z rynku pracy w USA nie uległ większym zmianom. W dalszym ciągu istotny geometryczny opór stanowi projekcja 161,8% całości fali spadkowej z poziomu 1,1051. Co prawda notowania powróciły poniżej linii tenkan na wykresie dziennym, co może stać się impulsem do zejścia ceny w okolice silnego wsparcia w rejonie 1,1050. Dopiero zejście poniżej górnego ograniczenia chmury i tenkan sen, czyli okolic 1,0950 zgodnie z japońską techniką inwestycyjną mogłoby zaniepokoić stronę popytową na tej parze.

EURGBP

Notowania EURGBP powróciły do spadków. Parze nie udało się wyjść powyżej istotnego geometrycznego oporu na poziomie 0,7486 wynikającym ze zrównania się w stosunku 1:1 podfali wzrostowej z poziomu 0,7013 z podfalą wzrostową z poziomu 0,7116. Obecnie cena może kierować się  w okolice wsparcia wynikającego z linii poprowadzonej po minimach lokalnych na wykresie dziennym. Obecnie jest to rejon 0,7160. 50-okresowa średnie EMA wyznacza najbliższy opór na poziomie 0,7280 w skali D1.

Autor: Anna Wrzesińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj