Jak poradzić sobie z niewypłacalnym klientem?

0
366

Niewypłacalni klienci są problemem niejednego przedsiębiorstwa. Prędzej, czy później trafimy na osobę, która nie reguluje swoich należności w terminie. Wszystkie firmy specjalizujące się w sprzedaży są narażone na nieuczciwych kontrahentów. Grozi to utratą płynności finansowej, a jak wiadomo może to wykończyć nawet świetnie prosperujący biznes. Poszukując sprawdzonego sposobu na dłużników warto wziąć pod uwagę faktoring.

Niezawodne źródło finansowania

Z faktoringu korzystają bardzo często młode przedsiębiorstwa. Osoby, które dopiero otworzyły własną działalność, mają zwykle ograniczone możliwości kredytowania. W przypadku długich terminów płatności utrata płynności finansowe to kwestia kilku miesięcy. Kolejnym problemem są klienci, którzy ignorują wzywania do zapłaty. Egzekwowanie należności jest czasochłonne, co negatywnie wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Faktoring rekomendowany jest również małym i średnim firmom. Warto wiedzieć, że w ostatnich latach zainteresowanie tym rozwiązaniem wzrosło niemal dwukrotnie.

Na czym polega faktoring? Przedsiębiorstwo sprzedaje swoje wierzytelności faktorowi. Faktor jest podmiotem, który zarządza, a także egzekwuje należności. Firma otrzymuje pieniądze „na już”, dzięki czemu nie musi obawiać się o utratę płynności finansowej. Oczywiście tego rodzaju usługa niesie za sobą dodatkowe koszty. Wysokość opłat naliczana jest na podstawie indywidualnego przypadku.

Najważniejsze zalety faktoringu

Mogłoby się wydawać, że faktoring to dość kosztowna usługa. Należy jednak pamiętać, że dla wielu firm jest to jedyna opcja, aby przetrwać na rynku. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że dostępne jest ono nawet dla przedsiębiorstw bez zdolności kredytowej. Stały dopływ kapitału obrotowego sprawia, że zmniejsza się ryzyko utraty płynności finansowej. Szybki dostęp do środków finansowych sprawia, że firma zachowuje swoją stabilną pozycję rynkową. Wielką zaletą jest również fakt, że faktoring pozwala nawiązać nowe współprace. W dzisiejszych czasach wielu klientów oczekuje długich terminów płatności za towary lub usługi. Korzystając z faktoringu, możemy odroczyć terminy płatności bez ponoszenia ryzyka.

Faktoring to usługa, którą elastycznie można dopasować do własnych potrzeb. Nierzadko istnieje możliwość przeniesienia całego ryzyka niewypłacalności kontrahenta na faktora. W tym przypadku nie musimy obawiać się, że klient nie spłaci swojego zadłużenia. W momencie przekazania wierzytelności zyskujemy nie tylko pieniądze, ale również swobodę oraz komfort.

Więcej na ten temat możesz znaleźć tutaj: https://www.finiata.pl/blog/nieplacacy-klient-windykacja-kontrahent/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here