pieniadze

Ulga na złe długi to procedura w podatku VAT, która pozwala wierzycielom odzyskać VAT należny, zapłacony od wcześniej wystawionej faktury sprzedaży do urzędu skarbowego. Należy podkreślić, że wierzyciel ma prawo do skorzystania z ulgi – nie ma takiego obowiązku.

 

Taka procedura oznacza, że wierzyciel odzyskuje VAT niejako od fiskusa. W rzeczywistości jednak, odzyskujemy ten VAT od dłużnika, a jedynie za pośrednictwem fiskusa – ponieważ w tym samym czasie, kiedy wierzyciel może skorzystać z ulgi na złe długi, dłużnik ma obowiązek oddać do skarbówki VAT, który wcześniej sobie z naszej faktury odliczył.
Która firma może skorzystać z ulgi na złe długi?
Przepisy nie przewidują żadnych ograniczeń co do statusu wierzyciela – wystawcy faktury, w zakresie zastosowania ulgi na złe długi, oprócz jednego: sprzedawca powinien być nadal czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT. Nie ma przy tym znaczenia sposób rozliczania się sprzedawcy z VAT.
Ograniczenia dotyczą natomiast nabywcy. Z ulgi można skorzystać, jeżeli nabywca:
  • Jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT – warto sprawdzić ten status nabywcy, uzyskując zaświadczenie z urzędu skarbowego;
  • Nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji – informację o tym można sprawdzić w KRS lub CEIDG.
  • Oba te warunki muszą być spełnione zarówno na dzień dokonania sprzedaży, jak i na dzień poprzedzający termin złożenia deklaracji, w której będzie wykazana ulga na złe długi.
  • Ponadto nie można skorzystać z ulgi na złe długi w sytuacji, gdy pomiędzy sprzedawcą a nabywcą występują powiązania o charakterze kapitałowym, majątkowym czy rodzinnym. Warunek ten prawdopodobnie zostanie wykreślony z przepisów ustawy od 1 kwietnia 2015r..
 
Z których faktur można odzyskać VAT?
W ramach ulgi na złe długi można odzyskać VAT z każdej faktury, która zawierała VAT (bez względu na stawkę), o ile od jej wystawienia nie minęło więcej niż 2 lata – licząc od końca roku, w którym faktura została wystawiona.
Kiedy można skorzystać z ulgi na złe długi?
Przepisy ustawy o VAT bardzo precyzyjnie wskazują termin, w którym można skorzystać z ulgi na złe długi. Otóż ulgę na złe długi wykazuje się w deklaracji VAT za miesiąc, w którym minęło 150 dni od terminu płatności wskazanego na fakturze lub w umowie, a faktura nadal jest niezapłacona.
Jeżeli nie skorzystamy z ulgi na złe długi w terminie ustawowym, nic straconego – możemy odzyskać VAT z tej ulgi na złe długi również później. Jednak to późniejsze rozliczenie będzie polegało na zrobieniu korekty do deklaracji VAT za ten miesiąc, w którym minęło 150 dni po terminie płatności.
Jakie formalności trzeba spełnić aby odzyskać VAT?
Wierzyciel, po spełnieniu wszystkich ww. warunków, wykazuje korektę z tytułu ulgi na złe długi, zmniejszając kwotę podatku w deklaracji VAT. Do deklaracji VAT należy dołączyć załącznik VAT-ZD, w którym wpisuje się te przeterminowane faktury oraz wskazuje dłużnika.
Czy warto korzystać z ulgi na złe długi?
Podatnicy czasami unikają korzystania z ulgi na złe długi obawiając się, że może to zachęcić urząd skarbowy do kontroli. Bez obaw – fiskus w tej sytuacji chętnie skontroluje, ale nie wierzyciela lecz dłużnika! Z praktyki gospodarczej, można zrezygnować z korzystania z ulgi na złe długi jedynie w przypadku, gdy dług dotyczy stosunkowo niewielkich kwot, a ponadto mamy pewność, że dłużnik prędzej czy później ureguluje swoje zobowiązanie. W każdym innym przypadku, zwłaszcza gdy kwota VAT z niezapłaconych faktur jest znaczna, lub gdy obawialibyśmy się że dłużnik mówiąc przysłowiowo „zwinie” firmę – warto bez wahania skorzystać z ulgi na złe długi.
A co jeśli dłużnik zapłaci?
Jeżeli dłużnik zapłaci za fakturę w którymś z następnych miesięcy po tym, jak skorzystaliśmy z ulgi na złe długi, będziemy mieć obowiązek wykazać ponownie ten VAT jako VAT należny w deklaracji – w rozliczeniu za okres, w którym dłużnik zapłacił. Nie trzeba się cofać z korektami do poprzednich miesięcy.
Artykuł przygotowany przez ekspertów współtworzących oprogramowanie z linii Streamsoft PCBiznes.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj