Wynajem mieszkania lub domu jest dla wielu osób jedynym sposobem na usamodzielnienie się i zamieszkanie z dala od rodziców. Ceny mieszkań na rynku wtórnych i pierwotnym są wyjątkowo wysokie, przez co młodzi ludzie mają trudności z odłożeniem pieniędzy na ich zakup lub na wkład własny do kredytu hipotecznego. Jeżeli chce się zamieszkać bez rodziców, powinno się pamiętać o pułapkach, jakie znajdują się w umowach najmu. Na co uważać, podpisując dokument z wynajmującym?


1. Niedozwolone zapisy w umowach najmu
2. Co z kaucją?


Przed wprowadzeniem się do wynajętego mieszkania podpisuje się umową najmu z właścicielem nieruchomości. Jest to dokument, który chroni obie strony umowy, określając ich prawa i obowiązki. W umowie znajduje się ustalona wysokość czynszu, a także termin obowiązywania umowy i okres wypowiedzenia. Na co uważać, gdy wynajmuje się mieszkanie? Jakie zapisy nie mogą znaleźć się w umowie?


Niedozwolone zapisy w umowach najmu


Niestety, część właścicieli mieszkań i domów uważa, że prawo własności do nieruchomości zwalnia ich z jakichkolwiek zasad wobec lokatorów. Osoby szukające mieszkania do wynajęcia powinny mieć się na baczności, gdyż w wielu umowach można natrafić na zapisy niezgodne z aktualnie obowiązującym prawem lokatorskim. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim ważne jest sprawdzenie, w jaki sposób ma być rozliczany czynsz, jakie są opłaty dodatkowe (np. za media), a także, która ze stron umowy zobowiązuje się do regulowania rachunków wobec różnych instytucji. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której lokator pozostaje w mieszkaniu z odciętym prądem lub ogrzewaniem i nie może się z niego wyprowadzić bez utraty kaucji na rzecz właściciela nieruchomości. W takich sytuacjach pomocną dłoń wyciąga prawnik nieruchomości warszawa, dlatego w przypadku problemów warto mieć do niego kontakt. W umowie nie powinny znajdować się zapisy, że właściciel mieszkania jest uprawiony do przebywania w nim w czasie nieobecności lokatora.


Co z kaucją?


Ponadto przed podpisaniem umowy powinno się sprawdzić, w jaki sposób rozliczana jest kaucja za wynajem i jaki jest okres oczekiwania na jej zwrot. Niektórzy właściciele mieszkań lub domów mogą chcieć zatrzymać kaucję, pomimo że powinna być zwrócona w całości. Kaucja może zostać zatrzymana jedynie, gdy lokator zalega z opłatami za czynsz lub media, bądź gdy umyślnie doprowadził do zniszczenia lokalu, na przykład wybił szyby, uszkodził sanitariaty znajdujące się w łazience lub dokonał podpalenia sprzętów udostępnionych mu przez właściciela. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj