mieszkanie

Niewielkie mieszkania stanowią bardzo istotny element polskiego rynku nieruchomości. Nawet stosunkowo wysokie ceny nie zniechęcają do nich potencjalnych klientów. Skąd tak duża siła drzemiąca w małym M?

Nie tylko finanse

Wyniki badań firmy Emmerson wskazują, że w największych miastach, poza Wrocławiem, metr kwadratowy na rynku wtórnym jest najdroższy właśnie w przypadku lokali o najmniejszej powierzchni. Oczywiście łączna kwota do zapłacenia za np. 40 m² jest znacznie niższa niż za 80m². Dlatego trudno powiedzieć, że decyzje Polaków w tej materii nie są podyktowane możliwościami finansowymi, tym bardziej, że echa światowego kryzysu finansowego w dalszym ciągu odbijają się na sytuacji wielu z nas. Jednak wybór 1 lub 2 pokoi wiąże się także z innymi przesłankami. Dlatego również rynek pierwotny obfituje właśnie w takie oferty. – Realizując we Wrocławiu projekt Aparthotel Invite założyliśmy, że nasi klienci będą zainteresowani głównie przestronnymi apartamentami z kuchnią i łazienką oraz mieszkaniami dwupokojowymi – mówi Witold Sadowski z firmy Deka Inwestycje – Nowoczesne, w pełni wyposażone i dobrze zlokalizowane, rzeczywiście cieszą się dziś sporą popularnością, nie tylko wśród mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Komu, komu, bo idę do domu

Niewielka powierzchnia lokalu to rozwiązanie szczególnie właściwe dla młodych ludzi, którzy rozpoczynają samodzielne życie. Łazienka, salon połączony z kuchnią i enklawa w postaci sypialni składają się na wystarczającą przestrzeń, by stawiać kolejne kroki na drodze towarzyskiej, uczuciowej czy zawodowej. Osoby o większym życiowym stażu, skupione na swojej karierze chętnie korzystają z apartamentów jako formy przystani, do której zawsze mogą wrócić i zakotwiczyć między kolejnymi podróżami służbowymi. Często zdarza się też, że dobrze zlokalizowane apartamenty służą jako biura lub filie dla firm. Niektórzy natomiast traktują je po prostu jako rodzaj lokaty kapitału. Małe mieszkanie można dość łatwo wynająć, zwłaszcza w miastach uniwersyteckich. Jest ono też dobrą inwestycją w przyszłość. Popyt na niewielki metraż sprawia przecież, że zawsze można je zyskownie sprzedać. Dostępność gotowych lokali o wysokim standardzie powoduje przy tym, że są one atrakcyjne dla potencjalnych najemców lub przyszłych nabywców, bez konieczności angażowania właściciela w poważne działania remontowe.


Piotr Bugaj

JMS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj