umowa deweloperska

Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Taka inwestycja ma bardzo dużo zalet, ale jest również związana z szeregiem formalności. Poza tym, że mamy bardzo duży wpływ nawet na układ pokoi w nowym M i możemy od początku przygotować lokal i jego wykończenie pod swoje potrzeby, to warto również dokładnie sprawdzić firmę deweloperską, a także bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie dokumenty, jakie trzeba podpisać.


1. Co to jest umowa deweloperska?
2. Pomoc prawna przy podpisywaniu umów
3. Dokumenty obowiązkowe


Co to jest umowa deweloperska?


Podstawowym dokumentem, jaki jest podpisywany przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym jest umowa deweloperska. Wynika ona bezpośrednio z Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 r. (Dz.U. Nr 232, poz. 1377). W samym dokumencie przede wszystkim zawarte są szczegółowe zobowiązania zarówno deweloperów jak i nabywcy. Umowa deweloperska stanowi, że firma sprzeda wybudowane mieszkanie, a kupujący za nie zapłaci. Skoro to takie proste, to warto się zastanowić, dlaczego tak często do sporządzenia dokumentu potrzebny jest prawnik.


Pomoc prawna przy podpisywaniu umów


Profesjonalna kancelaria prawna przede wszystkim pomaga przygotować w taki sposób dokumentację, by jak najlepiej chronić prawa nabywców przed nieprawidłowymi działaniami dewelopera bądź sytuacjami losowymi. Te oczywiście mogą się zdarzyć także na skutek niekorzystnych zbiegów okoliczności niezawinionych przez inwestora, a w ich efekcie nabywca może stracić wpłacone środki. W związku z tym coraz częściej prawnik sprawdza wszystkie zapisy zarówno pod kątem ich zgodnością z obowiązującym prawem, jak i oczywiście odpowiedniego zabezpieczenia stron. Poza tym specjalista bada również sytuację prawną dewelopera oraz nieruchomość. Dzięki temu sam audyt prawny daje klientowi pewność, że podpisuje dokumenty, które są zgodne z prawem i oczywiście zabezpieczają interesy.


Dokumenty obowiązkowe


Sama umowa deweloperska jest dokumentem obowiązkowa zawieranym przed notariuszem w formie aktu notarialnego. Koszty wszystkich czynności obejmują wynagrodzenie notariusza, sporządzenie wypisów aktu notarialnego oraz opłaty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym, które w równym stopniu obciążają nabywcę nieruchomości oraz dewelopera. Warto, by prawnicy sprawdzili również, czy dokument zawiera wszystkie niezbędne elementy oraz by określał, w jaki sposób zabezpieczone są pieniądze na  poczet mieszkania lub domu. Te mogą być wpłacane na rachunek powierniczy otwarty lub zamknięty. Ten pierwszy daje kontrolę nad realizacją harmonogramu budowy i w razie nieprawidłowości umożliwiają wstrzymanie kolejnej transzy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj