monety

Niewiele osób zastanawia się na co dzień, co wybrać. Większość z nas albo już wybrała i zdecydowała, albo się do tego dopiero będzie szykowała. Ewentualnie odbywa się to niejako obok nas. O co chodzi? Różnica między inwestowaniem a oszczędzaniem jest znacząca, jednak nie zawsze chcemy ją dostrzegać. Czy warto to porównywać?


Czym jest oszczędzanie?


Zaczynając od oszczędzania będziemy mogli w łatwiejszy sposób pokazać skalę zjawiska. Oszczędzanie nie jest inwestowaniem sensu stricto, jednak zdecydowanie powinno mieścić się w tego rodzaju zarządzaniu pieniądzem sensu largo. Trzymanie oszczędności na kontach bankowych, lokatach czy w innych miejscach, które przeciwdziałają stopie inflacyjnej jest swego rodzaju ochroną kapitału. Tak jak wymieniając pieniądze: franki na euro czy euro na dolary, tracimy ich część. Chcąc natychmiast wymienić je z powrotem nie odzyskamy całej sumy początkowej. Tak samo działa inflacja na wartość leżących pieniędzy, dlatego oszczędzanie w tym aspekcie bliskie jest inwestycyjnym obligacjom.


Czym jest inwestowanie?


Skoro więc wiemy, oszczędzanie nie przynosi nam wielkich zysków, ale jest znaczące w kontekście braku utraty ich, to możemy zastanowić się czym jest inwestycja. Na przykładzie obligacji można z łatwością stwierdzić, że nie charakteryzuje jej wysoka stopa zwrotu. Chodzi jednak o coś zupełnie innego. Inwestowanie to pozbywanie się pieniędzy, by wyjąć je w stanie nie mniejszym. To oczywiście cel, gdyż niejednokrotnie możemy stracić na całej operacji. Tymczasem na oszczędzaniu nigdy nie stracimy kwoty w taki sposób, by była niższa niż ulokowana. Oszczędzanie jest więc swoistym, rozsądnym przechowywaniem danych sum, natomiast inwestowanie jest po prostu ich puszczaniem w obieg i nadzieją, że będzie co z rzeki wyjąć.


Choć i oszczędzanie, i inwestowanie może przyjąć tę samą stopę zwrotu, to inwestycje zwykle przynoszą poważne zyski. O zyskach w kontekście oszczędności mówić nie powinniśmy. Dlatego nie da się ukryć, że oszczędzanie jest formą ochrony pieniędzy i kapitału, a inwestowanie próbą jego pomnażania. Może się jednak wiązać z pomnażaniem nieudanym. Ryzyko jest jednak wpisane tylko w inwestowanie.


Więcej na temat oszczędzania pieniędzy na blogu JakOszczedzic.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj