Są zdarzenia, których nie zawsze można przewidzieć. Niesprawny wężyk w łazience i zalanie sąsiada, wybita szyba czy kradzież – choćby z takich powodów warto zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania. Sprawa jednak komplikuje się w sytuacji, gdy lokal jest wynajmowany osobom trzecim. Kto w takiej sytuacji powinien wykupić ubezpieczenie?
Umowa najmu może regulować kwestię ubezpieczenia
Takie rozwiązanie jest najbezpieczniejsze – zarówno dla wynajmującego (właściciela), jak i najemcy. Spisując umowę warto wskazać, jakie obowiązki ubezpieczeniowe bierze na siebie jedna i druga strona. Bo obie mogą polisę wykupić.
Jakie ubezpieczenie powinien wykupić najemca i wynajmujący?
Najemcy opłaci się wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – takie, które pokryje np. koszty za szkody na mieniu sąsiadów, jak i tym udostępnianym przez właściciela. To przydatne, jeżeli np. występuje obawa o wandalizm. Najemca może również pomyśleć o osobnym ubezpieczeniu posiadanego mienia, które przechowuje w lokalu – zwłaszcza, jeżeli są to drogocenne przedmioty.
Wynajmujący również powinien się zabezpieczyć odpowiednią polisą. Już na etapie podpisywania umowy najmu warto omówić dokładnie zakres odpowiedzialności każdej ze stron za poniesione straty i poprzeć to właściwymi polisami.
Dlaczego ubezpieczenie mieszkania opłaca się właścicielowi?
Odpowiednio skonstruowana polisa zabezpiecza interesy właściciela na wypadek różnego rodzaju nieprzewidzianych sytuacji. A sytuacji, w których pojawia się ryzyko, jest wiele.
Pamiętać należy, że ubezpieczenie mieszkania przez jego właściciela jest logiczne z uwagi na to, że w ten sposób zabezpiecza on swoje mienie, a co za tym idzie, ma pewność, że gdy pojawi się problem, nie naraża się na dodatkowe koszty.
Po drugie, przydatne może się okazać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rozszerzone o odpowiedzialność z tytułu szkód wyrządzonych najemcom. Jakich? Oto przykład: właściciel nie zadbał o właściwy stan techniczny instalacji elektrycznej w lokalu, w wyniku czego uszkodzeniu uległ sprzęt najemcy. Wtedy odpowiedzialność za szkodę spada na właściciela, a odszkodowanie wypłacane jest z jego własnej polisy OC.
Polisa dla lokatora i właściciela – podwójne korzyści
Jak pokazują powyższe przykłady, najbezpieczniejsza jest sytuacja, w której ubezpieczenie mieszkania wykupuje zarówno właściciel (troszcząc się o zabezpieczenie lokalu w przypadku zdarzeń losowych bądź kradzieży, a także własną odpowiedzialność cywilną) jak i lokator. Wtedy, gdy dojdzie do jakiejkolwiek problematycznej sytuacji, ubezpieczyciel zajmie się naprawą szkód.
Warto więc przyjrzeć się opcjom ubezpieczeń mieszkaniowych, oferowanych przez sprawdzone towarzystwa ubezpieczeniowe i porozmawiać z ich doradcą. Ekspert ubezpieczeniowy pomoże stworzyć pakiet zabezpieczeń, który ułatwi życie zarówno właścicielowi, jak i lokatorowi.