Samochód firmowy – kredyt czy leasing?

Zakup samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wiąże się zazwyczaj ze sporymi wydatkami. Zarówno wybór odpowiedniego pojazdu, jak i formy płatności za niego to decyzje, można by rzec, strategiczne.

Wielu przedsiębiorców, nie tylko tych początkujących, ma bowiem problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Aby zminimalizować ryzyko ewentualnych kłopotów, powinni oni dokładnie rozważyć drogę finansowania – kredyt czy może leasing?
Kredyt na samochód firmowy
Wzięcie kredytu na auto firmowe ma swoje zalety. Do najważniejszych niewątpliwie należą możliwości rozliczenia podatku VAT od razu przy zakupie oraz spłaty zobowiązań przed upływem terminu. Ponadto o wiele łatwiej, niż w przypadku leasingu, jest uzyskać pożyczkę na samochód używany. Z drugiej strony, wzięcie kredytu wiąże się z mozolną procedurą i koniecznością wypełniania znacznej ilości dokumentów. Co więcej, banki niechętnie udzielają pożyczek młodym, początkującym właścicielom firm (szczególnie mających niski wkład własny). Natomiast likwidacja szkody odbywa się na własną rękę.
Auto w leasingu
Leasing jest formą umowy, w której jedna ze stron przekazuje drugiej prawo do użytkowania danej rzeczy na określonych warunkach. Polskie prawo rozróżnia trzy rodzaje leasingu: operacyjny (usługowy), finansowy (kapitałowy) i zwrotny. Najczęściej wybierany przy zakupie auta jest leasing operacyjny. Podobnie jak kredyt, ma on jednak swoje plusy i minusy. Atutem jest tutaj niewątpliwie duża elastyczność firm udzielających leasingu, objawiająca się sporymi możliwościami negocjacji. Stosunkowo łatwo otrzymają go osoby rozpoczynające działalność, a sama procedura jest o wiele krótsza niż w przypadku kredytu bankowego. Co więcej, firma leasingowa świadczy pomoc w przypadku wystąpienia szkody auta. Wadami są niewątpliwie stopniowe rozliczanie podatku VAT, niechęć do finansowania samochodów używanych, a także konieczność obowiązywania umowy do jej końcowego terminu.
Podsumowanie
Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę zróżnicowane czynniki – korzyści i ryzyka. Najłatwiej byłoby oczywiście zapłacić za auto od razu, jednak są to przypadki dość rzadkie – szczególnie wśród nowych firm. Trzeba pamiętać, że pojazd zawsze może wymagać naprawy, dlatego kwestią podstawową jest pomoc w takich wypadkach. W leasingu otrzymujemy wsparcie firmy, mając kredyt – jesteśmy zdani na siebie i ubezpieczyciela. Dlatego należy wybrać tego ostatniego rozważnie. Warto zaznaczyć, że wśród młodych przedsiębiorców popularnością cieszy się Liberty (https://www.lu.pl/).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj