Oszczędzać czy inwestować? Gdzie szukać dodatkowych środków?

Oszczędzać czy inwestować? To pytanie, na które nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od wielu czynników, m.in. wysokości dochodów czy stosunku do ryzyka. Podpowiadamy, gdzie szukać dodatkowych środków i jak rozsądnie budować dodatkowy kapitał, korzystając z nowoczesnych produktów finansowych.

Co to jest oszczędzanie?

Oszczędzanie to proces charakteryzujący się niewielkim ryzykiem, prowadzący do powstawania oszczędności, czyli tzw. poduszki finansowej. Banki oraz Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych oferują szeroki wachlarz relatywnie bezpiecznych produktów oszczędnościowych, takich jak konta oszczędnościowe, lokaty (w przypadku banków) czy fundusze pieniężne lub obligacyjne (w przypadku TFI). Bankowe produkty oszczędnościowe możemy podzielić na krótko- i długoterminowe, które różnią się m.in. wysokością oprocentowania. Otwierając lokatę bankową lub konto oszczędnościowe, należy pamiętać, aby unikać wypłaty środków przed upłynięciem czasu zawartego w umowie, gdyż wówczas musimy być przygotowani na ryzyko utraty części, a nawet całości zgromadzonych odsetek.

Zbudowanie odpowiedniej poduszki finansowej to pierwszy krok do inwestowania.

Inwestowanie – co to znaczy?

Inwestowanie to, w ogromnym skrócie, zaangażowanie środków pieniężnych w celu późniejszego pozyskania korzyści. Podstawową różnicą między oszczędzaniem a inwestowaniem jest stosunek do zysku i ryzyka. Inwestowanie charakteryzuje się bowiem dużo większym ryzykiem niż oszczędzanie. Podejmując ryzyko inwestycyjne, mamy możliwość efektywniejszego pomnażania kapitału.

Inwestować można na wiele sposobów, np. kupując nieruchomość pod wynajem lub akcje danej spółki na giełdzie papierów wartościowych. Rozpoczynając inwestowanie na giełdzie, warto skorzystać z usług profesjonalnego Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Inwestując, trzeba być gotowym na to, że droga na szczyt nie będzie usłana różami. Jednak im dłuższy horyzont czasowy, tym większa szansa, że inwestycja przyniesie większy zysk.

Bez oszczędzania nie ma inwestowania. Podjęcie decyzji o inwestowaniu powinno zostać poprzedzone m.in. analizą sytuacji materialnej oraz wyznaczeniem horyzontu inwestycyjnego. Warto pamiętać, że zarówno oszczędzanie, jak i inwestowanie przynosi większe zyski w dłuższej perspektywie czasowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj