Obligacje korporacyjne, a sposoby na dywersyfikację portfela inwestycyjnego

Dla niektórych inwestorów, szczególnie tych doświadczonych, obligacje korporacyjne to sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jeśli jednak lokujesz kapitał wyłącznie w papiery dłużne przedsiębiorstw, musisz zdawać sobie sprawę z tego, iż pomimo faktu, że jest to bezpieczny sposób na inwestowanie, ryzyko istnieje zawsze. A co zrobić, żeby je zminimalizować?

Ryzyko inwestowania w dłużne papiery wartościowe przedsiębiorstw

Istnieje przekonanie, że inwestowanie w dłużne papiery wartościowe przedsiębiorstw nie niesie za sobą prawie żadnego ryzyka. W praktyce jest jednak tak, że ryzyko niepowodzenia istnieje zawsze, z tą różnicą, że Ty masz na nie bardzo duży wpływ wpływ.

W dużym uproszczeniu wygląda to w następujący sposób: spółki o dobrej kondycji finansowej i sprawdzonej pozycji na rynku emitują papiery wartościowe w celu pozyskania kapitału do dalszego rozwoju. Jako, iż w ich przypadku ryzyko niewypłacalności jest minimalne, oferują niskie oprocentowanie obligacji. Co to dla Ciebie oznacza? Nieduży zysk. A przecież chcesz zarobić jak najwięcej jak najmniejszym kosztem.

Analogicznie, przedsiębiorstwa, których sytuacja ekonomiczna dynamicznie się zmienia, muszą zaoferować wyższe oprocentowanie, aby zainteresować potencjalnych inwestorów swoją propozycją. Wtedy ryzyko niepowodzenia jest dużo wyższe, ale też zyski są bardziej obiecujące. Generalnie zakłada się, że w przypadku niepewnych obligacji lepiej postawić na inwestycję krótkoterminową.

A jak zrobić, by zysk był wyższy, przy mniejszym ryzyku? Należy pomyśleć o dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.

Dywersyfikacja portfela obligacji korporacyjnych

Aby zabezpieczyć swój portfel inwestycyjny, najprościej byłoby wykupić obligacje pochodzące z różnych serii kilku spółek. Choć pozornie jest to oczywiste, w praktyce o wiele trudniej to zrealizować. Na rynku pierwotnym kwota zakupu papierów dłużnych bezpośrednio od emitentów jest bardzo wysoka, dlatego zainwestowanie w kilka obligacji staje się niemożliwe dla inwestorów dysponujących mniejszym kapitałem.

O wiele łatwiej jest to zrealizować na rynku wtórnym, gdzie progi wejścia są niższe, a transakcje odbywają się pomiędzy inwestorami, bez udziału emitenta. Co więcej, w wyborze obligacji mogą pomóc Autoryzowani Doradcy Catalyst, którzy zdobyli odpowiednią zgodę od przedstawicieli Giełdy Papierów Wartościowych. Jednym z takich doradców jest wrocławska firma www.bestcapital.pl/dla-inwestorow/obligacje-korporacyjne/, która na swojej stronie internetowej dodatkowo zamieszcza praktyczne poradniki dla inwestorów, pokazujące, na co zwracać uwagę podczas zakupu papierów dłużnych.

Jak różnicować inwestycje?

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie wystarczy wybrać obligacje różnych spółek, by bezpiecznie zdywersyfikować portfel inwestycyjny. Przede wszystkim nie można od razu kupować papierów wartościowych wielu przedsiębiorstw, ponieważ to wymusza śledzenie kondycji finansowej każdego z nich na bieżąco – w praktyce może okazać się to zbyt czasochłonne.

Należy też poważnie zastanowić się nad tym, jakie ryzyko jesteś w stanie ponieść i dopiero wtedy podejmować odpowiednie kroki. I co najważniejsze – musisz wybierać obligacje korporacyjne spółek reprezentujących różne branże. Czemu jest to tak istotne?

Na Catalyst znajdziesz najwięcej papierów dłużnych przedsiębiorstw z branży finansowej lub budowlanej, dlatego też najprościej byłoby wybierać takie inwestycje. Jest to jednak poważny błąd, ponieważ często dzieje się tak, że na kondycję finansową firmy ma wpływ kryzys w branży. A więc, jeśli będziesz mieć w portfelu inwestycyjnym obligacje spółek z tej samej branży, ryzyko znacząco rośnie.

Jak widzisz, dywersyfikacja portfela inwestycyjnego jest bardzo ważną kwestią, której nie można zlekceważyć. Warto też posiadać plan, jak inwestować i jakie realnie zyski można dzięki temu osiągnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj