Szybkie kredyty gotówkowe oferowane są dzisiaj przez każdy bank. Zanim jednak zdecydujemy się na jeden z nich należy dokładnie przyjrzeć się wszystkim warunkom umowy – przeczytać starannie dokumenty, które podpisujemy, przestudiować wszystkie „gwiazdki” i cenniki. Decydując się na kredyt należy zwrócić uwagę nie tylko na stopę procentową podawaną przez banki w materiałach reklamowych, ale także na jej rzeczywistą wartość. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO)
Szybkie kredyty gotówkowe oferowane są dzisiaj przez każdy bank. Zanim jednak zdecydujemy się na jeden z nich należy dokładnie przyjrzeć się wszystkim warunkom umowy – przeczytać starannie dokumenty, które podpisujemy, przestudiować wszystkie „gwiazdki” i cenniki.
Decydując się na kredyt należy zwrócić uwagę nie tylko na stopę procentową podawaną przez banki w materiałach reklamowych, ale także na jej rzeczywistą wartość. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) określa bowiem całkowitą cenę kredytu, gdyż oprócz oprocentowania uwzględnia także pozostałe koszty. Następnie warto przyjrzeć się wielkościom opłat takich jak prowizje, opłata za procesowanie wniosku, za wyciągi i monity.
Istotną kwestią jest także możliwość spłaty kredytu w krótszym okresie bez konieczności płacenia kar oraz ewentualne naliczanie karnych odsetek za opóźnienia w spłacie. Ponadto sprawdźmy możliwość zawieszenia spłaty kredytu. Jest to szczególnie ważne dla firm, które swoje dochody osiągają sezonowo. Jednak dla przeciętnego Kowalskiego to także spora zaleta – możliwość karencji daje duży komfort w trakcie spłacania.
Jeśli w umowie kredytowej zapisana jest możliwość zmiany warunków podczas jej trwania (np. odsetek) zwróćmy na ten zapis szczególną uwagę. Bank ma prawo do zmiany wysokości opłat i oprocentowania w trakcie obowiązywania umowy, ale tylko wtedy, gdy taki zapis w niej widnieje. Zmiana warunków musi być dodatkowo uzależniona od wskazanych w umowie kredytowej czynników. Ważną kwestią jest także ubezpieczenie kredytu.
Warto je wykupić, gdyż jest to zabezpieczenie w razie niezdolności (ciężka choroba lub śmierć) do spłaty przez nas zadłużenia. Na rynku dostępne są także ubezpieczenia, które chronią kredytobiorcę w momencie utraty pracy. Wtedy jednak ubezpieczyciel spłaca do banku same odsetki, bez części kapitałowej i taka pomoc trwa nie dłużej niż 6 miesięcy. Decydując się na ubezpieczenie sprawdźmy także, czy umowa przewiduje odzyskanie części kwoty ubezpieczenia w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu.
Agata Brucko-Stępkowska
Zobacz także:
– Za tydzień mieszkania na kredyt z dopłatą bardziej dostępne
–16-latka może kupić mieszkanie na kredyt?
– Kredyt studencki spłaci się sam
,21,5416,1285585607