laptop

Jednoosobowa, mikro, mała czy duża – każda firma powinna poszukiwać rozwiązań, dzięki którym zgromadzone przez nią nadwyżki finansowe będą generowały dalsze zyski. Przedsiębiorców, którzy dysponują choćby najmniejszą ilością wolnej gotówki, może zainteresować oferta firmowych kont oszczędnościowych.

 

Rachunki oszczędnościowe dla firm funkcjonują praktycznie na takich samych zasadach, jak konta oszczędnościowe kierowane do klientów indywidualnych. Również tutaj mamy więc do czynienia z produktem łączącym zalety lokaty terminowej i tradycyjnego rachunku bankowego – czyli takim, który jest oprocentowany, a przy tym daje możliwość dokonywania regularnych wpłat i realizowania przelewów. Dlaczego zatem przedsiębiorca powinien zainteresować się takim rozwiązaniem? W niniejszym artykule podajemy najważniejsze powody, dla których warto założyć firmowe konto oszczędnościowe.
Konto nie zamraża firmowych pieniędzy
Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci drobni, którzy mają utrudniony dostęp do kapitału, obawiając się utraty płynności finansowej, niechętnie inwestują długoterminowo. Wprawdzie większość inwestycji finansowych można stosunkowo łatwo upłynnić, jednak nie każda firma jest skłonna ponosić ryzyko inwestycyjne związane np. z zakupem papierów wartościowych. Te kwestie sprawiają, że wiele osób prowadzących działalność gospodarczą albo decyduje się ,,zamrozić” środki na lokacie albo całkowicie rezygnuje z poszukiwania dodatkowego zysku. Firmowe konto oszczędnościowe, które daje możliwość wypłacania pieniędzy w dowolnym momencie bez utraty wypracowanego dochodu, wydaje się być zatem najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem – przynajmniej w kontekście swobody w dostępie do środków.
Wygodny sposób na oszczędzanie
Wspomniana łatwość w dostępie do pieniędzy przejawia się także w tym, że z całej funkcjonalności konta oszczędnościowego można korzystać przez Internet lub urządzenie mobilne z aplikacją bankową. Dzięki temu, przedsiębiorca może w każdej chwili wpłacić/wypłacić środki, wykonać przelew, prześledzić historię przeprowadzonych operacji, czy po prostu sprawdzić stan zgromadzonych nadwyżek finansowych. Co więcej, niektóre banki udostępniają opcję nadawania etykiet poszczególnym rachunkom oszczędnościowym, która w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, może okazać się szczególnie przydatnym udogodnieniem. Obok numeru rachunku wyświetla się wtedy podana przez użytkownika nazwa konta, np. ,,zakup sprzętu” czy ,,fundusz rezerwowy”. Takie rozwiązanie zapewnia porządek w finansach firmy i pozwala w prosty sposób sprawdzić, jaką dokładnie kwotę udało się już odłożyć na określony cel.
Brak kwoty minimalnej – zarabia każda złotówka
W przeciwieństwie do wielu innych form oszczędzania czy inwestowania, konto oszczędnościowe nie wiąże się z koniecznością wnoszenia dużego kapitału. W praktyce, już pierwsza ulokowana na nim złotówka zaczyna ,,pracować” – a więc przynosić zysk w postaci odsetek dopisywanych do rachunku. Fakt, że przedsiębiorca nie musi czekać aż uzbiera wymaganą kwotę minimalną sprawia, że każdą, choćby najmniejszą, pojawiającą się nadwyżkę finansową może od razu wpłacić na konto i zacząć na niej zarabiać. Taki mechanizm jest bardzo korzystny zwłaszcza dla firm jednoosobowych, mikroprzedsiębiorstw oraz podmiotów, które dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie i nie dysponują jeszcze dużymi zasobami finansowymi.
Zysk przy małym nakładzie pracy
Gdy pieniądze znajdą się już na firmowym koncie oszczędnościowym, przedsiębiorca nie musi wykonywać przy nich już żadnej pracy. W praktyce, jego rola ogranicza się więc jedynie do wyboru atrakcyjnie oprocentowanego rachunku oszczędnościowego, a następnie złożenia wniosku o jego otwarcie. Taki sposób oszczędzania może okazać się więc dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób nieposiadających dużej wiedzy z zakresu finansów, ale również przedsiębiorstw, które nie mają wydzielonego działu odpowiedzialnego za dokonywanie inwestycji.
Środki zgromadzone na koncie są bezpieczne
 
Papiery wartościowe, fundusze inwestycyjne, kontrakty terminowe, lokaty bankowe czy wreszcie rachunki oszczędnościowe. Wprawdzie przedsiębiorcy mogą lokować swoje środki na wiele sposobów, jednak w roli instrumentów oszczędnościowych zdecydowanie najlepiej sprawdzają się produkty bankowe. Wynika to z faktu, że nie dość, iż w przeciwieństwie do pozostałych form inwestowania nie przynoszą one strat, to jeszcze wpłacane na nie środki są całkowicie bezpieczne i w żadnym wypadku nie mogą przepaść. To wysokie bezpieczeństwo jest zagwarantowane dzięki istnieniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który obejmuje gwarancją pieniądze trzymane w bankach, a konkretniej – na oferowanych przez nie kontach oszczędnościowych, lokatach terminowych i tradycyjnych ROR-ach.
Gdzie warto otworzyć konto oszczędnościowe dla firm?
Obecnie, oprocentowanie kont oszczędnościowych dla firm jest zbliżone do oprocentowania lokat firmowych i – co oczywiste – znacznie wyższe od oprocentowania zwykłych rachunków dla firm. Co więcej, przedsiębiorca może znaleźć rachunki oszczędnościowe, które przynoszą dochód wyższy niż większość lokat terminowych – i to nie tylko firmowych, ale także tych kierowanych do klientów indywidualnych. Taki produkt udostępnia między innymi Bank SMART, który oferuje konto oszczędnościowe SMART Biznes Procent, dające 2,5 proc. zysku w skali roku (sprawdź: http://www.banksmart.pl/oszczednosci/smart-biznes-procent/ ). Mające na uwadze fakt, że w Polsce już od wielu miesięcy panuje deflacja, czyli ceny dóbr i usług konsumpcyjnych spadają, taki poziom oprocentowania należy postrzegać jako korzystny. Co ważne, bank SMART daje także możliwość założenia firmowego rachunku oszczędnościowego prowadzonego w walucie innej niż Polski Złoty, a konkretniej – w dolarach, euro lub funtach. Takie udogodnienie z pewnością docenią przedsiębiorcy, którzy funkcjonują na rynkach zagranicznych, czy też po prostu rozliczają się w tych walutach z niektórymi ze swoich kontrahentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj