Jak w praktyce działa polisa na życie?

Śmierć bliskiej osoby oznacza pustkę. Choć żaden produkt ubezpieczeniowy jej nie zapełni, to jednak polisa na życie szybko może zrekompensować straty finansowe. Nie tylko wtedy, kiedy nieoczekiwanie odszedł jedyny lub główny żywiciel rodziny.

Polisa na życie wsparciem finansowym
Okres po śmierci bliskiej osoby jest trudny z wielu powodów. Częstym problemem w nowej sytuacji bywa zarządzanie domowym budżetem w bardziej skromnej wersji. Jednak sfinansowanie codziennych wydatków nie musi kojarzyć się z oglądaniem złotówki z każdej strony czy wpadnięciem w spiralę zadłużenia. Wystarczy wcześniej zakupić polisę na życie. Na rynku dostępne są one w wielu wariantach. Zakres ochrony może obejmować m.in.  śmierć ubezpieczonego. Dostępne są także opcje  związane z trwałą i całkowitą niezdolnością do pracy ubezpieczonego czy powstaniem trwałego uszczerbku na zdrowiu. Zawiedzone nie powinny też być osoby, które spłacają kredyt i chcą zabezpieczyć się przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń losowych. Co ważne,  przed zakupem polisy należy przeanalizować Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Dzięki temu świadomie można wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie dla siebie.
Warto przy tym uwzględnić wysokość składek, które trzeba wnosić raz na miesiąc, kwartał, półrocze lub rok. Wpływ na cenę ubezpieczenia ma przede wszystkim prawdopodobieństwo śmierci danej osoby. Na większe wydatki musi się więc przygotować osoba starsza, mająca problemy ze zdrowiem, a do tego wykonująca stresujący lub niebezpieczny zawód.
Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe nie ustaliło inaczej, to polisa zacznie obowiązywać nie wcześniej niż dzień po podpisaniu umowy. Ochrona działa przez całą dobę i na całym świecie. Ubezpieczenia są zawierane na czas określony (np. 5, 10 czy 25 lat) lub dożywotnio. Wypowiedzieć je można zgodnie z ustalonymi warunkami.
 Bez sądu i podatku
Jeżeli nastąpi śmierć ubezpieczonego, to osoby wskazane w polisie na życie uzyskują środki bezpośrednio od towarzystwa ubezpieczeniowego. Według obowiązujących przepisów musi to nastąpić w ciągu trzydziestu dni, licząc od zgłoszenia roszczenia. W praktyce formalności załatwiane są stosunkowo szybko. Wszystko odbywa się bez konieczności składania wizyt w sądzie w celu rozstrzygnięcia postępowania spadkowego. A walki o spadek trwają niekiedy latami.  Zdarza się, że majątek lub jego część trafia do osoby, której zmarły nie zamierzał w ogóle obdarowywać. Taki scenariusz nie jest realny w przypadku polisy.
Ubezpieczenie na życie nie podlega podatkowi od spadków. Umożliwia więc przekazanie środków bez obciążeń podatkowych. Gdyby ta sama kwota została zgromadzona na lokacie czy na koncie bankowym zmarłego, to spadkobierca musiałby zapłacić podatek. Przy czym na jego wysokość wpływa stopień pokrewieństwa.
Suma ubezpieczenia, a wypłata środków
Ile środków zostanie wypłaconych przez towarzystwo ubezpieczeniowe? Nie ma jednej odpowiedzi, nawet jeśli np. śmierć poniosły osoby będące w tym samym wieku i wykonujące podobną pracę. Znaczenie odgrywa m.in. suma ubezpieczenia. Im jest wyższa, tym ochrona będzie miała szerszy zakres,  ale jednocześnie trzeba nastawić się na większe wydatki na składkę. Ponadto liczy się też okres ubezpieczenia. Im jest dłuższy, tym więcej pieniędzy powinno być zgromadzonych.
Ofertę ubezpieczeń znajdziesz w serwisie Nationale Nederlanden.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj