Czy oszczędzanie w walutach się opłaca

Oszczędzanie w obcych walutach może być sposobem na uniknięcie ryzyka związanego z rosnącą inflacją w kraju. Wobec tego coraz więcej osób podejmuje decyzję o lokowaniu pieniędzy w walutach innych niż polski złoty. Czy taki sposób oszczędzania jest opłacalny?

Zalety oszczędzania w obcej walucie

Lokowanie oszczędności w obcych walutach jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Polacy decydują się na ten krok ze względu na wiele czynników, m.in. wybuch wojny w Ukrainie, który przyczynił się do spadku wartości złotego, a także niepewną sytuację gospodarczą w kraju związaną z rosnącą inflacją.

Najczęściej kapitał stanowiący oszczędności jest gromadzony w euro oraz dolarach amerykańskich. Waluty te są bowiem uznawane za stabilne oraz relatywnie bezpieczne. Kurs euro oraz dolara nie zmienia się znacząco. Niektórzy decydują się także na oszczędzanie w funtach brytyjskich oraz frankach szwajcarskich.

Taka decyzja może nieść za sobą wiele zalet. Przede wszystkim jest to zabezpieczenie przed stratami związanymi ze spadkiem polskiej waluty, który może nastąpić m.in. ze względu na drastyczne pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju.

Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przechowywanie środków w obcej walucie także wiąże się z ryzykiem. Najrozsądniejszą metodą gromadzenia oszczędności wydaje się więc wymiana pieniędzy na kilka walut głównych. Wówczas w przypadku, gdy jedna z nich ulegnie nagłemu spadkowi, posiadanie oszczędności w innych walutach pozwoli zminimalizować straty.

Wymiana walut – gdzie wymieniać pieniądze?

Waluty można wymienić zarówno w tradycyjnych, stacjonarnych kantorach, jak i w kantorach internetowych oraz za pośrednictwem banku. Najwygodniejszą i najszybszą opcją, która jednocześnie pozwala na bezpieczną wymianę walut przy aktualnym kursie, jest kantor internetowy. Wymiana walut za pośrednictwem platformy internetowej zazwyczaj jest również najtańsza. Wynika to z braku wysokich marż, które nakładają banki oraz właściciele kantorów stacjonarnych.

Wybrany kantor internetowy powinien cieszyć się powszechnym zaufaniem wśród klientów, dlatego przed skorzystaniem z danego narzędzia warto zaczerpnąć opinii na jego temat w sieci. Co więcej, dobrze, jeśli kantor internetowy umożliwia wykonywanie zarówno transakcji natychmiastowych, jak i planowanych przy wymianie walut po najniższym spreadzie (różnicy między kursem kupna oraz sprzedaży danej waluty). Ponadto niektóre kantory internetowe oferują swoim klientom wymianę waluty wraz z dostawą gotówki do domu. Służy temu pieniężny przekaz pocztowy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments