firmowe rozliczenia

Do tej pory sam rozliczałeś finanse swojej firmy lub korzystałeś ze stworzonych w tym celu programów, jednak twój biznes się rozwija, a ty potrzebujesz fachowej obsługi. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, kiedy warto zatrudnić księgową i jak wybrać wykonawcę takich usług.

Kiedy pomoc księgowej będzie potrzebna…
Jej usługi okażą się na pewno pomocne, jeśli jesteś płatnikiem VAT-u. Szczególnie warto zdecydować się na taką współpracę, kiedy twoja firma wykazuje różnorodne źródła przychodów – niekiedy możesz po prostu nie wiedzieć, jak rozliczyć konkretne wpływy – lub przypadku, gdy zajmuje się ona działalnością objętą wieloma obostrzeniami prawnymi, które dotyczą między innymi przedsiębiorstw zajmujących się importem i handlem towarami akcyzowymi.
Księgowość firm zatrudniających pracowników jest dużo bardziej skomplikowana od tej, którą wykazują przedsiębiorstwa jednoosobowe. Jeśli więc w twojej firmie pracują inne osoby, decyzja o skorzystaniu z usług księgowej na pewno będzie trafna i znacznie ułatwi ci prowadzenie interesów.
…a kiedy niekoniecznie?
Gdy prowadzisz jednoosobową działalność najprawdopodobniej sam poradzisz sobie z jej finansami. Do rozliczania podatku dochodowego możesz użyć któregoś z programów księgowych, a w razie ewentualnych problemów – zasięgnąć porady znajomych lub doradcy podatkowego.
Stałej współpracy z księgową nie musisz też zawiązywać, gdy twoja firma wykonuje stałe zlecenie od większej instytucji. Na takich zasadach pracują między innymi lekarze, a rozliczaniem ich przychodów bardzo często zajmuje się szpital. Jeśli i twoja działalność gospodarcza wygląda podobnie, raczej nie musisz korzystać z usług księgowej.
Skąd wiedzieć, czy księgowa jest dobra?
Najlepszą rekomendacją jest oczywiście polecenie przez zaufanego znajomego, którego księgowość dana osoba już poprowadziła. Możesz też spróbować szukać opinii na jej temat w internecie, jednak warto pamiętać, że pojawiające się na forach wpisy wcale nie muszą pochodzić od zadowolonych klientów, a po prostu być częścią kampanii marketingowej.
O tym, jak duże pojęcie o księgowości ma konkretny kandydat, dużo powiedzą ci posiadane przez niego certyfikaty. Zwróć również uwagę na jego doświadczenie. Ilość i rodzaj projektów, nad którymi pracowała dotąd księgowa jest cennym źródłem informacji na temat tego, jak sprawnie poprowadzi finanse twojej firmy – zwłaszcza, jeśli miały one podobny charakter.
Stałe zatrudnienie czy luźna współpraca?
Zatrudnienie księgowej na stałe będzie dobrym rozwiązaniem, kiedy wiesz, że w najbliższym czasie twoja firma będzie się szybko rozwijać i wykazywać przychody różnego rodzaju. Sam możesz nie poradzić sobie z prowadzeniem księgowości, a błędy w rozliczeniach z fiskusem mogą naprawdę sporo cię kosztować.
Jeśli jednak większe obroty są tylko tymczasowe, lepiej wybrać mały pakiet abonamentowy oferowany przez któreś biuro rachunkowe – miesięczne koszty rzędu dwustu złotych są przecież znacznie mniejsze od wydatków, które poniósłbyś w związku z zatrudnieniem specjalisty na etat.

 

Autor artykułu
Artykuł powstał we współpracy z Centrum Finansowo-Szkoleniowe Union

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj