Parlament zatwierdził nową wersję porozumienia w sprawie wymiany danych bankowych SWIFT. Cztery miesiące temu posłowie odrzucili poprzednią wersję umowy i rozpoczęli rozmowy w sprawie nowego porozumienia, w którym zawarte byłyby klauzule chroniące prywatność mieszkańców UE. Porozumienie przewiduje, że w drugiej połowie roku rozpoczną się prace nad ustanowieniem europejskiego systemu przetwarzania danych, dzięki któremu nie będzie trzeba przekazywać

Parlament zatwierdził nową wersję porozumienia w sprawie wymiany danych bankowych SWIFT. Cztery miesiące temu posłowie odrzucili poprzednią wersję umowy i rozpoczęli rozmowy w sprawie nowego porozumienia, w którym zawarte byłyby klauzule chroniące prywatność mieszkańców UE.

Porozumienie przewiduje, że w drugiej połowie roku rozpoczną się prace nad ustanowieniem europejskiego systemu przetwarzania danych, dzięki któremu nie będzie trzeba przekazywać zbiorczych danych stronie amerykańskiej.

Parlament poparł nową wersję porozumienia stosunkiem głosów 484 za, 109 przeciw, przy 12 wstrzymujących się. Porozumienie wejdzie w życie 1 sierpnia.

Sprawozdawca stanowiska Parlamentu, poseł Alexander Alvaro (ALDE, DE) podkreślił, że porozumienie nie przewiduje wymiany danych o transakcjach finansowych między krajami UE, a jedynie z krajami trzecimi. Dane dotyczące Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatniczego (SEPA) będą wyłączone z przekazywania danych.

Kompromis zyskał poparcie grup EPP, S&D, ALDE, oraz ECR. Zieloni, GUE/NGL i część EFD byli mu przeciwni.

Europejski system przetwarzania danych

Kluczem do porozumienia była kwestia przekazywania zbiorczych danych Amerykanom. W zamian za zgodę na zawarcie porozumienia posłowie uzyskali zapewnienie uruchomienia europejskiego programu na wzór amerykańskiego programu śledzenia finansowania terroryzmu (TFTP), dzięki któremu nie będzie trzeba przekazywać zbiorczych danych stronie amerykańskiej. Dzięki temu programowi dane będą wstępnie przetwarzane w Unii Europejskiej, a do USA przekazywane będą jedynie dane jednostkowe dotyczące konkretnych operacji, co do których istnieje podejrzenie, że mogły posłużyć do sfinansowania działań terrorystycznych.

Nowe zadania Europolu

Kolejną innowacją w tej wersji porozumienia SWIFT są dodatkowe uprawnienia agencji Europol, która będzie władna zablokować przekazanie danych stronie amerykańskiej. Każdy wniosek Amerykanów o udostępnienie danych finansowych będzie weryfikowany przez Europol i zgoda na przekazanie danych będzie udzielona tylko wtedy, jeśli wniosek zostanie uznany za zasadny. Europol będzie także pilnował, aby ilość danych przekazanych stronie amerykańskiej była ograniczona do niezbędnego minimum.

Europejski inspektor będzie nadzorował przetwarzanie danych w USA

Sposób wykorzystywania danych przez USA będzie monitorowany przez niezależny zespół inspektorów, wśród których znajdzie się osoba wyznaczona przez Komisję Europejską i Parlament Europejski. Jeśli uzna ona, że dane nie są wykorzystywane zgodnie z celami określonymi w umowie będzie mogła zablokować ich przetwarzanie.

Porozumienie zabrania wydobywania danych (ang. data mining) lub jakiegokolwiek algorytmicznego lub automatycznego profilowania lub filtrowania danych. Przeszukiwanie danych SWIFT będzie musiało być oparte na istniejących przesłankach wskazujących na to, że przedmiot poszukiwań ma związek z działalnością terrorystyczną lub jej finansowaniem.

Odszkodowania za niezgodne z prawem wykorzystywania danych

W lutym 2010 roku posłowie przekonywali, ze porozumienie powinno przewidywać takie same procedury dochodzenia praw oraz mechanizmy odszkodowawcze, jak w przypadku danych przetwarzanych na terytorium UE. Obecna wersja porozumienia zobowiązuje władze USA do zapewnienia odszkodowania bez względu na narodowość osoby poszkodowanej.

Przechowywanie i usuwanie danych

Wyodrębnione dane mogą być przechowywane tylko na czas trwania procedur i postępowań do prowadzenia których są wykorzystywane. Każdego roku administracja amerykańska musi dokonać przeglądy danych, które nie zostały wyodrębnione i które nie będą wykorzystywane w dalszych postępowaniach i usunąć je. Dane musza zostać usunięte najpóźniej po upływie 5 lat.

Dalsze kroki

Porozumienie wejdzie w życie 1 sierpnia 2010 roku, na pięć lat, a następnie będzie przedłużane z roku na rok. Najpóźniej po 6 miesiącach od jego wejścia w życie Amerykanie i Europejczycy powinni wspólnie ocenić jak funkcjonują klauzule ochronne w nim zawarte. Komisja Europejska w drugiej połowie roku rozpocznie prace nad utworzeniem europejskiego odpowiednika TFTP i najpóźniej po trzech latach opublikuje raport z postępów.

Parlament Europejski

Zobacz także:

Strefa Schengen dowodem istnienia Europy

Połączenie Gazpromu i Naftohazu

Obama da miliardy na dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj