Polskim kierowcą Renault zachwycają się wszyscy. Ale są do tego powody. Robert Kubica  praktycznie za każdym razem pokazuje, że w przyszłości może być mistrzem świata. Teraz okazało się, że ma do tego dodatkowe atuty. Okazuje się, że jego mózg pracuje szybciej niż zwykłego człowiek. Większość fanów Formuły 1 myśli, że byłoby w stanie wstać z fotela i zasiąść za kierownicą najszybszych bolidów. To jednak bujda. Podczas imprezy zorganizowanej na obiekcie Yas Marina Circuit w Abu

Polskim kierowcą Renault zachwycają się wszyscy. Ale są do tego powody. Robert Kubica  praktycznie za każdym razem pokazuje, że w przyszłości może być mistrzem świata. Teraz okazało się, że ma do tego dodatkowe atuty. Okazuje się, że jego mózg pracuje szybciej niż zwykłego człowiek.

Większość fanów Formuły 1 myśli, że byłoby w stanie wstać z fotela i zasiąść za kierownicą najszybszych bolidów. To jednak bujda.

Podczas imprezy zorganizowanej na obiekcie Yas Marina Circuit w Abu Dhabi testy wykluczyły taką możliwość. Kilku kibiców i dziennikarzy przekonało się, że bycie kierowcą F1 jest niezwykle trudne i wymaga nieprzeciętnych możliwości umysłu.

Wyjątkowe czasy reakcji, siła, wytrzymałość, koncentracja i odporność na przeciążania – to są warunki konieczne to tego, aby być kierowcą ze szczytu.

Doktor Riccardo Ceccarelli od 20 lat pracuje w F1. To właśnie on wykonywał specjalne mentalne i fizyczne testy dla gości. Mieli oni w ich czasie przypięte pięciokilogramowe obciążniki do szyi. Wszystko po to, aby symulować siłę G.

Poszczególni ludzie przez zaledwie sześć minut siedzieli w specjalnym kokpicie i trzymali kierownicę. Mogli się wtedy poczuć jakby byli na prawdziwym torze. Ceccarelli badał ich reakcje i wytrzymałość. Zaznaczył, że kierowcy są tak naprawdę wielkim atletami, którzy mają nie tylko niesamowitą siłę, ale także dodatkowe umiejętności.

W czasie wyścigu często kierowcy jeżdżą przez dwie godziny, a temperatura sięga nawet 50 stopni Celsjusza. A przeciążenia rzędu 5 G zdarzają się nawet siedem razy na jednym okrążeniu. Serce zawodnika bije z prędkością 180-210 razy na minutę, a przy mocnym hamowaniu skacze nawet do 50 uderzeń w ciągu kilku sekund.

 Goście w Abu Dhabi, które będzie gościło GP 14 listopada mieli specjalne ochraniacze na szyjach, a ich zadanie polegało na ćwiczeniu pokazujących ich koncentrację. Uczestnicy musieli naciskać guzik prawda czy fałsz gdy pokazywano im nagle na ekranie kolory i określenia do nich pasujące.

Większość ludzi miała około 75 dobrych odpowiedzi na 100 prób. Trwało to sześć minut.

– Robert Kubica może udzielić 100 poprawnych odpowiedzi w 60 sekund. Ale to nie wszystko. On jest w stanie 300 razy z rzędu tak zrobić – powiedział Ceccarelli wymieniając jedynie Polaka.

– Kierowcy mają coś innego w mózgu, ponieważ muszą być szybcy, mądrzejsi, być w stanie reagować i podejmować decyzję w mgnieniu oka, a do tego w najlepszym momencie. Kiedy zaczynałem pracę w F1 byłem w wieku większości zawodników, ale od początku byłem zdziwiony jak oni szybko podejmują decyzje. Ich mózg pracował szybciej od mojego – dodawał doktor, który pracował w przeszłości z Jeanem Alesim, Felipe Massą, Fernando Alonso i Kubicą.

Krakowianin jest zatem wyjątkowym kierowcą. Dwa dni temu ekspert BBC Mark Hughes napisał, że ma talent porównywalny do Ayrtona Senny i Michaela Schumachera.

Najbliższe Grand Prix odbędzie się w przyszły weekend w Korei Południowej.

Zobacz także:

Kubica jest tak wspaniały jak Senna, jak Schumacher

Kubica o pechu: Kamui uratował mój dzień…

Renault: Nikogo nie winimy. To część wyścigów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj