Mówi się, że forma opodatkowania drogą karty podatkowej jest stosunkowo najprostszym rozwiązaniem, a jednocześnie w wielu przypadkach i najtańszym. Z tego względu, iż niezależnie, jakiej wielkości przedsiębiorstwo będzie odnotowywać zyski, siłą rzeczy podatki płacone względem fiskusa będą wciąż takie same. Dopiero, kiedy powiększymy swoją kadrę pracowniczą minimum o jedną osobę, nasze składki względem urzędu skarbowego minimalnie się zwiększą.

Z pewnością nasuwa się zasadnicze pytanie. Jakie warunki musi spełnić osoba, która ma zamiar ubiegać się o przyznanie przez urząd skarbowy karty podatkowej?

Warunki na potrzeb otrzymania karty podatkowej

Warunkiem otrzymania możności rozliczania się za pomocą karty podatkowej jest fakt, aby działalność gospodarcza była wykonywana na terenie kraju. Dodatkowo podatnik nie może prowadzić innej działalności gospodarczej, niż ta, na którą ubiega się o kartę podatkową. Jak również zakazane jest, aby współmałżonek prowadził działalność gospodarczą w tej samej branży. Kolejnym uwarunkowaniem jest, by przedsiębiorca nie wytwarzał wyrobów podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Jak również podmiot gospodarczy, jaki zamierzamy prowadzić musi być uwarunkowany w przepisach o karcie podatkowej, o którym jest mowa przy końcu owego artykułu.

Formy wyliczenia podatku

Zakładając, że powyższe wnioski mamy wypełnione z pewnością nurtuje nas problem, jakiej wysokości będziemy musieli płacić comiesięczny podatek fiskusowi. Mianowicie odgórnie nie jesteśmy wstanie sami ustalić wysokości podatku, z tego tytułu, iż na potrzeby wyliczenia podatku składają się różne uwarunkowania. Między innymi na wysokość kwoty naszego zobowiązania względem fiskusa, jakie będziemy musieli ziścić, w głównej mierze wpływa przedmiot naszej działalności. Oprócz tego w grę wchodzi również liczba zatrudnionych pracowników, jak również, co może wydawać się dość dziwne, liczba mieszkańców w miejscowości, w której prowadzimy działalność gospodarczą.

Dodatkowo musimy pamiętać, że wysokość podatku jest ustalana odgórnie i zmiany związane z wysokością podatku mogą ulec zmianie z początkiem nowego roku, o czym naturalnie zostaniemy poinformowani przez naczelnika urzędu skarbowego.

Płatność i ulga podatkowa

Nie sposób ominąć temat związany z regulacją swoich zobowiązać względem urzędu skarbowego. Mianowicie musimy pamiętać, że w karcie podatkowej podanek należy ziścić, co miesiąc do 7 dnia każdego miesiąca. Z kolei wyjątek stanowi ostatni miesiąc roku kalendarzowego, gdzie na przelanie sumy podatku mamy czas, aż do 28 dnia miesiąca grudnia. Najusilniej przestrzegajmy terminów wpłat, gdyż przeciwnym wypadku może zostać nam odebrana karta podatkowa, co w konsekwencji spowoduje, że będziemy musieli przejść na inną formę opodatkowania.

Świetnym udogodnieniem jest możliwość odliczenia składki zdrowotnej 9, 00% od kwoty podatku, co w konsekwencji umniejsza kwotę, którą należy przesłać do fiskusa. Jednakże warunkiem jest fakt, aby suma równowartości składki zdrowotnej została przelana wcześniej na rachunek zakładu ubezpieczeń społecznych.

Zmiana dotychczasowego opodatkowania

Co, jeśli przedsiębiorca będzie chciał się rozliczać z fiskusem na innych zasadach nich na karcie podatkowej? Żaden problem, jednakże, jeśli do tej pory tak czynił i naturalnie jest to możliwe, to najlepiej poczekać do rozpoczęcia nowego roku kalendarzowego i do dnia 20 stycznia poinformować swój urząd skarbowy o postanowionych zmianach w rozliczeniu. Jeśli natomiast nie poczynimy tego do daty wypisanej powyżej, urząd skarbowy uzna, że nadal zamierzamy rozliczać się za pomocą karty podatkowej.

Faktury VAT

Takim kluczowym obowiązkiem podatnika karty podatkowej jest wystawianie na żądanie każdemu z klientów faktury VAT. Co łączy się naturalnie z numerowaniem poszczególnych faktur, a jednocześnie z przetrzymywaniem ich na okres 5 lat od dnia ostatniego miesiąca roku, w którym faktura została wystawiona.

Zawieszenie działalności

Co jest bardzo interesujące w głównej mierze względem nowych, a zarazem początkujących osób zaczynających swoją przygodę z własnym podmiotem gospodarczym, to możliwość zawieszenia własnej dzielności gospodarczej względem urzędu skarbowego, co przejawia się tym, iż za okres zawieszenia działalności gospodarczej nie trzeba będzie płacić podatku, więc wartość miesięcznego podatku dzielimy zawsze, niezależnie od dni w miesiącu przez 30 i w konsekwencji otrzymujemy kwotę podatku przypadającą na jeden dzień. Co naturalnie przekłada się tym, że w zależności na ile dni zawiesimy swoją działalność, to o taką kwotę w rozliczeniu dniowym, pomnażając o liczbę zawieszonych dni w działalności gospodarczej, zapłacimy fiskusowi.

Tutaj należy uwzględnić fakt, że zawiesić działalność gospodarczą można nie krócej niż na 10 dni, jednakże, co jest istotne, to nie ma terminu, który określałby maksymalny okres czasu zawieszenia działalności gospodarczej. Z kolei pamiętajmy, by najpóźniej przed dniem ustalonym, jako rozpoczęcie zawieszenia działalności gospodarczej przybyć do swojego urzędu skarbowego i złożyć własnoręcznie, sporządzone pismo, stwierdzające zawieszenia własnej działalności gospodarczej Np. na czas nieokreślony. Dokładnie w ten sam sposób, jeśli podejmiemy decyzję o wznowieniu funkcjonowania działalności gospodarczej, również należy udać się do urzędu skarbowego nie później, niż przed dniem planowanym, jako moment przywrócenia funkcjonowania podmiotu gospodarczego.

Usługi dla ludności

Ogólnie rzecz ujmując karta podatkowa stworzona jest zmyślą o przedsiębiorcach, którzy na wzgląd pełnionych przez siebie świadczeń wykonują usługi dla ludności. Czyli bezpośrednio dla osób fizycznych. Sytuacja się zmienia, kiedy to przedsiębiorstwo, które rozlicza się za pomocą karty podatkowej będzie wykonywała pewne czynności dla osób prawnych. Wtedy to też należy pamiętać, że suma rocznych przychodów uzyskanych względem osób prawnych nie może przekroczyć kwoty 52 619 zł. W przeciwnym wypadku należy zmienić formę opodatkowania.

Zmiana informacji podatnika

Jeśli podczas funkcjonowania przedsiębiorstwa rozliczającego się za pomocą karty podatkowej, postanowi wprowadzić jakiekolwiek zmiany danych zawartych we wniosku PIT-16, które zostały podane podczas ubiegania się o możliwość rozliczania się za pomocą karty podatkowej, to należy wprowadzić zmiany na fakt autentyczny. W przeciwnym wypadku urząd skarbowy ma prawo zniesienia możności rozliczania się za pomocą karty podatkowej. Dodatkowo urząd skarbowy należy powiadomić, kiedy to wewnątrz przedsiębiorstwa zmieni się ilość zatrudnionych osób, miejsce prowadzenia działalności, jak również należy powiadomić fiskus o zmianie rodzaju działalności.

Zalety

1. Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej względem urzędu skarbowego;

 

2. Stały podatek, niezależny od przychodów, bądź zysków przedsiębiorstwa;

 

3. Możliwość odliczenia od podatku składki zdrowotnej;

 

4. Łatwe do wypełnienia warunki, na potrzeb uzyskania karty podatkowej.

Wady

1. Nieprzestrzeganie obowiązków doprowadzi do odstąpienia od opodatkowania drogą karty podatkowej;

 

2. Nie ma możliwości wspólnego opodatkowania z małżonkiem;

 

3. Podwyższenie kadry pracowniczej, powoduje zwiększenie comiesięcznego podatku;

 

4. Limit na przychody uzyskany z tytułu świadczeń na rzecz osób prawnych.


Dominik Michnikowski

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj