Decyzją Banku Rezerw Australii główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 1,5% zgodnie z konsensusem rynkowym. Zdaniem RBA utrzymanie parametrów polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie jest spójne ze zrównoważonym wzrostem gospodarczym i osiągnięciem celu inflacyjnego wraz z upływem czasu. W komunikacie można wyczytać, że w gospodarce australijskiej może pojawić się jeszcze spowolnienie przed spodziewanym odbiciem w koniunkturze. Z tego względu warto śledzić jutrzejsze dane odnośnie PKB w trzecim kwartale tego roku. Notowania AUDUSD w dalszym ciągu utrzymują się poniżej kluczowego oporu w rejonie 0,7500, który na ten moment stanowi istotną barierę dla strony popytowej na tej parze.

Awersja do ryzyka spowodowana wynikami włoskiego referendum była jedynie przejściowa. Reakcja rynku wskazuje na to, że scenariusz zakładający brak poparcia dla reform premiera Renziego był już wcześniej wyceniony przez rynki. Eurodolar tylko chwilowo powrócił w rejon 1,05, po czym kontynuowane było odbicie na tej parze w czym pomogły rosnące rentowności niemieckich obligacji. Wczoraj pozytywnie zaskoczyły dane odnośnie sprzedaży detalicznej w strefie euro, która wzrosła w październiku o 1,1% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,9%. Silne wzrosty na EURUSD były kontynuowane pomimo wysokiego odczytu indeksu ISM dla sektora usług, który w listopadzie wzrósł do 57,2 pkt. z 54,8 pkt. Taki stan rzeczy może sprzyjać testowi najbliższej strefy oporu w rejonie 1,0800/30.  Wczorajsze wypowiedzi członków FOMC wpisują się w oczekiwania rynku co do zmian w polityce monetarnej Fed jeszcze w grudniu tego roku. William Dudley oczekuje dalszej poprawy kondycji amerykańskiej gospodarki w przyszłym roku, co wiązałoby się ze stopniowymi podwyżkami stóp procentowych. Z kolei Jamesa Bullard podkreślił, że oczekuje wzrostu kosztu pieniądza jeszcze w grudniu tego roku. W opinii Evansa natomiast tylko przemyślane wydatki i reforma podatkowa mogłaby się przyczynić do wsparcia wzrostu gospodarczego.
Podczas wtorkowej sesji poznaliśmy dobre dane odnośnie zamówień w niemiecki przemyśle. Oprócz finalnych danych o jednostkowych kosztach pracy i wydajności pracy w USA w trzecim kwartale poznamy także dane o bilansie handlowym za październik. O 16:00 zostaną opublikowane dane o zamówieniach w przemyśle USA, a także odczyt indeksu Ivey PMI z Kanady.

GBPUSD
Notowaniom GBPUSD udało się wyjść powyżej ostatniego maksimum lokalnego z 11.XI. co otworzyło drogę do kontynuacji wzrostów na tej parze. Cena aktualnie znajduje się powyżej 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej, co z technicznego punktu widzenia wspiera stronę popytową na tej parze. Najbliższym oporem pozostają okolice 1,2850, gdzie przebiegają minima lokalne z lipca i sierpnia tego roku. Najbliższe wsparcia wyznacza wspomniana średnia na poziomie 1,2735.

USDCAD
USDCAD zdołał zejść poniżej istotnego geometrycznego poziomu w postaci 38,2% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej zapoczątkowanej 18.VIII. oraz 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Zejście poniżej strefy wsparcia w rejonie 1,3265 z technicznego punktu widzenia sprzyja pogłębieniu spadków w rejon 1,3175, gdzie znajduje się geometryczny poziom wynikający z 50% zniesienia całości wzrostów z poziomu 1,2763 oraz zniesienie zewnętrzne 127,2% całości ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 1,3264 na 1,3588.  Wcześniej jednak para będzie musiała sobie poradzić z 200-okresową średnią EMA w skali D1, która przebiega obecnie w okolicy 1,3200. Wczorajsze maksimum dzienne wyznacza opór na poziomie 1,3354.
Autor:Anna Wrzesińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj