To co stało się wczoraj (silne przeceny surowców, zwłaszcza ropy), a także gwałtowne umocnienie się dolara, ale i też franka, oraz jena, pokazuje, że inwestorzy nagle uświadomili sobie, że w światowej gospodarce może nie być tak „różowo”, a dość „gołębie” wystąpienie Bena Bernanke z 27 kwietnia, mogło mieć swoje drugie dno. Bo faktycznie tak słabych danych o cotygodniowym bezrobociu (wzrost do 474 tys.) nie notowaliśmy od kilkunastu miesięcy.

To co stało się wczoraj (silne przeceny surowców, zwłaszcza ropy), a także gwałtowne umocnienie się dolara, ale i też franka, oraz jena, pokazuje, że inwestorzy nagle uświadomili sobie, że w światowej gospodarce może nie być tak „różowo”, a dość „gołębie” wystąpienie Bena Bernanke z 27 kwietnia, mogło mieć swoje drugie dno. Bo faktycznie tak słabych danych o cotygodniowym bezrobociu (wzrost do 474 tys.) nie notowaliśmy od kilkunastu miesięcy.

Niepokój budzi też gwałtowny spadek indeksu ISM dla usług, jaki miał miejsce w środę. To sprawia, że już wkrótce coraz głośniejsze będą pytania o skuteczność dotychczasowej polityki prowadzonej przez FED. Przede wszystkim jednak inwestorzy zaczną się obawiać ochłodzenia w światowej gospodarce (miejmy nadzieję, że krótkiego), które wyraźnie nie koresponduje z obecnymi rynkowymi wycenami części instrumentów. Pretekst do głębszej korekty mamy, chociaż nie można wykluczyć, że spora jej część wykonała się wczoraj wieczorem. Kurs EUR/USD spadł chociażby we wskazywane wcześniej okolice 1,45.

Dzisiaj oczywiście kluczowe będą dane Departamentu Pracy USA, które poznamy o godz. 14:30. Jeżeli pojawi się kombinacja w postaci wzrostu stopy bezrobocia z obecnych 8,8 proc., a odczyt NFP będzie wyraźnie niższy od 100 tys., to można będzie się spodziewać kolejnej fali przeceny. Chyba, że spotkanie czołowych bankierów świata z okazji 200-lecia Banku Finlandii będzie miało nie tylko oficjalny charakter… Bo silne spadki i związana z tym nadmiernie wysoka zmienność na rynkach nie jest przez nikogo pożądana. Poza tym o godz. 10:30 poznamy odczyt PPI w Wielkiej Brytanii, a o godz. 12:00 dane o niemieckiej produkcji przemysłowej – o wpływie tych informacji na rynek piszę w subiektywnym kalendarzu makro.

W całym zamieszaniu związanym z wczorajszymi danymi z USA warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Powrót notowań USD/JPY powyżej poziomu 80 USD, co może mieć związek ze spekulacjami rynku dotyczącymi możliwej interwencji BoJ w celu osłabienia jena. To na razie nie nastąpiło, a minister finansów Japonii, Yoshiko Noda przyznał wczoraj, że ostatnie ruchy na rynku walut mają inny charakter od tych, które poprzedzały marcową interwencję G-7. Niemniej temat ten najpewniej będzie jeszcze wracał. Druga kwestia to raport Banku Australii, w którym przyznano, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą konieczne, aby utrzymać inflację w ryzach. W obecnej sytuacji (spadki cen surowców) można by z tym polemizować, ale raport RBA przynajmniej wyraźnie ograniczył przecenę par związanych z dolarem australijskim.

A co w kraju? Na uwagę zasługuje dość krytyczna opinia Andrzeja Kaźmierczaka z RPP nt. przyszłorocznego projektu rządu. Zwraca on uwagę na nierealistyczne założenia, zwłaszcza w kwestii spadku średniorocznej inflacji do 2,8 proc., a także wzrostu PKB na poziomie 4,0 proc. Niemniej tak jak na to zwróciłem uwagę wczoraj – kluczowe będą opinie zagranicznych instytucji i agencji ratingowych.

EUR/PLN: Notowania wybiły się wczoraj powyżej wskazywanego poziomu 3,96. To teoretycznie otwiera pole do spekulacji o możliwym testowaniu okolic 3,98-4,00 w przyszłym tygodniu. Dzienne wskaźniki potwierdzają zwyżkę, tym samym dzisiejsza korekta może być okazją do kupna euro. Silnym wsparciem będą okolice 3,95.

USD/PLN: Zwyżka dolara znacznie przewyższyła wcześniejsze oczekiwania (2,68-2,70). Obecnie poziom 2,70 stał się mocnym wsparciem, a silny opór to teraz okolice 2,75-2,76, do których możemy się zbliżyć najpóźniej w przyszłym tygodniu. Dzienne wskaźniki zaczynają potwierdzać zwyżkę.

EUR/USD: Notowania w jeden dzień wykonały kilkudniowy scenariusz spadku do 1,45. Dzienne wskaźniki zaczynają generować wyraźne sygnały sprzedaży. Na razie obserwujemy odreagowanie, które może sięgnąć nawet okolic 1,4650. Później jednak możliwy jest ponowny test minimów na 1,45. W przyszłym tygodniu rynek może próbować atakować kluczowy dla długoterminowych inwestorów poziom 1,4280.

GBP/USD: Wczoraj funt spadł poniżej 1,64, co jest sygnałem, że zaczynamy głębszą korektę impulsu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Celem na dzisiaj będzie test 1,63, a w ciągu kolejnych dni możemy złamać ważne wsparcie na 1,6200-1,6250, co otworzy drogę do ruchu w stronę 1,60. Mocny opór to teraz wspomniany poziom 1,64, ale i też 1,6450.


Marek Rogalski

DM BOŚ (BOSSA FX)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj