Pomimo wahań, które w przeciągu ostatnich dwóch, trzech sesji występują na parach walutowych EUR/PLN oraz USD/PLN można stwierdzić, iż kurs chwilowo znalazł się w konsolidacji. Przede wszystkim EUR/PLN, który oscyluje wokół poziomów 4 zł. Niemniej jednak warto zwrócić szczególną uwagę na sytuację jaka utworzyła się w przeciągu ostatnich trzech sesji na parze walutowej USD/PLN, a mianowicie wyraźnie widać, iż utworzyła się bardzo silna formacja Doji. Informuje ona o niezdecydowaniu rynku, w którą stronę w najbliższym czasie podąży kurs.
Pomimo wahań, które w przeciągu ostatnich dwóch, trzech sesji występują na parach walutowych EUR/PLN oraz USD/PLN można stwierdzić, iż kurs chwilowo znalazł się w konsolidacji. Przede wszystkim EUR/PLN, który oscyluje wokół poziomów 4 zł.
Niemniej jednak warto zwrócić szczególną uwagę na sytuację jaka utworzyła się w przeciągu ostatnich trzech sesji na parze walutowej USD/PLN, a mianowicie wyraźnie widać, iż utworzyła się bardzo silna formacja Doji. Informuje ona o niezdecydowaniu rynku, w którą stronę w najbliższym czasie podąży kurs. Doji to także formacja, która zmienia dotychczasowy trend. Występuje ona zarówno w trendzie wzrostowym, jak i spadkowym. Cechą poznawczą formacji świecowej doji są charakterystyczne świece, które nie posiadają korpusu. Naturalnie jest to przykład czysto teoretyczny, dopuszcza się także formację Doji z lekkimi korpusami, lecz należy liczyć się z tym, iż formacja ta w takiej sytuacji może nie być aż tak pewna.
Dodatkowo tworzą się one przez zamknięcie świecy po cenie, w której nastąpiło jej otwarcie. Doji można poznać pod pryzmatem jednej z trzech świec. Warto zaznaczyć, iż formacje doji odgrywają szczególną rolę po uprzednim intensywnym wzroście, bądź też spadku na rynku, jak również po odnotowaniu nowego szczytu. Bardzo często w takich sytuacjach po ukazaniu się doji dochodzi do zmiany krótkoterminowego, bądź też średnioterminowego trendu. Formacje świecową doji można rozumieć jako równowagę na rynku przez wyrównanie siły byków z siłami niedźwiedzi.
Warto także zwrócić uwagę na sytuację jaka wytworzyła się na parze walutowej CHF/PLN, gdyż tam z dużym prawdopodobieństwem utworzyła się formacja przenikania, która mówi, iż kurs powinien obrać w najbliższym czasie kierunek północny, naturalnie w krótkookresowym terminie, co może sygnalizować zbliżającą się korektę na złotym. Formacja przenikania zapowiadająca zmianę dotychczasowego trendu spadkowego na krótki, bądź też średnioterminowy trend wzrostowy. Formacja przenikania składa się z dwóch charakterystycznych świeć, dzięki którym, w łatwy sposób można określić siłę formacji, oraz jej rzetelność. Pierwsza ze świeć występuje pod postacią długiego czarnego korpusu. Druga natomiast, która jest najistotniejsza w procesie kształtowania się owej formacji, musi występować pod postacią białego korpusu.
Taka sytuacja przedstawia siłę niedźwiedzi przez zmożoną podaż. Jednakże byki swą siłą wypychają dotychczasowych inwestorów grających na obniżkę kursu i doprowadzają do znaczącego wzrostu cen wyznaczonego instrumentu tworząc w ten sposób dużą białą świecę, która to jest drugim organem tworzenia się formacji przenikania. Niemniej jednak, aby formację można było odczytać za wiarygodną, to powstająca biała świeca musi zamknąć się powyżej połowy poprzedniej świecy, która przybrała postać czarnego korpusu.
Dominik Michnikowski