May dostała zielone światło do rozpoczęcia Brexitu

Podczas wtorkowej sesji rynki będą wyczulone na informacje napływające z Wielkiej Brytanii w kwestii Brexitu. Ponadto dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, jednakże decyzję w kwestii poziomu stóp procentowych w USA poznamy dopiero jutro.  Ze strefy euro zostaną opublikowane dane dotyczące produkcji przemysłowej, gdzie oczekiwane są dobre odczyty. Z Niemiec poznamy odczyt indeksu instytutu ZEW w lutym, gdzie w marcu oczekiwany jest wzrost tego wskaźnika do 13 pkt. z 10,4 pkt. Z Polski opublikowane zostaną dane odnośnie inflacji CPI. Konsensus rynkowy zakłada, że wzrost inflacji wyniósł w lutym 2,1% w skali roku wobec 1,8% w poprzednim okresie. Dane te potwierdziłyby wyraźnie wyższą ścieżkę inflacji przedstawioną przez NBP w najnowszym raporcie. To z kolei kontrastuje z przekonaniem RPP, że wzrost inflacji jest tymczasowy, jednakże w dalszym ciągu perspektywa osiągnięcia celu inflacyjnego pozostaje odległa.

 

W centrum zainteresowania inwestorów pozostaje waluta brytyjska, która dziś znów traci na wartości. Już w tym tygodniu Wielka Brytania może zdecydować się na formalne rozpoczęcie procedury wyjścia z Unii Europejskiej. W dniu wczorajszym obie izby brytyjskiego parlamentu przyjęły ustawę, która upoważnia premier May do uruchomienia artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego. To skutkowałoby rozpoczęciem okresu kilkunasto miesięcznych negocjacji warunków pożegnania się Wielkiej Brytanii z UE. Nastroje wokół GBP popsuło stanowisko premier Szkocji, która wezwała do zorganizowania nowego referendum niepodległościowego w Szkocji tuż po tym jak będą znane główne warunki porozumienia dotyczącego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Wobec wzrostu niepewności na linii Szkocja-Wielka Brytania funta znalazł się dzisiaj ponownie pod presją sprzedających. GBPUSD zszedł poniżej ostatnich minimów lokalnych w rejon 1,2100, natomiast EURGBP ponownie kieruje się w okolice okrągłego poziomu 0,8800.

Eurodolar korygował w dniu wczorajszym piątkowe wzrosty. Dziś para dotarła w rejon istotnej strefy wsparcia 1,0620/30, która niegdyś stanowiła kluczową barierę dla strony popytowej. Wspomniane okolice sa jak na razie bronione w oczekiwaniu na pozytywne dane zarówno ze strefy euro, jak i Niemiec. Impulsem świadczącym o chęci powrotu do wzrostów i ponownego testowania okolic 1,0700 będzie wyjście powyżej poziomu 1,0680. Do czasu decyzji FOMC dolar może jednak pozostawać silniejszy względem euro.

EURGBP

Na EURGBP widoczna jest tendencja wzrostowa. Para utrzymuje się powyżej kluczowych średnich EMA (50-, 100- i 200-okresowej) w skali dziennej i ponownie zbliżaj się w okolice okrągłego poziomu 0,8800. W przypadku utrzymania słabości funta techniczny obraz rynku będzie sprzyjał powrotowi w okolice lokalnego szczytu z 16.I.2016 roku na poziomie 0,8851. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 0,8700.

EURUSD

EURUSD dotarł w rejon istotnej strefy wsparcia 1,0620/30, która niegdyś stanowiła kluczową barierę dla strony popytowej. W tych okolicach przebiega 38,2% zniesienia Fibo całości impulsu wzrostowego z poziomu 1,0494 oraz 50-okresowa średnia EMA w skali dziennej. W przypadku aktywności ze strony podażowej notowania mogą podjąć próbę powrotu w rejon 1,0675, gdzie przebiega 100-okresowa średnia EMA w skali dziennej. Zejście poniżej wspomnianej strefy wsparcia pogłębi spadki w okolice 1,0580.

Autor: Anna Wrzesińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj