WALUTY

Podczas wtorkowej sesji waluta amerykańska zyskała na wartości. Co prawda generalnie dane z USA były nieco słabsze niż oczekiwano, jednak rewizja w górę odczytów za lipiec sprawiła, że rynek uznał opublikowane dane za dobre. Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 0,2% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,3% i wzrostu o 0,7% po rewizji w lipcu. Natomiast produkcja przemysłowa spadła w sierpniu o 0,4% w ujęciu miesięcznym wobec prognozowanego spadku o 0,2% i wzrostu o 0,9% w poprzednim okresie. Z kolei indeks NY Empire State wzrósł we wrześniu do -14,67 pkt. z -14,92 pkt. w zeszłym miesiącu. Dolar zyskał na wartości w przeddzień decyzji Fed odnośnie stóp procentowych w USA. Choć rynek wycenia z niskim prawdopodobieństwem możliwość wzrostu kosztu pieniądza w dniu jutrzejszym, to zdania ekonomistów są podzielone. Idealnymi warunkami do podwyżki stóp procentowych w USA oprócz wzrostu gospodarczego i dobre kondycji na rynku pracy byłaby lekka presja inflacyjna oraz brak niepewności co do perspektyw dla światowej gospodarki. Z tego względu warto śledzić dzisiejsze dane o inflacji. Analitycy oczekują, że inflacja CPI ustabilizowała się w sierpniu na poziomie 0,2% w skali roku. Konsensus rynkowy zakłada natomiast, że wskaźnik inflacji bazowej CPI przyśpieszył  w sierpniu do 1,9% w skali roku z 1,8%. Wyższa inflacja będzie stanowiła argument za podwyżką stóp procentowych w najbliższym czasie.

Funt zyskuje dzisiaj na wartości po publikacji danych z brytyjskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia ILO spadła do poziomu 5,5% z 5,6%, natomiast przeciętne zarobki z bonusami wzrosły bardziej niż oczekiwano. Na rynku krajowym złoty zyskał wczoraj na wartości na skutek publikacji nieco lepszych niż oczekiwano danych dotyczących inflacji CPI za sierpień. Niższy odczyt deflacyjny nie zmienia jak na razie oczekiwań co do potencjalnych ruchów ze strony RPP w przyszłości. Brak decyzji o podwyżce stóp procentowych w USA powinien stanowić wsparcie dla złotego.

EURUSD
Eurodolar ponownie znalazł się poniżej 200-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym, która obecnie wyznacza opór na poziomie 1,1318. Sytuacji na tej parze pozostaje dość stabilna w oczekiwaniu na czwartkową decyzję Fed odnośnie stóp procentowych i konferencję prasową. Notowaniom nie udało się wyjść powyżej oporu w postaci kijun sen, co było impulsem do powrotu do spadków. Obecnie para wspiera się na linii tenkan. Ewentualne zejście poniżej tego poziomu powinno zaowocować powrotem notowań w okolice 1,1200. W dalszym ciągu EURUSD pozostaje powyżej górnego ograniczenia chmury ichimoku, która wyznacza silne wsparcie.
EURPLN
Wczorajsze zejście poniżej istotnego geometrycznego wsparcia w rejonie 4,1946/66 wynikającego z 61,8% zniesienia całości impulsu wzrostowego z poziomu 4,1545 i 41,4% zniesienia całości fali wzrostowej z poziomu 4,0951 było chwilowe. Para wyhamowała spadki w rejonie 50-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym. Wydaje się, że nie należy oczekiwać silniejszych ruchów na złotym do czasu kończącego się w dniu jutrzejszym posiedzenia Fedu. Wczorajsze maksimum dzienne wyznacza najbliższy opór na poziomie 4,2149. Jeśli notowaniom uda się zejść poniżej wczorajszego minimum na poziomie 4,1902, to drogą w okolice 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej pozostaje otwarta.
Autor:Anna Wrzesińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj