Złoto

Przez tysiące lat – bo już od czasów starożytnego Egiptu – ludzie wydobywali złoto z ziemi, ceniąc je za piękno i nieprzemijającą wartość. Ten historyczny metal pozostaje jednym z najpopularniejszych surowców na świecie ze względu na użyteczne właściwości i szeroki zakres zastosowań.

Wpływ pandemii na światowe wydobycie złota

Pomimo wysokiego zapotrzebowania na królewski kruszec, globalna produkcja złota odnotowuje najniższe od ponad dekady wydobycie metalu. Tendencja spadkowa, zaobserwowana w 2019 roku, utrzymała się na przestrzeni całego roku 2020, co widać w corocznych statystykach produkcji złota. Wielu analityków rynkowych upatruje spadków w zapowiadanym przez ekspertów tzw. „apogeum złota”, po którym przez wiele kolejnych lat wydobycie powinno systematycznie spadać, a także w zakłóceniach produkcyjnych, wywołanych pandemią wirusa Covid-19, która ograniczyła aktywność wielu firm wydobywczych. Konieczność przejściowego wstrzymania prac w kopalniach przełożyła się na mniejszą produkcję, lecz nie spowodowała spadku cen złota, które w szczytowym momencie 2020 roku osiągnęło kurs ponad 2000 USD za uncję trojańską i znalazło się na najwyższym poziomie w historii. Według szacunków Światowej Rady Złota, w efekcie nadrabiania pandemicznych zaległości, w pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku na całym świecie wyprodukowano 1 782,6 ton złota, co stanowi największe w tym okresie wydobycie od ponad 20 lat.

miejsce na photo1

Czym charakteryzują się koszty wydobycia złota

Aktualny kurs złota czy innych metali szlachetnych jest informacją powszechnie dostępną, ale inaczej sprawa ma się kosztami, które firmy wydobywcze ponoszą, by wyprodukować uncję czystego kruszcu. Czy znajomość kosztów wydobycia ma znaczenie dla inwestora lokującego środki bezpośrednio w sztabkach i monetach? Wbrew pozorom ma duże znaczenie. W przypadku niespodziewanych perturbacji związanych z dostawami czy nagłym spadkiem cen złota, dostępność towarów gwarantować będą tylko te kopalnie, których koszt uzyskania uncji trojańskiej metalu będzie znacząco niższy. Znając cenę rynkową (a więc cenę po jakiej sprzedaje się kruszec) oraz znając koszt wydobycia, można określić, jaki przychód „na czysto” generuje konkretna firma. Pomimo niższego wydobycia, producenci złota mieli w 2020 roku najbardziej zyskowny rok w historii, jak wynika ze źródeł Metals Focus. Analizując dane w oparciu o miarę AISC (all-in sustaining cost), średnia marża, czyli aktualna ówcześnie cena złota minus koszty produkcji metalu, osiągnęła rekordowy poziom 828 dolarów za uncję. Poprzedni rekord, wynoszący 666 dolarów, ustanowiony został w 2011 roku.

Rosyjska spółka z najniższymi kosztami wydobycia złota w 2020 roku

Według Kitco News, producentem o najniższym (a tym samym najbardziej opłacalnym) na świecie koszcie wydobycia za uncję czystego złota w 2020 roku była firma Polyus, która jest największym producentem złota w Rosji i jedną z 10 największych firm wydobywających metal szlachetny na świecie pod względem wielkości produkcji. AISC rosyjskiego górnika wyniósł jedynie 604 USD/oz (dolarów za uncję). Wśród innych spółek w pierwszej dziesiątce znalazły się B2Gold (788 USD/oz), Centerra Gold (799 USD/oz), Kirkland Lake (800 USD/oz) i Polymetal (874 USD/oz).

miejsce na photo2

Najpopularniejsze formy złota inwestycyjnego

Inwestorzy, szukając zabezpieczenia kapitału przed skutkami pandemii, zwrócili się w stronę metalu w obliczu spowolnienia na tradycyjnych rynkach finansowych, co przełożyło się na wzrost cen surowców, na czym skorzystały największe światowe spółki wydobywające złoto. Z analizy danych inwestycyjnych wynika, że w 2020 roku znacząco wzrósł popyt na fizyczne złoto inwestycyjne, w dużej mierze zdominowany na monety bulionowe i sztabki – ponad 49% w stosunku do roku poprzedniego. Tendencja ta utrzymuje się także w 2021 roku. Złote monety inwestycyjne są najczęściej wybieraną formą złota fizycznego na świecie. Szeroki wybór i konkurencyjne ceny monet oferuje firma 79 Element, która od ponad dekady zajmuje się obrotem złotem na polskim rynku inwestycyjnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj