Jaka jest historia Bitcoin i Ethereum?

0
239

Kryptowaluta to środek płatniczy istniejący w formie cyfrowej, uznawany przez większość krajów za jednostkę walutową. Bitcoin to pierwsza i jednocześnie najpopularniejsza z obecnie dostępnych kryptowalut będąca formą pieniądza, która korzysta z kryptografii w celu kontrolowania swojej własnej kreacji oraz zarządzania. Nie mniej ważna jest również kryptowaluta Ethereum. Jaka jest ich historia?

Bitcoin to jedna z pierwszych implementacji koncepcji krypto-waluty, która po raz pierwszy została opisana przez programistę Wei Daia w 1998 roku.

Jednak sama koncepcja Bitcoina w obecnej formie powstała w 2008 roku, a jej autorem jest osoba ukrywająca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. To właśnie tam 31 października 2008 roku po raz pierwszy został opublikowany Manifest Satoshi Nakamoto, który opisywał zasady działania sieci Bitcoin.

W styczniu 2009 roku powstała sieć Bitcoin, a razem z nią pojawił się również pierwszy klient BTC. Satoshi Nakamoto wykopał wtedy pierwszy blok Bitcoinów o wartości 50 BTC. Pierwszy i realny kurs Bitcoina został ustalony na podstawie kosztu wydobycia. Było to dokładnie 5 października 2009 roku i za jednego dolara amerykańskiego można było wówczas kupić aż 1309 BTC.

Jako pierwszy BTC w celach konsumpcyjnych został wykorzystany 22 maja 2010 roku przez programistę Laszlo Haneycza. Za 2 pizze w restauracji Papa John’s pizzas w Jacksonville na Florydzie zapłacił on aż 10 000 BTC. Było to wtedy równowartością około 30 dolarów. Po ogłoszeniu tego faktu, popularność Bitcoina znacznie wzrosła.

luno

Natomiast pierwsza giełda „Bitcoin Market” powstała w lutym 2010 roku, a więc nieco ponad trzy miesiące przed zakupem tej pamiętnej pizzy. Niestety nie podbiła ona rynku, a przez kilka kolejnych lat największą giełdą wymiany BTC była giełda Mt. Gox, która została uruchomiona 17 lipca 2010 roku. Podczas jej pierwszej sesji kurs Bitcoina ustalony został na poziomie 0.05 USD.

Pod koniec 2010 roku Satoshi zrezygnował z projektu informując społeczność, że musi zająć się czymś innym. Twórca BTC nigdy nie ujawnił swojej prawdziwej tożsamości.

Dalszy rozwój i rozpowszechnianie BTC potoczyły się lawinowo. Kryptowalutą zaczęło interesować się coraz więcej serwisów internetowych i firm, które zaakceptowały Bitcoina jako jeden ze środków płatniczych. Jednym z faktów było zatwierdzenie płatność z użyciem tej waluty przez firmę Microsoft w 2014 roku. Był to jednocześnie impuls dla innych światowych marek, aby zainteresować się tą kryptowalutą. Wielkie koncerny zaakceptowały takie płatności, co przejawiało się tym, że przyciągały coraz więcej klientów obracających Bitcoinem. Jednocześnie powstawały też kolejne giełdy.

Wielkie sukcesy Bitcoina nie tylko przyciągały inwestorów i przekonywały firmy do wdrażania płatności z jego użyciem. Z biegiem czasu pojawiły się firmy, a także państwa, które chciały powtórzyć ten sukces i stworzyć swoją walutę. Dlatego też kolejne odmiany BTC zaczęły pojawiać się w zawrotnym tempie.

Drugą pozycję po Bitcoinie zajmuje Ethereum. Jest to waluta której koncepcja powstała w 2013 roku przez dwudziestoletniego rosyjskiego- kanadyjskiego programistę Vitalika Buterina, zaainspirowanego technologią blockchain używaną w BTC. Chciał on stworzyć zdecentralizowaną sieć do projektowania aplikacji. Pracował on wcześniej również nad Bitcoinem. Nie znajdując zrozumienia w społeczności Bitcoina, wszedł w współpracę z kanadyjskim przedsiębiorcą Josephem Lubinem. Projektowaniem sieci zajęła się szwajcarska firma Ethereum Switzerland GmBH, a kapitał na rozpoczęcie tego projektu został zebrany za pomocą sprzedaży pierwszych tokenów ETH na zasadzie crowdfundingu. Rozpoczęcie sprzedaży monet zapoczątkowane zostało dokładnie 30 lipca 2015 roku. Szacuje się, że Ethereum zajmuje jedną piątą rynku kryptowalut z kapitalizacją 29 mld dolarów.