Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zostało zapoczątkowane w czerwcu 2016 roku, kiedy to odbyło się referendum w sprawie opuszczenia wspólnoty. Wtedy też nastąpił spadek kursu funta szterlinga. Jak obecnie wygląda sytuacja brytyjskiej waluty?

Kurs funta, a decyzja Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej


Wynik referendum wskazujący na opuszczenie wspólnoty był pewnym zaskoczeniem i zaowocował ucieczką od funta szterlinga. W krótkim czasie przed głosowaniem w czerwcu 2016 roku waluta ta straciła nieco na wartości i przez kilka kolejnych miesięcy pozostawała w odwrocie. Spadki względem euro sięgały początkowo niemal 1,5%. Analitycy uznali jednak, że ucieczka od funta to nadmierna ostrożność i stopniowo wspomniane straty zostały odrobione, a brytyjska waluta wbrew pierwotnym przewidywaniom radzi sobie całkiem nieźle. Wielka Brytania formalnie opuściła Unię Europejską o północy 31 stycznia 2021 roku, a tym samym został zapoczątkowany okres przejściowy mający trwać 11 miesięcy. W tym czasie trzeba będzie zawrzeć umowę handlową, która zdaniem ekspertów będzie miała istotny wpływ na kurs funta, a w pośredni sposób również na euro.

Okres przejściowy po Brexicie


Trudno przewidzieć z dużym prawdopodobieństwem jak sytuacja będzie się rozwijała, ponieważ Brexit jest ewenementem w historii Unii Europejskiej. Niektórzy twierdzą, że po opuszczeniu wspólnoty Wielka Brytania nie zdoła już odbudować swojej pozycji, inni zaś – że to dobra decyzja. Obecnie trwa czas negocjacji dotyczący podpisania nowych umów handlowych pomiędzy Unią Europejską, a Wielką Brytanią jako krajem spoza jej granic. Jeśli nie zakończą się one porozumieniem, doprowadzi to do twardego Brexitu wraz z końcem roku. Warto jednak zaznaczyć że do końca czerwca Wielka Brytania może złożyć prośbę o przedłużenie negocjacji. Do tego czasu pojawienie się ewentualnych nieporozumień będzie najprawdopodobniej powodowało spadek kursu funta szterlinga. Przewiduje się, że wzmocnienie brytyjskiej waluty będzie możliwe, jeśli negocjacje się powiodą. Premier Boris Johnson zapowiada jednak, że jest w stanie przerwać je, jeśli nie dojdzie do porozumienia w kluczowych kwestiach.

Czy warto inwestować w funta szterlinga?


Handel walutami jest z pewnością jedną z najbardziej ryzykownych form inwestowana pieniędzy. Brexit i sytuacja na rynkach finansowych związana z epidemią koronawirusa sprawiają, że trudno przewidzieć jak zachowa się brytyjska waluta i w jakim stopniu negocjacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską będą wpływać na jej kurs. Zdecydowanie warto więc do zakupu funtów podchodzić z ostrożnością i inwestować w ten sposób niewielkie kwoty. Być może lepszym rozwiązaniem w aktualnie niepewnej sytuacji jest sprzedaż tej waluty. Nawet jeśli jesteśmy przekonani o wzmocnieniu funta w najbliższym czasie, trudno przewidzieć, jakie skutki dla jego pozycji będzie miał Brexit.

Skup starych banknotów – gdzie sprzedać wycofaną walutę?


Osoby chcące wymienić funty na złotówki powinny udać się do kantoru lub do banku. A co jeśli mamy w posiadaniu funty brytyjskie, które zostały wycofane z obiegu? W tej sytuacji wymiana we wspomnianych wyżej instytucjach może okazać się problemem. Wówczas rozsądnie jest skorzystać z oferty firmy oferującej skup wycofanych banknotów. Transakcja możliwa jest także za pośrednictwem kuriera, co będzie dla wielu osób wygodnym rozwiązaniem. Wystarczy tylko wypełnić formularz i na przesyłkę zawierającą sprzedawane banknoty nakleić przesłaną etykietę, bądź też samodzielnie zamówić kuriera lub wybrać przesyłkę paczkomatem. Takie rozwiązania umożliwia np. strona Staragotówka. Umieszczony na niej wygodny kalkulator pomoże określić przewidywany zysk. Przy większych kwotach skup banknotów wycofanych z obiegu umożliwia negocjację ceny. Warto przy tym zaznaczyć, że nie zależy ona od stanu banknotów, ale od kursu złotówki wobec euro oraz innych walut. Nie musimy więc obawiać się, że skup walut wycofanych z obiegu nie przyjmie źle zachowanych lub zabrudzonych banknotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj