Pomimo utrzymujących się niezmiennie czynników ryzyka dla globalnego rynku akcji, w postaci problemów z opanowaniem sytuacji nuklearnej w Japonii, napięć na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, kwestii europejskiego kryzysu zadłużenia i oczekiwań co do tego, że stopy procentowe pójdą w górę zarówno w Eurolandzie (raczej na pewno już 7 kwietnia), jak i w USA (po ostatnich wypowiedziach części wysokich przedstawicieli Fed, wszystko wskazuje na to, że znacznie szybciej niż w

Pomimo utrzymujących się niezmiennie czynników ryzyka dla globalnego rynku akcji, w postaci problemów z opanowaniem sytuacji nuklearnej w Japonii, napięć na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, kwestii europejskiego kryzysu zadłużenia i oczekiwań co do tego, że stopy procentowe pójdą w górę zarówno w Eurolandzie (raczej na pewno już 7 kwietnia), jak i w USA (po ostatnich wypowiedziach części wysokich przedstawicieli Fed, wszystko wskazuje na to, że znacznie szybciej niż w prognozowanym obecnie oficjalnie terminie – I kwartał 2012 r.), inwestorzy wyraźnie zwiększają zaangażowanie w walory spółek.

Dzisiejszy handel na Dalekim Wschodzie zakończył się na znacznych plusach. Główny tokijski indeks Nikkei 225 zyskał na wartości 2,64%, a indeks MSCI Asia APEX 50, mierzący zachowanie największych azjatyckich spółek notowanych poza Japonią wzrósł o ok. 1,5%. Inwestorzy operujący na parkiecie w Tokio i ogólnie w całym regionie, pozytywnie zareagowali na wczorajsze dobre zamknięcie sesji w USA (indeks S&P500 zwyżkował o 0,71%) oraz na informacje dotyczące tego, że wstrzymana po trzęsieniu ziemi i tsunami w japońskich zakładach produkcja będzie wznowiona szybciej niż tego wcześniej oczekiwano, a także na osłabienia jena, które to jest czynnikiem wspierającym eksporterów Kraju Kwitnącej Wiśni.

W ślad za Stanami Zjednoczonymi i Azją, od wyraźnych zwyżek rozpoczęła się także środowa sesja na Starym Kontynencie. O godz. 9:30 paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zwyżkował o 0,70%, a w tym samym czasie główne wskaźniki GPW, czyli WIG i WIG20, rosły odpowiednio o: 0,66% i 0,73% – ten drugi do poziomu 2836,59 pkt. Co ważne na warszawskim parkiecie ustanowiony został też nowy rekord hossy – indeks blue-chipów wzrósł dziś maksymalnie do poziomu 2840,04 pkt, najwyższego od czerwca 2008 r.

Dla akcji zakupowej, zarówno wczoraj za oceanem, jak i dziś w Azji i w Europie, bardzo duże znaczenie ma powszechna ocena co do tego, że pomimo wielu napięć globalna gospodarka będzie sobie dobrze radziła, a co za tym idzie wyniki spółek będą pozytywne. Okres publikacji danych finansowych przedsiębiorstw za I kwartał rozpoczyna się lada chwila, a w piątek napłyną najmocniej obserwowane w tej chwili dane makro ze światowej ekonomii, czyli te z USA dotyczące liczby nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym i stopy bezrobocia za marzec.

Przedsmak piątkowych doniesień zza oceanu będziemy mieli jednak już dzisiaj. O godz. 14:15 opublikowany zostanie bowiem raport ADP dotyczący liczby miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym za marzec, a o godz. 13:30 przedstawiony zostanie raport firmy Challenger, Gray & Christmas o planowanej liczbie zwolnień w amerykańskich przedsiębiorstwach za ten sam miesiąc. W środę przed południem, a dokładnie o godz. 11:00, na rynek napłyną też dane o nastrojach w gospodarce Eurolandu i wśród jej konsumentów za marzec.   

Marek Nienałtowski

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj