Sytuacja na europejskiej scenie politycznej jest bardzo dynamiczna i jako taka ciągle jest głównym czynnikiem wybijającym rytm na światowych rynkach finansowych. W centrum uwagi inwestorów nadal oczywiście znajdują się wydarzenia w Grecji, ale ich uwaga coraz bardziej zdaje się przesuwać w kierunku Włoch.

Sytuacja na europejskiej scenie politycznej jest bardzo dynamiczna i jako taka ciągle jest głównym czynnikiem wybijającym rytm na światowych rynkach finansowych. W centrum uwagi inwestorów nadal oczywiście znajdują się wydarzenia w Grecji, ale ich uwaga coraz bardziej zdaje się przesuwać w kierunku Włoch.

Choć na przestrzeni ostatnich trzech dni z Aten napłynęły w miarę pozytywne sygnały, to w żaden sposób nie można tego powiedzieć o tych z Rzymu. Obecnie kompletnie nie jest wiadomym czym zakończy się przepychanka wśród włoskich polityków (czy rząd Sylvio Berlusconiego przetrwa, czy też nie?, bo jak nie patrzeć w tej chwili wisi on na włosku) oraz jaki będzie ona miała wpływ na tempo przyjmowania kluczowych dla Włochów reform. Na wtorek zaplanowane jest głosowanie w parlamencie tego kraju nad absolutorium budżetowym, a za dwa tygodnie głosowana będzie ustawa wcielająca w życie obietnice złożone przez Berlusconiego m.in. na ostatnim szczycie G20 w Cannes.

Główny indeks warszawskiego parkietu, czyli WIG20, otworzył dzisiejszą sesję na 0,65% minusie, a o godz. 9:12 handlowany był 0,93% pod kreską (2340,63 pkt). W tym samym czasie złoty tracił na wartości: 0,20% do euro (4,3767) i 0,77% do dolara (3,1901). Również wtedy: na europejskich parkietach ceny akcji szły w dół średnio o 1,05% (indeks STOXX Europe 600 wynosił wtedy 237,25 pkt), a kurs wspólnej waluty względem amerykańskiej spadał o 0,50% do 1,3722.
 
Grecki rząd jedności narodowej   

W nocy z piątku na sobotę rząd Jeorjosa Papandreu otrzymał wotum zaufania i zgodnie z obietnicami premiera Grecji weekend upłynął na serii jego rozmów z prezydentem oraz z opozycją nt. stworzenia szerszej koalicji i tym samym przyjęcia przez parlament nowego planu ratunkowego dla Hellady. Szereg konsultacji przyniósł zamierzony skutek i trójstronne porozumienia zostało ustalone. Na razie wiadomo jest jedynie to, że Jeorjos Papandreu ustąpi ze swojego stanowiska, ale nadal nie wiadomo kto go zastąpi. Prezydent na poniedziałek zawezwał kolejne spotkanie liderów greckich partii. Według uzgodnień nowa koalicja (rząd jedności narodowej) miałaby rządzić do 19 lutego przyszłego roku, kiedy to miałyby się odbyć przyśpieszone wybory parlamentarne i doprowadzić do przegłosowania w parlamencie przyjętego pod koniec października pakietu pomocowego dla Grecji.   

Spotkanie Eurogrupy i dane z Eurolandu

W poniedziałek inwestorzy będą też z dużą uwagą śledzili doniesienia ze spotkania Eurogrupy oraz zwracali bacznie śledzili dane makro, które napłyną do południa ze strefy euro. O godz. 11:00 stanie się jasne jaka była dynamika sprzedaży detalicznej za wrzesień, a o godz. 12:00 pojawią się informacje o produkcji przemysłowej Niemiec za ten sam miesiąc.

Marek Nienałtowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj