Rynki akcyjne rozpoczęły nowy miesiąc w wielkim stylu. Pozytywny sentyment z lipca przeniósł się także na sierpień. Indeks S&P 500 ostatecznie przekroczył linię 200-dniowej średniej. Wzrost notowań akcji firm z sektora wydobywczego wsparł wzrost cen surowców, podczas gdy na sektor finansowy korzystnie wpłynęły zaskakująco dobre wyniki gospodarcze europejskich banków (BNP Paribas i HSBC). Wydatki na budowę za czerwiec wzrosły miesiąc do miesiąca o 0,1% va, oczek. -0,5%. Indeks ISM manufacturing za lipiec obniżył się do 55,5 pkt. vs. oczek, 54,5 pkt. Jest to trzeci spadek tego wskaźnika z rzędu oraz najniższy poziom od grudnia ubiegłego roku.
Rynki akcyjne rozpoczęły nowy miesiąc w wielkim stylu. Pozytywny sentyment z lipca przeniósł się także na sierpień. Indeks S&P 500 ostatecznie przekroczył linię 200-dniowej średniej.
Wzrost notowań akcji firm z sektora wydobywczego wsparł wzrost cen surowców, podczas gdy na sektor finansowy korzystnie wpłynęły zaskakująco dobre wyniki gospodarcze europejskich banków (BNP Paribas i HSBC). Wydatki na budowę za czerwiec wzrosły miesiąc do miesiąca o 0,1% va, oczek. -0,5%. Indeks ISM manufacturing za lipiec obniżył się do 55,5 pkt. vs. oczek, 54,5 pkt. Jest to trzeci spadek tego wskaźnika z rzędu oraz najniższy poziom od grudnia ubiegłego roku. Giełdy już we wtorek sprawiały wrażenie odpoczywających, zapewne głównie z powodu realizacji zysków. Na rynkach ponownie przeważyły obawy o stan gospodarki. Indeksy utrzymały się na zielonym polu i pozostały na poziomie powyżej 200-dniowej średniej.
Słabsze wyniki gospodarcze odnotowały firmy Procter & Gambles (PG) a Dow Chemical (DOW), inwestorzy byli zadowoleni z wyników firmy farmaceutycznej Pfizer (PFE). Sprzedaż General Motors i Ford (F) wzrosła rok do roku, ale była niższa jak oczekiwania. Sprzedaż Chryslera wzrosła o 5 % i była tym samym znacznie wyższa jak oczekiwania. Firmy Toyota (TM) i Honda (HMC) odnotowały spadek sprzedaży rok do roku. Przychody Amerykanów za czerwiec miesiąc do miesiąca pozostały bez zmian vs. oczek. +0,2%. Wydatki Amerykanów również nie uległy zmianie vs. oczek. +0,1%. Bazowe wydatki osobiste miesiąc do miesiąca +0% vs. oczek. +0,1% rok do roku +1,4% vs. oczek. 1,3%. PCE deflator rok do roku +1,4% vs. oczek. 1,3%. Oszczędności gospodarstw domowych za czerwiec miesiąc do miesiąca osiągnęła wartość 6,4%, tj. najwyższy poziom od czerwca 2009 roku. Zamówienia w przemyśle w czerwcu spadły o -1,2 % vs. oczek. -0,5 %. Sprzedaż domów za czerwiec spadła miesiąc do miesiąca o -2,6 % vs. oczek. +4 % (rok do roku -20,1 %).
W środę przeważał optymistyczny nastrój, i na zakończenie sesji notowania zwyżkowały. Lepsze niż oczekiwano wyniki opublikowały np. firmy Priceline.com (PCLN), Polo Ralph Lauren (RL) czy Toyota Motor (TM). Ilość nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym wzrosła w lipcu o +42 tys. vs. oczek. +30 tys. Raport ADP sygnalizuje poprawę sytuacji na rynku pracy tak i daje inwestorom nadzieję na lepszy raport z rynku pracy. Indeks ISM dla branż pozaprzemysłowych wzrósł do 54,3 pkt. vs. oczek. 53 pkt. Wnioski o kredyt hipoteczny na dzień 30 lipca wzrosły o 1,3% vs. wcześniejsze dane -4,4%. Czwartkowa sesja była dość zmienna. Bardzo dobre wyniki w after hours opublikowała firma Kraft Foods (KFT).
Cena pszenicy gwałtownie wzrosła o 8,4% do poziomu 23-miesięcznego maksimum (7,86 USD za buszel). Od początku tygodnia cena pszenicy wzrosła o 18,6%, a od czerwca b.r. wzrosła aż o 63%. Niniejsza sytuacja to efekt katastrofalnej pogody w Rosji, która ze względu na największą od 50 lat suszę będzie mieć kiepskie zbiory. Sprzedaż firm z branży detalicznej raczej zawiodła, ilość nowo zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła do 479 tys. vs. oczek. 455 tys., ilość osób pobierających zasiłki wzrosła do 4,537 mln vs. oczek. 4,515 mln.
Piątkowa sesja odbyła się pod znakiem danych makroekonomicznych z rynku pracy, a główne indeksy zamknęły tydzień na lekkim minusie: DJIA 10653,56 pkt. (tygodniowy wzrost +1,8%), Nasdaq Comp 2288,47 pkt. (tygodniowy wzrost + 1,5%), SP 500 1121,64 pkt. (tygodniowy wzrost +1,8%). Na giełdzie surowców cena złota stopniowo powróciła powyżej granicy 1200 USD i zakończyła tydzień na 3-tygodniowym maksimum, cca 1205 USD. Na poziomie 3-miesięcznego maksimum znalazły się ceny ropy, osiągając 83 USD. Zakończyły tydzień na poziomach: Brent 80,20 USD, US ropa 80,70 USD. Na giełdzie walut poprzez codzienne wahania wzmacniało się euro względem dolara i na zakończeniu tygodnia znalazło się na granicy 1,33.
J.Stoulil, J.Štekl i J.Zendulka