Mieszkanie nowe czy rynek wtórny?

Wiele osób noszących się z zamiarem kupna mieszkania zastanawia się, czy lepiej wybrać mieszkanie nowe, czy też z rynku wtórnego. Oczywiście największą zaletą przemawiającą za tym drugim rozwiązaniem jest niższa cena, ale czy na pewno jest to dobre wyjście? Warto dokładniej to rozważyć.


Zalety mieszkań z rynku wtórnego

Niestety dla wielu osób wciąż najważniejszym kryterium jest cena lokum. Mieszkania w Polsce są bardzo drogie, zwłaszcza w dużych miastach. Chcąc kupić na przykład mieszkanie w Warszawie, trzeba liczyć się z ogromnymi (jak na kieszenie przeciętnych zjadaczy chleba) kosztami, dlatego często szuka się oszczędności, a jedną z form jest skorzystanie z ofert rynku wtórnego mieszkań. Poza ceną, w przypadku mieszkań używanych odpada też konieczność wykonania prac wykończeniowych (nowe mieszkania zwykle kupuje się w stanie deweloperskim), nie zawsze też ich standard jest niższy niż nowych lokali. Czasem nawet kupuje się lokum z częściowym wyposażeniem i to także dla wielu osób może być zaleta.
Wydaje się jednak, że wad takiego rozwiązania jest więcej.

Zagrożenia

Kupując starsze mieszkanie, ciężko jest czasem ocenić jego stan, a w przypadku na przykład instalacji kanalizacyjnej czy elektrycznej jest to praktycznie niemożliwe. Szybko może się więc okazać, że wiele trzeba wyremontować albo wymienić, a to generuje dodatkowe koszty. Często takie mieszkania nadają się tylko do remontu, nawet do kapitalnego, dlatego trzeba to dokładnie sprawdzić.
Kolejne zagrożenie związane jest z normami dotyczącymi budownictwa. W przypadku nowych mieszkań muszą być one rygorystycznie przestrzegane, ale już mieszkania pochodzące z lat 80. czy 90., w których nie przestrzegano przepisów tak restrykcyjnie, mogą mieć parametry niezgodne z dzisiaj obowiązującymi wymogami. W takich przypadkach również konieczne będzie dostosowanie warunków, czyli wykonanie prac remontowo – budowlanych.
Ostatnią sporą wadą używanych lokali jest aranżacja, na przykład stała zabudowa, rozmieszczenie systemów, np. kanalizacji. Zmiana tego jest niemożliwa albo wiąże się ze zbyt dużym zaangażowaniem – czasu, wysiłku i środków finansowych.
Zakup mieszkania to zwykle poważna inwestycja, nie można więc wyboru dokonywać pochopnie. Trzeba również poznać wszystkie kryteria, które warto wziąć pod uwagę, by nie żałować podjętej decyzji i zainwestowanych pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj