Piątkowa seria danych makro pozwoliła utrzymać się giełdowym indeksom na dotychczasowych poziomach. Wskaźnik WIG20 znajduje się blisko tegorocznego maksimum, jednak nie spieszy się z biciem nowych rekordów. Publikacje makro ze Stanów miały ogólnie wydźwięk pozytywny. Zanotowano wzrost dochodów oraz wydatków Amerykanów. Natomiast odczyt indeksu ISM dla amerykańskiego sektora produkcyjnego okazał się niemal zgodny z oczekiwaniami analityków. Z kolei sytuacja polskiego
Piątkowa seria danych makro pozwoliła utrzymać się giełdowym indeksom na dotychczasowych poziomach. Wskaźnik WIG20 znajduje się blisko tegorocznego maksimum, jednak nie spieszy się z biciem nowych rekordów.
Publikacje makro ze Stanów miały ogólnie wydźwięk pozytywny. Zanotowano wzrost dochodów oraz wydatków Amerykanów. Natomiast odczyt indeksu ISM dla amerykańskiego sektora produkcyjnego okazał się niemal zgodny z oczekiwaniami analityków. Z kolei sytuacja polskiego sektora przemysłowego, obrazowana zmianami indeksu PMI, poprawiła się najmocniej od prawie 4 lat. Indeks PMI wzrósł z 53,8 do 54,7 pkt. i miał najwyższą wartość od listopada 2006 roku.
Najwyższy od prawie czterech lat miesięczny skok indeksu PMI pozwala oczekiwać przyśpieszenia wrześniowej dynamiki produkcji przemysłowej w Polsce. Wyraźna korelacja obu wskaźników sugeruje, że roczna dynamika produkcji powinna sięgnąć 15proc. wobec 13,5proc. R/R w sierpniu. Dziś poznamy kolejne ważne dane zaa oceanu. Inwestorzy powinni zwrócić uwagę na poziom dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku(godz.16).
Na głównych rynkach walutowych nadal bez znaczących zmian. Para euro dolar zalicza nowe maksima. Trend wzrostowy pozostaje jak najbardziej aktualny. Niewielka korekta w ciągu sesji może wystąpić, jednak nie powinno to zaszkodzić stronie popytowej w kontynuacji wzrostów.
Identyczne wnioski płyną z rynku funt dolar. Nadal istnieje szansa na powrót kursu w rejon 1,6000. Z kolei na rynku dolar jen, kurs pary walutowej wolnym krokiem zbliża się w okolice 82,85-83,00, czyli do strefy, gdzie Bank Japonii rozpoczął interwencję na rynku walutowym. Jeżeli taki scenariusz ulegnie realizacji to prawdopodobna jest kolejna interwencja ze strony Banku Japonii.
Krzysztof Wańczyk
Inwestycje.pl
Zobacz także:
– Nastroje na giełdach znowu są bycze
,21,5459,1286190312