Rozwój polsko-jordańskiej współpracy gospodarczej oraz wzmocnienie relacji Jordanii z Unią Europejską były głównymi tematami rozmowy wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z Jego Królewską Wysokością Księciem Jordanii El Hassanem bin Talalem. Spotkanie odbyło się 7 marca 2011 r. w Ministerstwie Gospodarki. Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka potencjał współpracy obu krajów jest bardzo duży, szczególnie na poziomie małych i średnich firm. –

Rozwój polsko-jordańskiej współpracy gospodarczej oraz wzmocnienie relacji Jordanii z Unią Europejską były głównymi tematami rozmowy wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z Jego Królewską Wysokością Księciem Jordanii El Hassanem bin Talalem. Spotkanie odbyło się 7 marca 2011 r. w Ministerstwie Gospodarki.

Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka potencjał współpracy obu krajów jest bardzo duży, szczególnie na poziomie małych i średnich firm. – Cieszą nas coraz liczniejsze inicjatywy podejmowane wspólnie przez polskich i jordańskich przedsiębiorców – powiedział minister gospodarki. Przypomniał, że w maju 2010 r. została podpisana Umowa o współpracy między Konfederacją Pracodawców Polskich i Jordańską Izbą Przemysłową, oraz o powołaniu Polsko-Jordańskiej Rady Biznesu.

Bezpośrednim kontaktom biznesowym sprzyja również organizowane cyklicznie w Jordanii Polsko-Jordański Forum Biznesu „Polska Bliżej”. – Wydarzenie to na stałe już wpisało się w kalendarz wspólnych przedsięwzięć gospodarczych. W ubiegłym roku w Forum uczestniczyło kilkadziesiąt firm jordańskich oraz ponad 20 z naszego kraju – przypomniał szef MG.

W opinii wicepremiera Pawlaka perspektywicznymi obszarami wzajemnej współpracy gospodarczej i handlowej może być wzbogacenie naszej oferty eksportowej o produkty zaawansowane technologicznie. – Obok tradycyjnie sprzedawanych do Jordanii towarów rośnie zainteresowanie polskimi farmaceutykami oraz sprzętem IT – zauważył wiceszef rządu. Z kolei Książe El Hassen bin Talal podkreślił, że Jordanii zależy na wymianie wiedzy i doświadczeń w zakresie nowoczesnych technologii, działalności badawczo-rozwojowej i współpracy ośrodków naukowych.

Książe przedstawił również dokonania Jordanii w reformowaniu i modernizacji gospodarki oraz sytuację regionu w szerszej perspektywie, obejmującej północną Afrykę i wschodnią Azję. Zapewnił, że jego kraj dąży do przywrócenia politycznej stabilizacji w krajach arabskich. – Zależy nam, aby Polska podczas przewodnictwa w UE zwróciła uwagę instytucji unijnych na sytuację państw Bliskiego Wschodu – powiedział Książe Hassan.

Wicepremier Pawlak podkreślił, że Polska popiera proces pogłębiania relacji między Jordanią a UE. – Z zadowoleniem przyjęliśmy przyznanie Jordanii w październiku 2010 r. statusu państwa zaawansowanego w partnerstwie z UE oraz uzgodnienie Planu Działań (Action Plan) na lata 2010-2015 – podsumował.

Ministerstwo Gospodarki

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj