MG chce przywrócenia preferencyjnej, zerowej stawki podatku VAT na usługi realizowane w portach morskich. W opinii wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka obecna, 23-proc. stawka obniża konkurencyjność polskich portów. Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadziła w 2008 r. zmiany zasad opodatkowania usług realizowanych na terenach portów morskich. Obecnie m.in. ładowanie, przeładunek, liczenie, ważenie, kontrola jakości objęte 

MG chce przywrócenia preferencyjnej, zerowej stawki podatku VAT na usługi realizowane w portach morskich. W opinii wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka obecna, 23-proc. stawka obniża konkurencyjność polskich portów.
 
Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadziła w 2008 r. zmiany zasad opodatkowania usług realizowanych na terenach portów morskich. Obecnie m.in. ładowanie, przeładunek, liczenie, ważenie, kontrola jakości objęte są 23-proc. VAT-em.
 
– Zmiana ta to dla polskich portów dodatkowa bariera w konkurowaniu o przeładunki. Część firm importowych wybiera inne, niż polskie, porty UE i tam dokonuje m.in. odpraw celnych – wyjaśnia wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Ministerstwo Finansów uzasadnia, że takie posunięcie było podyktowane orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
 
Ministerstwo Gospodarki, po otrzymaniu uchwały Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego wyrażającego dezaprobatę wobec zmiany w ustawie, dokonało szczegółowej analizy uzasadnienia powyższego orzeczenia ETS.
 
– Przeprowadzona analiza pozwala wnioskować, że wprowadzenie w 2007 r. tak daleko idących zmian w ustawie o podatku od towarów i usług nie było konieczne. Te same usługi objęte w polskich portach podstawową stawką VAT, w krajach unijnych, np. we Włoszech i Belgii, są objęte stawką preferencyjną – podkreśla wicepremier.
 
W listopadzie 2010 r. minister gospodarki podjął próbę zmiany tego stanu rzeczy przy okazji nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług przekazując swoją propozycję na posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów oraz podczas posiedzenia rządu.
 
Rada Ministrów zdecydowała, że ta sprawa będzie wyjaśniana w toku prac sejmowych. W związku z tym, z inicjatywy wicepremiera Pawlaka, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Wiesław Rygiel zgłosił poprawkę do obecnie nowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt ustawy jest obecnie po drugim czytaniu w Sejmie i został skierowany do prac w Komisji Finansów Publicznych.
 

Ministerstwo Gospodarki
 
 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj