Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej Hanna Trojanowska wzięła udział w konferencji poświęconej badaniom naukowym w dziedzinie chemii, służącym rozwojowi energetyki jądrowej. Debata o osiągnięciach sektora została zorganizowana 5 kwietnia 2011 r. w Corum w Montpellier.

Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej Hanna Trojanowska wzięła udział w konferencji poświęconej badaniom naukowym w dziedzinie chemii, służącym rozwojowi energetyki jądrowej. Debata o osiągnięciach sektora została zorganizowana 5 kwietnia 2011 r. w Corum w Montpellier.

Jak podkreśliła wiceminister Trojanowska, Międzynarodowy Rok Chemii i setna rocznica przyznania nagrody Nobla w tej dziedzinie Marii Skłodowskiej–Curie, łączą się z jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata: zapewnieniem bezpiecznych dostaw energii. – Stojące dziś przed naukowcami, politykami i administracją wyzwanie kieruje nas do badań polskiej uczonej, które otworzyły drogę do rozwoju energetyki jądrowej – powiedziała.

Wiceminister Trojanowska przypomniała, że prowadzone przez Marię Skłodowską i jej męża badania, zaowocowały odkryciem polonu, radu, a także wyjaśnieniem prawdopodobnych przyczyn zjawiska promieniotwórczości. – Talent, pracowitość i determinacja przyniosły jej, jako pierwszej w historii kobiecie, nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki – powiedziała. Nagrodę tę Polka otrzymała wspólnie z Piotrem Curie i Henrykiem Becquerelem. – W 1911 r. już samodzielnie została uhonorowana drugą nagrodą Nobla, tym razem w dziedzinie chemii, za uzyskanie metalicznego radu – dodała wiceminister gospodarki.

118 lat później, w styczniu 2009 r., Rada Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej podjęła decyzję o włączeniu energii jądrowej do sektora energetycznego kraju. – Wdrożenie energetyki jądrowej, komplementarnej w stosunku do innych technologii, pozwoli na uzyskanie optymalnego w polskich warunkach, zdywersyfikowanego mixu paliwowego – wyjaśniła. Pierwsza elektrownia jądrowa ma zostać uruchomiona w Polsce w 2020 r.

Pełnomocnik Rządu zapewniła, że prowadzone w tym celu prace legislacyjne ustanawiają prymat bezpieczeństwa nad innymi aspektami działalności obiektów jądrowych. Pierwsze czytanie nowelizacji ustawy Prawo atomowe odbyło się w Sejmie 30 marca 2011 r.

– Mimo bardzo bolesnych skutków kataklizmu w Japonii nie można pozwolić, by niepokój i obawy z tym związane spowodowały stagnację dalszego rozwoju energetyki jądrowej – powiedziała. W jej opinii, stanowi to szczególne wyzwanie dla reprezentantów współczesnych chemików, m.in. poprzez ciekawy i trudny problem rekombinacji wodoru.

Konferencji Chemia dla przyszłości energetyki jądrowej została zorganizowana przez Klaster Chemiczny Balard Languedoc-Roussillon, ośrodek Komisariatu Energii Atomowej i Energii Alternatywnych CEA w Marcoule oraz firmę Areva. Z związku z obchodami setnej rocznicy nagrody Nobla dla Marii Skłodowskiej-Curie w dziedzinie chemii, gościem honorowym konferencji była Polska.

Więcej na:

http://www.nuclearchemistry2011.com

Ministerstwo Gospodarki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj