Co to jest WIGOMETR

0
63

Co to jest WIGOMETR – Jest to wskaźnik nastrojów, który pokazuje oczekiwania inwestorów instytucjonalnych, którzy wcześniej wzięli udział w specjalnej ankiecie prowadzonej przez GPW w Warszawie. Owa ankieta jest przeprowadzana co tydzień i jest kierowana do specjalnej grupy osób, między innymi do: maklerów, do analityków, funduszy inwestycyjnych, bądź też do grona innych osób, których praca związana jest z rynkiem kapitałowym.

Respondenci odpowiadają na jedno podstawowe pytanie: „Jak wedle ich zadania zakończy się przyszły tydzień na WIG20?” Mają trzy warianty do wyboru:

Wzrostem

Spadkiem

Bez Zmian

Tak więc wszystkie wypowiedzi respondentów są sumowane, a następnie ustalany jest procent przypadających głosów na wybrany wariant. Następnie od sumy procentowej przypadającej na wariant „WZROST” jest odejmowana suma procentowa wariantu „SPADEK”. I w ten sposób dowiadujemy się jakie panują nastroje wśród badanych osób.

Zatem jak to wygląda w praktyce? Dajmy na to, iż poszczególne warianty wynoszą:

Wzrost 40%

Spadek 30%

Bez Zmian 30%

Tak więc jak było wspomniane powyżej od wariantu wzrost odejmujemy wariant spadek i mamy ustalony WIGOMETR. Czyli w owej sytuacji wskaźnik WIGOMETR wyniesie 10, czyli oznacza to, pozytywny entuzjazm na rynku w nadchodzącym tygodniu. Natomiast jeśli WIGOMETR ukształtuje się na liczbie minusowej, będzie to oznaczać, iż badane osoby w większości przypadków spodziewają się zakończenia przyszłego tygodnia spadkiem indeksu WIG20.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here