Co to jest Split

0
265

Co to jest Split – jest to ciekawe rozwiązanie dla obu ze stron dla spółki, jak i dla inwestorów instytucjonalnych, jak również dla indywidualnych.

Otóż Split jest co nic innego jak podział akcji. To znaczy, iż spółka dzieli swoje akcje, przeważanie 1:10, ale zdarza się również mniejszy podział np. 1:5. Podział zależy przede wszystkim od wartości jednej akcji.

A dla czego stosuje się Split? Jakie są z tego korzyści?

Bardzo często zdarza się, iż zdaniem inwestorów kurs spółki jest za wysoko, a w konsekwencji pojawia się psychiczny opór przed zakupem akcji i może spowodować mniejszy popyt na akcje ów spółki. Dlatego spółki decydują się na zastosowanie Split-u w głównej mierze na wzgląd psychologiczny.

Dajmy na to, iż kurs pewnej spółki kształtował się w okolicach 100 zł, lecz jeszcze rok temu 30 zł. i był świetny długoterminowy trend wzrostowy. Lecz gdy kurs dobił do kwoty 90 zł. za akcję, kurs zaczął stopniowo wyhamowywać, gdyż popyt był coraz mniejszy. Sytuacje tą zauważono i na WZA postanowiono o Splicie 1:10. Celem Split-u było przywrócenie pozytywnych nastrojów inwestorów, przez obniżenie wartości akcji. Po zatwierdzeniu Split-u kurs akcji na GPW wyniósł 10 zł, co w konsekwencji przełożyło się na zwiększeniu popytu i przywróceniem pozytywnych nastrojów inwestorów do dalszych wzrostów tej spółki.

W wyniku operacji jaką jest Split na naszych kontach zobaczymy zwielokrotnioną liczbę akcji Np przy Splicie 1:10 będziemy posiadać 10 razy więcej akcji danej spółki, należy jednak dodać że będą one dziesięciokrotnie tańsze.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here