Auxilium S.A. działające w branży outsourcingu usług finansowych świadczące usługi księgowo – doradczo – audytorskie, zadebiutowało na NewConnect zaraz na samym początku jego powstania w 2007 roku. Intensywność działań w okresie obecności na rynku giełdowym, związana z rozwojem spółki, uruchomieniem oddziałów, budową grupy firm oraz siecią partnerów przyczyniła się do znacznego zwiększenia ilości klientów, przychodów spółki oraz zysku netto. O jej połączeniu z

Auxilium S.A. działające w branży outsourcingu usług finansowych świadczące usługi księgowo – doradczo – audytorskie, zadebiutowało na NewConnect zaraz na samym początku jego powstania w 2007 roku. Intensywność działań w okresie obecności na rynku giełdowym, związana z rozwojem spółki, uruchomieniem oddziałów, budową grupy firm oraz siecią partnerów przyczyniła się do znacznego zwiększenia ilości klientów, przychodów spółki oraz zysku netto. O jej połączeniu z firmą ECA Group oraz przejściem na parkiet główny, rozmawialiśmy z Prezes Auxilium SA Zofią Podhorecką oraz Romanem Seredyńskim,  Prezesem ECA Group.

Internauta: Według Państwa prognoz, jakie są perspektywy rozwoju rynku na którym działacie?

Zofia Podhorodecka: Rynek usług audytorskich w ostatnim czasie przeżywa silną dynamikę zmian. Wraz z wejściem w życie w 2009 roku nowej ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, uległy znacznie zaostrzeniu wymogi w stosunku do realizacji zawodu biegłego rewidenta oraz firm audytorskich. Bardzo mocno nasiliło sie zjawisko konsolidacji, małe firmy audytorskie lub pojedynczy biegli rewidenci zmuszeni są do poszukiwania większych partnerów. Dlatego  patrząc na przyszłość branży audytorskiej w Polsce należy podkreślić, że czeka ją etap mocnej przebudowy związany z zapotrzebowaniem rynku. Ponadto w roku 2011 obserwujemy niższy popyt na usługi audytorskie związane z badaniem sprawozdań finansowych, dlatego też należy sądzić,  że podmioty audytorskie będą uzupełniać swój portfel zleceń usługami szkoleniowymi, doradztwem podatkowym ,usługami poświadczającymi, oraz w związku z szerszym zakresem stosowania sprawozdawczości zgodnie z MSR, również doradztwem związanym ze sporządzaniem sprawozdań finansowych.

Internauta: W jaki sposób udaje się pogodzić specyfikę spółki audytorskiej z realiami funkcjonowania na rynku kapitałowym tzn. presja na wyniki, odchodowość przy konieczności zachowania niezależności i utrzymania wysokich standardów pracy biegłego rewidenta?

Zofia Podhorodecka:  Jesteśmy spółką , która od wielu lat świadczy usługi w zakresie rewizji finansowej oraz księgowo-doradcze. Przez te wszystkie lata wypracowaliśmy własny model organizacyjny, który oczywiście nieustannie dopasowujemy zarówno do potrzeb rynku, jak i wymogów ustawowych i tu choćby przywołajmy kwestie przeniesienia działalności audytorskiej do spółki Auxilium Audyt zgodnie z nowymi wymogami ustawy o biegłych rewidentach z 2009r . W Auxilium zawsze przestrzega sie zasad i przepisów związanych z wykonywaniem zawodu biegłego rewidenta, czego dowodem mogą być wyniki wszystkich kontroli przez jakie przeszliśmy. W naszej strukturze posiadamy wyraźny podział na poszczególne centra zysku oraz komórki,  do zadań których należy dbałość i przestrzeganie stosownych regulacji zasad prawnych oraz przepisów związanych z rynkiem kapitałowym . Mamy bardzo dobrze zbudowany dział sprzedaży oraz logistykę procesów pracy, co w zestawieniu z rozsądnym zarządzaniem kosztami składa sie na sukces finansowy realizowanych zadań.

Internauta: Auxilium SA jest jedną z największych spółek audytorskich w Polsce, zdobywając rynek bardzo dynamicznie w ostatnich latach. Jednak analizując raporty branżowe można stwierdzić, że Spółka osiągając coraz wyższe dochody bardzo schodzi z cen za usługi audytu . Jak udaje się kontynuować strategię niskich i coraz niższych cen przy wysokiej presji na podwyżki wynagrodzeń? Czy ta strategia będzie kontynuowana? Czy ECA przystąpi do tej strategii zważywszy że można uznać ECA za średnią cenowo?

Zofia Podhorodecka: Auxilium działa na wolnym rynku oraz w obszarze konkurencji branżowej. Większość z pozyskiwanych przez nas zleceń to wygrane w przetargach publicznych w których 90% oceny stanowi cena za wykonanie usługi . Nie bez znaczenia oczywiście jest kwestia pozostałych wymogów stawianych oferentom takich  jak doświadczenie, znajomość branży klienta, wiarygodność, renoma na rynku , ale jednak najistotniejszym czynnikiem stanowiącym o wyborze jest cena. Dlatego też nie można mówić że to Auxilium zaniża ceny, czy też stosuje strategię niskich cen. To są wymogi rynku na którym działamy i to on te ceny dyktuje. Gdyby faktycznie tak było, że stosujemy najniższe ceny to wygrywalibyśmy wszystkie kontrakty pojawiające się na rynku, a niestety tak nie jest.

Internauta: Na jakim etapie znajdują się prace nad fuzją i przejściem na rynek regulowany?

Roman Seredynski: Obecnie trwają negocjacje nad ostatecznym kształtem połączenia i związanych z nimi dokumentów. W kwestii rynku regulowanego nie ma żadnych konkretnych ustaleń. Łączące się podmioty mają świadomość tej różnicy z tego powodu, poważnie rozważają model biznesowy opierający się na równoległym funkcjonowaniu dwóch marek: Auxilium i ECA, ten model ma dotyczyć wyłącznie firm audytorskich.

Interanuta: Czy po połączeniu firm działalność szkoleniowa ECA Group będzie rozwijana również w dotychczasowych oddziałach Auxilium ( w Łodzi, Gdyni i Bielsku-Białej)?                

Zofia Podhorodecka: Rynek szkoleniowy wymaga dostosowania się do potrzeb z niego płynących. Jeżeli pojawią się ciekawe oferty i zapotrzebowanie ze strony klientów w rejonie w którym prowadzimy działalność operacyjną –  to jak najbardziej . Nie ukrywamy, że raczej koncentrować się będziemy na tematyce oferowanych przez nas szkoleń, a nie na miejscu w jakim będziemy je realizować.

Internauta: Na jakiej zasadzie będziecie teraz współpracować z ECA Group? Na czym ta współpraca będzie polegała?

Roman Seredynski: Po połączeniu powstanie Grupa Kapitałowa Eca Auxilium SA, w której spółki -córki będą prowadziły działalność operacyjną na poszczególnych obszarach. Taka struktura pozwala na jak największe wykorzystanie posiadanych przez obie spółki zasobów, doświadczenia oraz wiedzy. Zarząd Auxilium jaki Eca zakłada, że połączenie obu firm oznacza poszerzenie bazy klientów oraz większy obrót z dotychczasowymi, co przełoży się na wysokość przychodów oraz wypracowanych zysków. Zarówno Auxilium jak i Eca doskonale znają rynek na jakim działają i będą rozwijać takie obszary jak doradztwo podatkowe, giełdowe oraz szkolenia,  realizować podstawową działalność ksiegowo – audytorską. Po połączeniu powstanie jedna z większych Spółek zaraz po wielkiej Czwórce w Polsce, która będzie w stanie kompleksowo obsłużyć każdego klienta od małej firmy po podmiot o złożonej strukturze.

Internauta: Czy po fuzji wzrost przychodów ma być wynikiem tylko zdobywania nowych rynków czy może także wzrostu cen lub marż?

Roman Seredynski: Mamy przekonanie, że wszystkie wymienione czynniki złożą sie na wzrost przychodów, po fuzji obsługiwać będziemy większe podmioty, dzięki czemu wzrośnie uzyskiwana marża a to przyczyni się do wzrostu zysku.

Internauta: Jak będzie wyglądała polityka dywidendy w ECA Auxilium?

Zofia Podhorodecka: Ja ze swojej strony, co już wielokrotnie podkreślałam,  uważam że jeżeli spółka generuje zyski powinna się nimi dzielić z akcjonariuszami, którzy zaufali Zarządowi i podjęli ryzyko inwestycyjne angażując swoje środki w akcje tej spółki.  Jako duży podmiot będziemy realizować duże zlecenia i zakładamy że realizowane zyski będą dawały możliwość zarówno inwestycji w dalszy rozwój powstałego podmiotu jak i dywidendę dla akcjonariuszy.
Internauta: Czy planujecie Państwo przeniesienie siedziby firmy do Warszawy?

Zofia Podhorodecka: Szczerze mówiąc na chwile obecną nie poruszaliśmy tematu „przeprowadzki” do „stolicy”. Obie spółki wyrosły na gruncie krakowskim i tam będziemy się realizować, nie zamykając się oczywiście jedynie na rynek małopolski. Branża w której działamy tak naprawdę nie ogranicza nas terytorialnie. Zarówno usługi audytorskie, doradztwa podatkowego  jak i szkoleniowe realizujemy na terenie całego kraju i tak też będzie po fuzji.

Internauta: Czy po połączeniu rozważacie Państwo dalszy rozwój w wyniku kolejnych fuzji  przejęć? Zofia Podhorodecka: Na dzień dzisiejszy Auxilium łączy się z ECA Group, po połączeniu uporządkujemy kwestie struktury powstałej grupy kapitałowej  i dopracujemy strategię rozwoju na kolejne lata.

Internauta:  Czy połączenie z ECA Group nie stworzy problemów natury organizacyjnej? Jak zamierzacie Państwo sobie z tym poradzić?                                 

Zofia Podhorodecka: Każda proces jest obarczony pewnymi trudnościami choćby natury organizacyjnej. W naszym przypadku łączą się podmioty z tej samej branży, działające w tym samym obszarze, znające zarówno rynek jak i specyfikę funkcjonowania na nim. W tej kwestii jest to bardzo ważne. Myślę, że to zapewnia nam duży komfort w całym procesie, a co do kwestii organizacyjnych to jesteśmy spokojni , że dzięki wypracowanym modelom które od lat realizujemy wszystko  poukładamy w sposób najbardziej efektywny i wygodny dla obu stron.  

Internauta: Proszę podać 3 argumenty dla których warto trzymać Państwa akcje, mając na uwadze spadki po przejściach na rynek regulowany.

Zofia Podhorodecka: Przede wszystkim przez cały okres obecności na rynku giełdowym zawsze sumiennie wywiązywaliśmy się ze stawianych nam celi oraz realizowaliśmy cele, które sami obieraliśmy. Dzięki konsekwencji i dobranej strategii rozwoju, Auxilium jest w dobrej kondycji finansowej umożliwiającej dalszy dynamiczny rozwój. Inwestycja w nasze walory nie przyniosła straty. Wartość naszych akcji jest dużo wyższa niż w dniu debiutu. Przeprowadziliśmy w ubiegłym roku Split który zapewnił wyższą płynność waloru. Realnie oceniamy naszą kondycje i pozycje na rynku, sami jesteśmy wiodącymi akcjonariuszami i zależy nam na dobrej sytuacji zarówno rynkowej jak i przede wszystkim finansowej spółki. Pomaga nam w tym nasze doświadczenie, znajomość branży oraz umiejętność dobierania partnerów z którymi realizujemy nasze bieżące działania. Inwestycja w nasze akcje to pewna i dobra lokata kapitału. Wypłacamy dywidendę łączymy sie z uznanym partnerem, który odnosi znaczące sukcesy oraz systematycznie zdobywa nowych prestiżowych klientów chociażby wczorajszy komunikat NFI Krezus S.A. (należącego do grupy spółek p. Romana Karkosika) czy EMPERIA Holding S.A.

Internauta: W czym upatrujecie Państwo największych szans na rozwój w przyszłości?
 
Roman Seredynski: W połączeniu posiadanych obecnie potencjałów, doświadczenia oraz  wiedzy, w budowaniu solidnej marki, renomy, podwyższaniu jakości, ekspansję Spółki na nowe rynki

Internauta: Co wpłynęło na taki imponujący wynik finansowy za 2010 rok? Czy następny będzie równie imponujący?

Zofia Podhorodecka: Rok 2010 był najlepszym pod względem osiągniętego zysku w historii Spółki . Realizowane zadania oraz wdrożone rozwiązania w zakresie logistyki jak i innowacyjności przyczyniły się również do zwiększenia portfela klientów. Rozwinęliśmy działalność podstawową, zajmowaliśmy wysokie miejsca w rankingach branżowych , otrzymaliśmy kilka certyfikatów oraz tytułów Skrzydła Biznesu,  Jakość Roku Turbiny Polskiej Gospodarki 2010. Zgodnie z założeniami na rok 2010 spółka realizowała intensywny rozwój punktów partnerskich oraz rozbudowę grupy firm Auxilium.

Internauta: Jak zmieniła się spółka w trakcie tych 4 lat na NewConnect?

Zofia Podhorodecka: Myślę, że chcąc określić to jednym słowem to zasadniczo: zwiększyliśmy sprzedaż i zyski, rozbudowaliśmy strukturę spółki o nowe oddziały, wdrożyliśmy nowe systemy pracy i kontroli oraz sprzedaży, stworzyliśmy sieć partnerska oraz grupę firm Auxilium, znacząco wzrosła wartość firmy oraz jej rozpoznawalność na rynku. To jest bardzo dobrze wykorzystany czas dla samej spółki oraz jej akcjonariuszy. Wartość akcji wzrosła oraz Auxilium wypłaca dywidendę, a obecnie łączymy się z podmiotem branżowym o uznanej pozycji i renomie na rynku audytorskim w Polsce.

Dziękujemy za rozmowę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj