Amerykańskie giełdy odnotowały we czwartek wyraźne straty. Tym samym zatarło się dobre wrażenie z korzystnego początku tygodnia. Niemniej jednak korekta wcześniejszych solidnych zysków była poniekąd oczekiwana. Na początku sesji akcje umiarkowanie rosły, ale bardzo szybko doszło do zmiany kierunku rozwoju, a główne indeksy giełdowe w przeciągu całego dnia tylko słabły i koniec końców straciły 1%. Do kiepskiego sentymentu przyczyniły się również tygodniowe dane makroekonomiczne z rynku pracy. Pomimo to indeksy odnotowują za cały tydzień dość solidne zyski (przyczynił się do tego mocny, poniedziałkowy wzrost). Blue Chips indeks Dow Jones osłabł o 1,05% do 10,782.95 punktu, indeks szerokiego rynku S&P 500 obniżył się o 1,21% do 1,157.44 punktu, a indeks technologiczny Nasdaq Composite obniżył się o 1,26% do 2,394.36 punktu.
Amerykańskie giełdy odnotowały we czwartek wyraźne straty. Tym samym zatarło się dobre wrażenie z korzystnego początku tygodnia. Niemniej jednak korekta wcześniejszych solidnych zysków była poniekąd oczekiwana. Na początku sesji akcje umiarkowanie rosły, ale bardzo szybko doszło do zmiany kierunku rozwoju, a główne indeksy giełdowe w przeciągu całego dnia tylko słabły i koniec końców straciły 1%.
Do kiepskiego sentymentu przyczyniły się również tygodniowe dane makroekonomiczne z rynku pracy. Pomimo to indeksy odnotowują za cały tydzień dość solidne zyski (przyczynił się do tego mocny, poniedziałkowy wzrost). Blue Chips indeks Dow Jones osłabł o 1,05% do 10,782.95 punktu, indeks szerokiego rynku S&P 500 obniżył się o 1,21% do 1,157.44 punktu, a indeks technologiczny Nasdaq Composite obniżył się o 1,26% do 2,394.36 punktu.
Wczorajsza sesja tylko potwierdziła, że obecnie na giełdach panuje większa zmienność, a nerwowość inwestorów rośnie. Od kwietniowego szczytu indeks DJIA odnotował ponad 100-punktowe wahania dzienne w 10 z 13 sesji. We czwartek spadały akcje na wszystkich giełdach. Cena ropy rosła, kiedy to straciła kolejne 1,7%, a na zamknięciu sesji wynosiła 74,40 USD. Od początku roku cena ropy osłabła o 6,25%, a w ciągu miesiąca straciła 13,6%. Cena złota nie zdołała przedłużyć łańcucha zysków i uległa korekcie z historycznego maksimum, tracąc ponad 1%. Dolar względem EUR wzmacniał się, a do przyspieszenia wzrostu doszło głównie w drugiej połowie dnia. Waluta europejska obniżyła się do nowego, 15-miesięcznego minimum i znalazła się na granicy 1,25.
Na ogólną sytuację na giełdzie niekorzystnie wpłynęły wyniki gospodarcze firmy Cisco Systems (CSCO). Zysk firmy w fiskalnym III kwartale wzrósł o 63% i wynosił 2,2 mld USD, ew. 37 centów na akcję. Przychody wzrosły do 10,37 mld USD. Zysk po korekcie wynosi 42 centów na akcję, podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu na poziomie 39 centów na akcję, i przychodów na poziomie 10,2 mld USD. Akcje firmy głównie dzięki słabszej prognozie zareagowały negatywnie i osłabły o 4,74%. Niezbyt dobrze radziły sobie również firmy z sektora sprzedaży. Po opublikowaniu niezadowalających wyników gospodarczych akcje Kohls (KSS) osłabły o 5,8%, a akcje Urban Outfitters (URBN) straciły 6,7%.
Negatywnie oddziaływała także informacja o tym, że oskarżyciele krajowi i śledczy rozpoczęli wspólnie z amerykańskim SEC kontrolę nie tylko banków Goldman Sachs (GS) i Morgan Stanley (MS), skontrolują również JP Morgan (JPM), Deutsche Bank (DB), UBS (UBS) i Citigroup (C) w sprawie wprowadzania inwestorów w błąd odnośnie uczestnictwa w inwestycjach w hipoteczne, strukturyzowane papiery wartościowe (zgodnie z raportem WSJ powyższe banki brały udział w opracowywaniu tych instrumentów inwestycyjnych). Ta okoliczność wpłynęła wysoce negatywnie na cały sektor bankowy.
Wnioski o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych na dzień 08.05.2010 obniżyły się na poziom 444 tys. vs. oczek. spadek do 440 tys., przy czym jest to już czwarty spadek z rzędu. Ilość wniosków o kontynuowanie wypłacania zasiłków wzrosła do 4,627 mln vs. oczek. spadek do 4,590 mln.
W dniu dzisiejszym zostaną opublikowane następujące dane makroekonomiczne: sprzedaż detaliczna za kwiecień oczek. +0,2%, bez samochodów +0,4%, produkcja przemysłowa za kwiecień +0,7%, Capacity utilization za kwiecień oczek. 73,8%, indeks Uniwersytetu Michigan za maj oczek. 73,5 punktu, zapasy w hurcie za marzec oczek. +0,4%
Na giełdzie surowców ropa Light Sweet kosztuje 73,72 USD za baryłkę, a złoto kosztuje 1239,20 USD za uncję. Na giełdzie walut cross rates EUR/USD oscylują na granicy 1,2515.Giełdy azjatyckie: Nikkei -1,49, HangSeng -1,35% i Shanghai Comp. -0,51%.
Niniejszy raport przygotowany został przez CAPITAL PARTNERS a.s., który współpracuje z BOHEMIA IZ Sp. z o.o.
Raport w oryginale znajduje się na stronie: www.stockmarket.cz
J.Štekl