Giełdy akcji w USA w piątek kontynuowały spadek. Od początku sesji akcje obrały jasno określony kierunek i w ciągu dnia spadały. Lekka korekta strat odbyła się w ostatniej godzinie sesji, indeksy zamykały się z prawie 2% startami. Na rynku wciąż panują obawy o rozwój zadłużenia w niektórych krajach europejskich i jego wpływie na sytuację ekonomiczną. Sektor finansowy spadał w wyniku wprowadzenia limitu opłat w kartach kredytowych i debetowych. Blue Chips indeks Dow Jones spadł o 1,51% do 10,620.16 punktu, indeks szerokiego rynku S&P 500 spadł o 1,88% do 1,135.68 punktu i indeks technologiczny Nasdaq Composite spadł o 1,98%.
Giełdy akcji w USA w piątek kontynuowały spadek. Od początku sesji akcje obrały jasno określony kierunek i w ciągu dnia spadały. Lekka korekta strat odbyła się w ostatniej godzinie sesji, indeksy zamykały się z prawie 2% startami.
Na rynku wciąż panują obawy o rozwój zadłużenia w niektórych krajach europejskich i jego wpływie na sytuację ekonomiczną. Sektor finansowy spadał w wyniku wprowadzenia limitu opłat w kartach kredytowych i debetowych. Blue Chips indeks Dow Jones spadł o 1,51% do 10,620.16 punktu, indeks szerokiego rynku S&P 500 spadł o 1,88% do 1,135.68 punktu i indeks technologiczny Nasdaq Composite spadł o 1,98%.
Po tym, jak podczas weekendu zatwierdzono składany pakiet ochronny dla krajów problematycznych, akcje rozpoczęły nowy tydzień wysokimi zyskami. W ciągu tygodnia entuzjazm się rozmył, zyski stopniowo topniały, i akcje zakończyły sesję w wysoce negatywnych wartościach. Głównym indeksom akcyjnym na koniec udało się utrzymać przynajmniej część zysków tygodniowych. Indeks Dow Jones za cały tydzień wzrósł o 2,3%% do 10,620.16 punktu, indeks szerokiego rynku S&P 500 wzrósł o 2,2% do 1,135.68 punktu i indeks technologiczny Nasdaq Composite wzrósł o 3,6%. Akcje w piątek spadały już dziewiąty dzień w ostatnich 14 dniach, i Dow Jones odnotował ponad 100 punktów straty drugi kolejny dzień.
Podczas piątkowej sesji spadły wartości wszystkich akcji. Największe straty odniósł sektor finansowy. Senat uchwalił zaskakującym stosunkiem głosów 64:33 dodatek do ostatniej reformy usług finansowych. Dzięki temu FED będzie mógł różnymi sposobami ograniczać wysokość opłat dotyczących transakcji kartami płatniczymi. Obroty płatności kartami Visa (V) i Mastercard (MA) osiągnęły w ubiegłym roku 19,7 mld USD, przy czym ponad połowę tej wartości stanowiły opłaty międzybankowe. Nowe prawo powinno zatrzymać największe firmy przed nadużyciami. Akcje firm V i MA zareagowały na tę informację spadkiem o 10,96% ew. 9,35%. Niemniej jednak straty odnotowały także firmy American Express (AXP), Bank of America (BAC) czy JPMorgan Chase (JPM).
Surowce energetyczne i przemysłowe również wyraźnie traciły. Cena ropy obniżyła się o 3,8% do wartości 71,61 USD za baryłkę, za cały tydzień straciła kolejne 4,7%, a od początku miesiąca straciła już 17%. Cena złota nie odnotowała wyraźniejszych wahań i zamykała blisko granicy 1230 USD za uncję. W ciągu kilku ostatnich tygodni wciąż rośnie zainteresowanie inwestorów inwestycjami w złoto. Waluta europejska stale traci i spadła poniżej granicy 1,24, najniżej od października 2008 roku. W ciągu tygodnia euro straciło 3%, od początku miesiąca traci 7,3%, a od początku roku już 13,7%. Dziś euro obniżyło się do granicy 1,23. Nieustannie słabsze euro w oczywistej konsekwencji ma negatywny wpływ na działalność amerykańskich firm, z których część generuje swoje zyski w Europie. Akcje firmy Caterpillar (CAT) osłabły w piątek o 3,13%, akcje Boeing (BA) straciły 2,78%, zaś Hewlett-Packard (HPQ) obniżył się o 2,72%.
Znów spadały giełdy europejskie. Inwestorzy ponownie obawiają się, że problemy z zadłużeniem w Europie mogłyby zagrozić światowemu wzrostowi gospodarki. Inflacja bazowa w Hiszpanii po raz pierwszy od 1986 roku znalazła się na minusie.
Nawet lepsze dane makroekonomiczne nie były w stanie odwrócić negatywnego sentymentu na giełdzie. Przychody detaliczne za kwiecień wzrosły miesiąc do miesiąca o +0,4 % vs. oczek. +0,2 % (bez samochodów +0,4 % vs. oczek. +0,4 %). Sprzedaż rośnie już siódmy miesiąc z rzędu. Indeks Uniwersytetu Michigan za maj wzrósł do 73,3 pkt. vs. oczek. 73,5 pkt. Produkcja przemysłowa za kwiecień wzrosła o 0,8% vs. oczek. 0,7%, i jest to największy wzrost w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Wykorzystanie mocy przemysłowej wzrosło do 73,7% vs. oczek. 73,8%
W dniu dzisiejszym zostaną opublikowane następujące dane makroekonomiczne: Empire State Mfg Index za maj oczek. 30 punktu, Housing Market Index za maj. Na giełdzie surowców ropa Light Sweet kosztuje 70,13 USD za baryłkę, a złoto kosztuje 1235,50 USD za uncję. Na giełdzie walut cross rates EUR/USD oscylują na granicy 1,2280. Giełdy azjatyckie: Nikkei -2,17, HangSeng -2,29%, Shanghai Comp. -5,07%.
Niniejszy raport przygotowany został przez CAPITAL PARTNERS a.s., który współpracuje z BOHEMIA IZ Sp. z o.o. Raport w oryginale znajduje się na stronie: www.stockmarket.cz
J.Štekl