Wczorajsze notowania przyniosły kontynuację przeceny na światowych rynkach akcji, ale krótkoterminowy zapał do realizacji zysków już wygasł. Teraz potrzebne są nowe impulsy do działania. Wczorajsze sesje w USA zakończyły się spadkami, ale nie aż tak dużymi jak dyskontowały to europejskie parkiety, bo S&P stracił 0,7 proc. i oddalił się od szczytu hossy o 1,5 proc. W Ameryce Południowej trwa zła passa indeksów giełdowych, ale trzeba odnotować, że na koniec dnia przecena została 

Wczorajsze notowania przyniosły kontynuację przeceny na światowych rynkach akcji, ale krótkoterminowy zapał do realizacji zysków już wygasł. Teraz potrzebne są nowe impulsy do działania.
 
Wczorajsze sesje w USA zakończyły się spadkami, ale nie aż tak dużymi jak dyskontowały to europejskie parkiety, bo S&P stracił 0,7 proc. i oddalił się od szczytu hossy o 1,5 proc. W Ameryce Południowej trwa zła passa indeksów giełdowych, ale trzeba odnotować, że na koniec dnia przecena została zatrzymana. Powodem do sprzedaży akcji mogły być słabsze niż oczekiwano dane o nowych miejscach pracy (raport ADP) lub odczyt indeksu ISM dla sektora usług, ale tak naprawdę rynek potrzebował pretekstu, nie powodu, do realizacji zysków po wcześniejszym ośmiosesyjnym rajdzie S&P.
 
Pewną bezradność i brak pomysłu na przyszłość widać było dziś rano na giełdach chińskich. Przy braku inwestorów z Japonii i Korei Południowej, indeksy w Szanghaju i Hong Kongu zmieniały się bardzo nieznacznie kończąc niemrawy dzień zwyżkami, pomimo np. słabszych danych o sprzedaży domów w Hong Kongu i obaw o przedłużenie tej passy wobec rosnących cen kredytu.
 
W Europie nastroje mogą być neutralne. Spadki na Starym Kontynencie trwają od dwóch dni, a wczorajsza – silna – przecena wyczerpała krótkoterminowy potencjał wynikający z samej tylko chęci realizacji zysków. Kolejnych impulsów mogą dostarczyć wydarzenia dnia, a za takie możemy uznać publikację dynamiki zamówień w przemyśle Niemiec (w południe), które w ostatnim czasie elektryzowały rynki, oraz konferencje prezesów ECB i Banku Anglii. Konferencje, a nie same decyzje – zmian stóp nikt się nie spodziewa, ale już zapowiedzi podwyżek, zwłaszcza z ust Jeana Cloudea Tricheta, owszem. Zbyt ostra retoryka mogłaby jednak wzbudzić popłoch, a zbyt łagodna entuzjazm, prezes ECB będzie musiał uważać na słowa. W przypadku Banku Anglii ocenia się, że nie tylko utrzyma stopy, ale też – wzorem Fed – uniknie deklaracji ich podniesienia w przyszłości.
Euro zyskuje dziś rano niejako akonto konferencji po posiedzeniu ECB, tracą też surowce, w tym ropa i miedź. Nie jest to układ szczególnie korzystny dla naszego rynku, a konkretnie dla KGHM, który wywiera duży wpływ na WIG20 i rynkowe nastroje. Sytuacja jest o tyle delikatna, że indeks blue chips spadł wczoraj do najniższego poziomu od dwóch tygodni, a jeśli straci dalszych 15 punktów, wyląduje na poziomie najniższym od miesiąca i wybije się z ostatniej konsolidacji, co mogłoby oznaczać rozpoczęcie trendu spadkowego. Zapewne jednak nie stanie się to jeszcze dziś. Czwartek może przynieść bowiem niewielką aktywność inwestorów przed publikacją jutrzejszych danych z amerykańskiego rynku pracy. Za to piątkowe popołudnie – bez względu na aurę – może należeć do gorących.

Emil Szweda
 
 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj