Premier Donald Tusk odebrał dziś w Akwizgranie Międzynarodową Nagrodę im. Karola Wielkiego, przyznawaną za zasługi w promowaniu zjednoczenia Europy i pokoju. Nagrodę zadedykował swojemu pokoleniu, pokoleniu Solidarności, a przede wszystkim ofiarom katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem.
Premier Donald Tusk odebrał dziś w Akwizgranie Międzynarodową Nagrodę im. Karola Wielkiego, przyznawaną za zasługi w promowaniu zjednoczenia Europy i pokoju. Nagrodę zadedykował swojemu pokoleniu, pokoleniu Solidarności, a przede wszystkim ofiarom katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem.
Donald Tusk podziękował za solidarność Europy dla Polski po katastrofie pod Smoleńskiem – Ten dramat Polacy przetrzymali także dlatego, że od pierwszych godzin od Was wszystkich, od całej Europy płynęły do nas słowa wsparcia i pocieszenia – powiedział Donald Tusk. – Będziemy o tym pamiętać – dodał szef polskiego rządu.
Premier powiedział, że kiedy patrzy na listę poprzednich laureatów nagrody to odczuwa dumę, że dostrzeżono, iż polskie doświadczenie przybliża Europę wszystkim Europejczykom. – Polskie, fenomenalne doświadczenie ostatnich trzydziestu lat było w swojej istocie, najgłębszym europejskim doświadczeniem, które pozwoliło także innym narodom lepiej zrozumieć Europę – powiedział Donald Tusk.
Nawiązując do swojej drogi życiowej szef rządu zaznaczył, że kluczowe znaczenie dla niego, ale także dla pokolenia, do którego się zalicza, miało miejsce w którym się urodził – Gdańsk. – Gdańsk, którego historia, zwłaszcza w ostatnich stu latach, to tak naprawdę lekcja dziejów powszechnych. W moim mieście rozegrały się wszystkie najważniejsze dramaty, które ludzkość przeżyła w dwudziestym wieku – przypomniał premier.
Premier mówiąc o swoim doświadczeniu związanym z ruchem Solidarność podkreślił, że to pokolenie Solidarności połączyło Polskę z Europą. – Wiemy o tym dobrze, że upadek komunizmu, prawdziwe dojście do wolności, prawdziwe dojście do Europy musiało odbyć się w ludziach – zaznaczył Donald Tusk. – My, w sierpniu 1980 roku mówiliśmy także o tym, że kluczem do przyszłości jest różnorodność w jedności /…/. Wiele lat później dowiedzieliśmy się, że jedność w różnorodności jest także główną dewizą Unii Europejskiej – powiedział Donald Tusk. – To jest jeden z kolejnych dowodów, że wspólnota europejska, istota Europy rodziła się także tam, w roku osiemdziesiątym w Gdańsku – dodał Donald Tusk.
Premier zaznaczył, że dziś Europa potrzebuje przywództwa ludzi, którzy wierzą w jej istotę. – Europa to także uprawnione, uzasadnione marzenie, że wolni, odpowiedzialni i mądrzy ludzie poradzą sobie w każdej opresji, jeśli tylko odnajdą w sobie tą starodawną wolę, zdolność tworzenia przywództwa i wzięcia na siebie odpowiedzialności – powiedział Donald Tusk.
W laudacji, wygłoszonej na cześć polskiego premiera, kanclerz Niemiec Angela Merkel zaznaczyła, że wolność i jedność Europy zaczęła się u bramy Stoczni Gdańskiej i dotarła do Bramy Brandenburskiej. – To polski naród zdecydowanie przygotował drogę do wolności dla całej Europy – powiedziała szefowa niemieckiego rządu. – Donald Tusk od początku brał w tym udział – zaznaczyła. Niemiecka kanclerz uznała także, że nadszedł czas, aby współpracę Polski i Niemiec w ramach polityki europejskiej uczynić jeszcze bardziej intensywną.
Przed uroczystością wręczenia nagrody premier Tusk wziął udział, razem z kanclerz Merkel, w mszy św. w katedrze w Akwizgranie.
Tekst oraz zdjęcie – KPRM