Początek tygodnia przynosi lekkie umocnienie złotego, który o godzinie 10:00 notuje: 4,4810 PLN wobec euro, 3,5113 PLN względem dolara oraz 3,6890 PLN w zestawieniu z frankiem szwajcarskim. Pozostałe waluty regionu zachowują się stabilnie – wyjątek stanowi wycena forinta, który zyskuje 0,4% co można traktować jako próbę odreagowania ostatnich spadków.
Początek tygodnia przynosi lekkie umocnienie złotego, który o godzinie 10:00 notuje: 4,4810 PLN wobec euro, 3,5113 PLN względem dolara oraz 3,6890 PLN w zestawieniu z frankiem szwajcarskim. Pozostałe waluty regionu zachowują się stabilnie – wyjątek stanowi wycena forinta, który zyskuje 0,4% co można traktować jako próbę odreagowania ostatnich spadków. Rentowność polskiego długu (10-letnich obligacji skarbowych) na rynku wtórnym wynosi ok. 5,93% oscylując poniżej psychologicznej bariery 6,00%.
Ubiegłotygodniowe spadki w wycenie polskiej waluty można tłumaczyć eskalacją obaw związanych z sytuacją finansową Węgier. Agencja Fitch jako ostatnia z instytucji ratingowych obcięła ocenę inwestycyjną Węgier do poziomu śmieciowego BB+ utrzymując perspektywę negatywną. Inwestorzy zareagowali na te doniesienia redukując pozycje na walutach regionu emerging markets w konsekwencji osłabiając również złotego. Polska waluta z uwagi na swoją płynność i głębokość rynku wykorzystywana jest przez zagraniczny kapitał jako aktywo pozwalające zwiększyć ekspozycję na rynek Europy Środkowo – Wschodniej przy możliwie niskich kosztach (spread’ach rynkowych). Ponadto deprecjację polskiej waluty pogłębił wzrost awersji do ryzyka na rynkach bezpośrednio wyrażony w wybiciu nowych średnioterminowych minimów na notowaniach eurodolara.
W trakcie dzisiejszej sesji resort Ministerstwa Finansów przeprowadzi aukcję sprzedaży 49-tygodniowych bonów skarbowych o wartości 1-2 mld PLN. Można oczekiwać, iż podobnie jak w przypadku poprzednich przetargów nie powinno być problemu z uplasowaniem emisji. Dług Polski pozytywnie wyróżnia się na tle regionu – traktowany jest jako dużo bardziej bezpieczny niż ma to miejsce w przypadku węgierskich instrumentów dłużnych. Równocześnie dzisiaj Węgry zaoferują 6-tygodniowe bony skarbowe o wartości 40 mld HUF. Poprzednia aukcja tych instrumentów z dnia 28 listopada 2011r. zakończyła się skokowym wzrostem rentowności z 6,63% do 7,24%. Podczas poniedziałkowego handlu warto również śledzić wyniki aukcji długu Francji i Niemiec, które również zaoferują do sprzedaży bony skarbowe. Punktem ryzyka dla notowań złotego są przede wszystkim wyniki oferty Węgierskiej, gdzie wzrost obaw o możliwy impas w zakresie rozmów z MFW wywołał plotki o potencjalnym bailout’cie.
Z punktu widzenia technicznego w trakcie dzisiejszej sesji możemy być świadkami próby odreagowania ostatnich wzrostów na parach związanych ze złotym, jednak w perspektywie kolejnych dni kluczową role będą odgrywało kształtowanie się globalnych nastrojów w oczekiwaniu na „wyrok” ze strony agencji S&P.
Konrad Ryczko
DM BOŚ