Decyzją Banku Rezerw Nowej Zelandii stopy procentowe zostały obniżone o 25 pb, w tym główna z nich do poziomu 3,25%. RBNZ zaskoczył rynki, gdyż konsensus rynkowy zakładał, że stopa referencyjna pozostanie na niezmienionym poziomie 3,5%.

Dolar nowozelandzki silnie tracił na wartości w reakcji na tę publikację. Prezes RBNZ powiedział, że cięcie kosztu pieniądza ma na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego oraz zwiększenie inflacji, która w dalszym ciągu utrzymuje się poniżej celu inflacyjnego. W sytuacji spowalniającego tempa wzrostu gospodarczego RBNZ obniżył także prognozy PKB na 2016 i 2017 rok, jednocześnie korygując w górę prognozy dotyczące inflacji. Graeme Wheeler nie wykluczył także możliwości dalszego luzowania polityki monetarnej. W wyniku decyzji banku centralnego NZDUSD znalazł się na nowych tegorocznych minimach i poziomach ostatnio notowanych w sierpniu 2010 roku.

Dzisiaj w nocy napłynęły bardzo dobre dane z australijskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia nieoczekiwanie spadła w maju do 6,0% z 6,1% po rewizji w dół wobec oczekiwanej stabilizacji bezrobocia na poziomie 6,2%. Z kolei zatrudnienie w poprzednim miesiącu wzrosło o 42 tys. wobec oczekiwanego wzrostu o 11 tys. i spadku o 13,7 tys. po rewizji w kwietniu, z czego zatrudnienie na pełny etat wzrosło o 14,7 tys. Dolar australijskie pozytywnie zareagował na te dane. Przede wszystkie silne wzrosty obserwowane były na parze AUDNZD. Wsparciem dla AUDa były także nieco lepsze dane z Państwa Środka. Produkcja przemysłowa w maju wzrosła bowiem bardziej niż oczekiwano, bo o 6,1% w skali roku. Z kolei wzrost sprzedaży detalicznej był zgodny z konsensusem rynkowym w poprzednim miesiącu.

W centrum zainteresowania inwestorów pozostają dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej z USA. Analitycy prognozują silny wzrost sprzedaży w maju o 1,1% w ujęciu miesięczny oraz wzrost sprzedaży bez aut o 0,7% miesiąc do miesiąca. W przypadku gdy oczekiwania analityków się potwierdzą, istnieje spora szansa na umocnienie się waluty amerykańskiej w dniu dzisiejszym. Lepsze dane byłyby potwierdzeniem, że konsumpcja prywatna wzrasta, co z kolei przełożyłoby się na wzrost gospodarczy. Pamiętajmy, że aktualnie Rezerwa Federalna czeka na potwierdzenie, że słabsze dane publikowane w pierwszym kwartale tego roku były przejściowe i że ożywienie w gospodarce amerykańskiej w kolejnych miesiącach będzie kontynuowane, zanim zacznie tworzyć grunt pod pierwszą podwyżkę stóp procentowych.

EURUSD

Dolar pozostaje nieco mocniejszy względem euro w oczekiwaniu na dane o sprzedaży detalicznej. W dniu wczorajszym para wyhamowała wzrosty w okolicy 1,1385 i obecnie notowania podążają w okolice linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych. Przełamanie najbliższego wsparcia w rejonie 1,1215 otworzy drogę do dalszych spadków w rejon 1,1171, gdzie przebiega zniesienie 38,2% Fib całości fali wzrostowej kształtującej się od 27.V.2015 roku oraz znajduje się 100-okresowa średnia EMA na wykresie dziennym.

AUDNZD

AUDNZD kontynuuje wzrosty. Para przełamała opór w postaci maksimów lokalnych w rejonie 1,09 i w dniu dzisiejszym testowała opór w postaci 78,6% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 1,1297.  Na skutek pogorszenia się sentymentu do dolara nowozelandzkiego wzrosty powinny być kontynuowane. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość powrotu w okolice 1,1275 w średnim terminie, gdzie znajdują się maksima lokalne z 08-11.2014 r. oraz tuż poniżej wypada zniesienie zewnętrzne 161,8% całości fali spadkowej z poziomu 1,0791. Najbliższe wsparcie wyznacza rejon 1,09.

Autor: Anna Wrzesińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj