Dziś w nocy zostały opublikowane notatki z majowego posiedzenia Banku Rezerw Australii, które wskazują na możliwość dalszego luzowania polityki monetarnej, jeśli zajdzie taka potrzeba. O takiej opcji wspominał w ten weekend zastępca szefa RBA- Lowe. Należy jednak nadmienić, ze w ostatnim komunikacie po decyzja RBA w sprawie stóp procentowych nie znalazły się wytyczne co do kształtowania się polityki monetarnej w przyszłości-gdzie wcześniej był zapis dotyczący możliwości dalszej redukcji stóp procentowych, co zostało odczytane przez rynek dość jastrzębio i przyczyniło się do umocnienia AUDa.
Dzisiejsze notatki wskazują, że tempo wzrostu gospodarczego w Australii jest nieco słabsze i najprawdopodobniej pozostanie takie w najbliższych miesiącach, co z kolei może przekładać się na dalszy wzrost stopy bezrobocia. Choć RBA nie zamyka sobie drogi do dalszego luzowania polityki pieniężnej, to jednak wydaje się, że nie nastąpi to teraz zbyt szybko. Dolar australijski stracił nieco na wartości w reakcji na publikacje ‘minutek’, a także spadek indeksu wskaźników wyprzedzających CB w Australii. Przede wszystkim widać chęć do pogłębienia spadków na parze AUDUSD. W trakcie sesji azjatyckiej został opublikowany także wskaźnik oczekiwań inflacyjnych Banku Rezerw Nowej Zelandii. Oczekiwana przez RBNZ dwuletnia stopa inflacji wzrosła w drugim kwartale do 1,85% z 1,8% w poprzednim okresie, co zmniejszyło oczekiwania na obniżki stóp procentowych w Nowej Zelandii już na czerwcowym posiedzeniu.
Od początku tego tygodnia dolar zyskuje na wartości przy braku istotniejszych publikacji makroekonomicznych. Dzisiaj na rynek napłyną dane z amerykańskiego rynku nieruchomości- zostanie opublikowana liczba wydanych pozwoleń na budowę domów oraz liczba rozpoczętych budów. Wpływ na dolara mogą mieć również wystąpienia Williamsa Dudley’a z Fed oraz Janet Yellen dziś wieczorem. Istotne będzie to czy być może zmieniła się nieco ocena perspektyw dla gospodarki amerykańskiej ze strony członków Fed po serii nieco słabszych danych z gospodarki amerykańskiej. Ponadto europejskiej walucie wciąż ciąży Grecja, której do tej pory nie udało się wypracować porozumienia z pożyczkodawcami. Dodatkowo oliwy do ognia dolały słowa członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego (Coeure), który powiedział, że ECB w maju i w czerwcu nieco zwiększy skup aktywów argumentując to oczekiwanym spadkiem płynności w okresie letnim, a także ostatnimi wydarzeniami na rynku długu, gdzie nastąpiła silna wyprzedaż europejskich obligacji. Opublikowany indeks instytutu ZEW w maju okazał się także słabszy niż konsensus rynkowy na poziomie 49 pkt. Wskaźnik ten spadł do 41,9 pkt. z 53,3 pkt. Ostateczne dane odnośnie inflacji CPI w strefie euro za kwiecień były natomiast zgodne z prognozami.
Uwagę przykuwa również waluta brytyjska, która traci na wartości po publikacji słabszych danych dotyczących inflacji. Inflacja CPI wzrosła w kwietniu tylko o 0,2% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,4%, natomiast w skali roku wskaźnik cen i usług konsumpcyjnych spadł o 0,1%. Niepokojące pozostaje również wyhamowanie inflacji bazowej CPI do 0,8% z 1,0% w ujęciu rocznym. Z kolei bazowy wskaźnik PPI ustabilizował się w kwietniu na poziomie 0,1% r/r. Dane te jednak nie powinny zmienić oczekiwań co do kształtowania się polityki pieniężnej Banku Anglii, gdyż bank nie wykluczał nawet wystąpienia deflacji w najbliższych miesiącach, zanim nastąpi oczekiwany powrót wskaźnika CPI na ścieżkę wzrostu.
EURUSD
Eurodolar w dniu dzisiejszym pogłębia spadki. EURUSD handlowany jest poniżej 100-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym i zbliża się do wsparcia w postaci minimum z 11.V. na poziomie 1,1130. Zejście poniżej tego poziomu otworzy drogę do powrotu w okolice silnego wsparcia w rejonie 1,1050. Tuż powyżej przebiega 78,6% zniesienia Fib całości impulsu spadkowego z poziomu 1,1051 na 1,0519 licząc od maksimum lokalnego na poziomie 1,1466. Na wykresie dziennym notowania zeszły poniżej linii tenkan, co może skutkować pogłębieniem ruchu spadkowego w okolice kijun sen, która obecnie przebiega na poziomie 1,1061.
GBPUSD
Funt silnie traci na wartości względem dolara w dniu dzisiejszym. Para wyhamowała wzrosty w rejonie silnego geometrycznego oporu w postaci projekcji 78,6% całości fali wzrostowej z poziomu 1,4565 na 1,5497 oraz zniesienia zewnętrznego 127,2% całości impulsu spadkowego z poziomu 1,5551. Obecnie para testuje poziom 1,5534 wynikający z 38,2% zniesienia Fib całości wzrostów z poziomu 1,5088. Przełamanie tego poziomu będzie impulsem do powrotu w okolice 200-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym.
Autor: Anna Wrzesińska