forex

Waluta japońska pozostaje generalnie mocniejsza na początku tego tygodnia, co w dalszym ciągu zdaje się niepokoić władze japońskie i prezesa Banku Japonii. Kuroda dziś podczas swojego przemówienia w Tokio po raz kolejny powtórzył, że nie zawaha się zwiększyć stymulację gospodarczą jeśli zajdzie taka potrzeba. Luźna polityka monetarna będzie kontynuowana do czasu osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2,0%. USDJPY i EURJP oscylują w okolicach minimów lokalnych z 7 kwietnia 2016 roku. 

 

Dziś w nocy zostały opublikowane dane odnośnie inflacji konsumenckiej w Chinach. Inflacja CPI ustabilizowała się w marcu na poziomie 2,3% w ujęciu rocznym wobec oczekiwanego wzrostu o 2,5% rok do roku. W ujęciu miesięcznym ceny dóbr i usług konsumpcyjnych spadły natomiast o 0,4% wobec oczekiwanego spadku o 0,3%. Z kolei podczas sesji europejskiej poznamy finalne dane odnośnie inflacji CPI w Polsce, jednak nie powinny one mieć większego przełożenia na kurs złotego. W ujęciu rocznym inflacja CPI w dalszym ciągu powinna utrzymać się poniżej poziomu zera w marcu. W rozmowie z agencją PAP w dniu dzisiejszym członek RPP, Eryk Łon powiedział, że w sytuacji uporczywej presji deflacyjnej może poprzeć jeszcze w tym roku co najmniej jedną obniżkę stóp procentowych. Na razie jednak będzie monitorował rozwój wydarzeń w sytuacji, kiedy obecny – stosunkowo niski – poziom stóp procentowych sprzyja rozwojowi gospodarczemu w Polsce.
W dalszym ciągu na eurodolarze utrzymują się mieszane nastroje. Główna para walutowa handlowana jest w węższym zakresie wahań 1,1325-1,1454. Waluta amerykańska pozostanie pod wpływem wypowiedzi napływających ze strony członków FOMC. W szczególności warto zwrócić uwagę na czwartkowe wystąpienie Powell’a, który dość długo już nie wypowiadał się publicznie. Ciekawe co będzie miał do powiedzenia w kwestii kolejnej podwyżki stóp procentowych ten neutralny członek FOMC. Dzisiaj będzie natomiast przemawiał Dudley i Kaplan z Fed. Dolar czeka na nowe impulsy, które mogłyby wygenerować impuls do silniejszego ruchu kierunkowego.
Dzisiaj gro uwagi będzie poświęcone nadzwyczajnemu posiedzeniu Rezerwy Federalnej o godzinie 17:30, po którym Janet Yellen spotka się z prezydentem Obamą aby porozmawiać o kondycji amerykańskiej i światowej gospodarki. W tym tygodniu kluczowa z punktu widzenia polityki monetarnej będzie publikacja danych odnośnie inflacji HICP  z Niemiec we wtorek oraz inflacji CPI w strefie euro i w USA w czwartek. Dość dużo danych napłynie z chińskiej gospodarki, co powinno zaważyć na sentymencie rynkowym. Na ten tydzień zaplanowane jest także posiedzenie Banku Anglii, na którym oczekuje się utrzymania głównej stopy procentowej na poziomie 0,5% oraz wartości programu skupu aktywów na poziomie 375 mld GBP.
 
USDJPY
USDJPY wyhamował spadki w rejonie 200-okresowej średniej EMA na wykresie tygodniowym i tuż powyżej 200% zniesienie zewnętrznego całości impulsu wzrostowego z poziomu 110,66 na 113,79, które wyznacza geometryczne wsparcie na poziomie 107,51. Przełamanie tego poziomu z technicznego punktu widzenia otworzy drogę do pogłębienia spadków na USDJPY w rejon 106,70, gdzie przebiega 38,2% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od końca października 2011 roku.  Jak na razie jednak poziom ten jest broniony, co powinno sprzyjać odreagowaniu ostatnich silnych spadków na tej parze.
EURUSD
Miniony tydzień nie przyniósł istotnych zmian w obrazie technicznym na EURUSD. Główna para walutowa od kilku dni pozostaje w trendzie bocznym oscylując pomiędzy poziomami cenowymi 1,1326 – 1,1453. Para obecnie jest w fazie wyczekiwania na nowe impulsy, które mogłyby stać się bodźcem do przełamania w dół wsparcia w postaci 38,2% zniesienia Fibo ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 1,1143 na 1,1453 albo do wyjścia górą powyżej strefy oporu w rejonie 1,1464-1,1495.
Autor:Anna Wrzesińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj